موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/39830 :کد

0

هنوز درباره نحوه اجرای قانون ویزابرای ایران تصمیم نگرفته‌ایم

  شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ — ۰۵:۲۹
تعداد بازدید : ۳۰۴   
 تحلیل ایران -هنوز درباره نحوه اجرای قانون ویزابرای ایران تصمیم نگرفته‌ایم

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای خاطرنشان کرده هنوز تصمیمی برای اجرای قانونی که تهران آن را مخل برجام می‌داند، اتخاذ نشده است.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای خاطرنشان کرده هنوز تصمیمی برای اجرای قانونی که تهران آن را مخل برجام می‌داند، اتخاذ نشده است.


 

به گزارش تحلیل ایران، وزارت خارجه آمریکا می‌گوید دولت این کشور هنوز درباره نحوه اجرای قانونی در زمینه ویزا که ایران آن را نقض برجام می‌داند، تصمیم نگرفته است. 


«باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا ماه دسامبر سال میلادی گذشته قانونی را امضا کرد که اتباع 38 کشور «دوست آمریکا» که پیش از آن از اخذ روادید برای ورود به آمریکا معاف بودند را ملزم می‌کند در صورت سفر به کشورهای ایران، سوریه، سودان و عراق برای دریافت روادید درخواست دهند.    


تصویب این قانون با اعتراض‌هایی شدید هم در ایران و هم در میان کشورهایی اروپایی رو به رو شد. ایران می‌گوید قانون یاد شده نقض دست‌کم یکی از بندهای برجام (ماده 29) است. 


پس از شدت گرفتن اعتراضات در ایران، «جان کری» در نامه‌ای به آقای «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرده بود که واشنگتن این قانون را به گونه‌ای اجرا خواهد کرد که مخل اجرای برجام نباشد.

«مایک پامپئو»، از نمایندگان جمهوری‌خواه اخیراً در نامه‌ای به آقای کری از او خواسته بود درباره نحوه اجرای این قانون، توضیح دهد. 


وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای که در اختیار پایگاه «واشنگتن‌اگزماینر» قرار گرفته به این قانونگذار آمریکایی اطمینان خاطر داده که قانون جدید، اجرا خواهد شد، هر چند هنوز ساز و کاری برای آن معین نشده است. 

در این بیانیه آمده است: «دولت این قانون که کنگره آن را تصویب کرده و به امضای رئیس‌جمهور رسیده را امضا خواهد کرد.»


در ادامه بیانیه یاد شده، ضمن اشاره به اینکه وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی آمریکا در حال تلاش برای این قانون هستند، آمده است: «در حال حاضر، هیچ تصمیمی درباره اینکه این قانون معافیت (روادید) چطور اجرا می‌شود، گرفته نشده است.»


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :