موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/40049 :کد

0

خطر تخریب محیط زیست با تولید ۸۰۰ هزار تن روغن سوخته درکشور

  شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ — ۲۳:۱۹
تعداد بازدید : ۳۳۵   
 تحلیل ایران -خطر تخریب محیط زیست با تولید ۸۰۰ هزار تن روغن سوخته درکشور

مشاور هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان، فرآوردهای نفت گاز و پتروشیمی گفت: سالانه ۸۰۰ هزار تن روغن سوخته در کشور تولید می شود که تخلیه یک مخزن پنج لیتری آن در طبیعت آبهای زیرزمینی را آلوده می کند.

مشاور هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان، فرآوردهای نفت گاز و پتروشیمی گفت: سالانه 800 هزار تن روغن سوخته در کشور تولید می شود که تخلیه یک مخزن پنج لیتری آن در طبیعت 18کیلومتر از آبهای زیرزمینی را آلوده می کند.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار علمی ایرنا، پیام پرندا روز شنبه اظهار کرد: سالانه یک میلیون تا یک میلیون و 100 هزار تن روغن موتور در کشور تولید می شود که بعد از مصرف، حدود 800 هزار تن از آنها به روغن سوخته که برای طبیعت بسیار خطرناک است، تبدیل می شود.


وی با بیان اینکه نحوه جمع آوری و بازیافت این روغن سوخته ها در دستور کار قرار گرفته است، افزود: بر این اساس با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست ستاد بازیافت روغن های سوخته تشکیل شد.


پرندا ادامه داد: با تشکیل این ستاد سامانه ای در آن شکل گرفت که تمام افراد فعال در این چرخه از تولید کنندگان روغن سوخته شامل سازمان بنادر و کشتیرانی، راه آهن و واحدهای تعویض روغن در آن ثبت نام کنند و به طور روزانه میزان تولید روغن سوخته خود را اعلام کنند، بعد از آن، این اطلاعات به صورت خودکار وارد سیستم جمع آوری این ستاد می شود.


وی ادامه داد: بنابراین نهادهای جمع آوری روغن سوخته ها نیز باید در این سامانه ثبت نام و اعلام کنند که روزانه چه میزان روغن سوخته و با چه درصد آلودگی جمع آوری کرده اند زیرا میزان آلودگی در نحوه بازیافت آن بسیار مهم است.


مشاور هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان، فرآوردهای نفت گاز و پتروشیمی گفت: بعد از آن برای بخش جمع آوری فاکتوری صادر می شود که در واقع اجازه فروش محصولاتشان به پالایشگاه ها است و آنها می توانند از روغن سوخته های بازیافت شده به عنوان سوخت تقطیری یا سوخت دوم استفاده کنند.


پرندا اظهار کرد: مشکلی که در حال حاضر در روند جمع آوری و بازیافت روغن سوخته ها با آن روبرو هستیم کاهش قابل ملاحظه قیمت آن است، قبلا این واحدهای جمع آوری برای آنها مقرون به صرفه بود که در روستاها و قریه های دوردست روغن سوخته ها را جمع آوری و به مراکز بازیافت تحویل دهند اما به دلیل افت شدید قیمت نفت، قیمت این روغن ها هم به شدت کاهش یافته است.


مشاور هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان، فرآوردهای نفت گاز و پتروشیمی گفت: اگر زمانی بابت میزان مشخصی روغن سوخته 100 هزار تومان پرداخت می شد اکنون به همان میزان روغن مثلا 30 هزار تومان داده می شود از این رو دیگر برای واحدهای جمع آوری مقرون به صرفه نیست.


وی تاکید کرد: انتظار داریم واحدهای نظارتی در این حوزه به ما کمک کنند تا با ایجاد یک سری معافیت های مالیاتی و مشوق ها دوباره قیمت را برای خرید واحدهای جمع آوری مساعد کنیم تا مجددا به این چرخه برگردنند در غیر اینصورت حجم بسیار زیادی روغن سوخته وارد طبیعت خواهد شد. 


وی اظهار کرد: امروزه روند بازیافت روغن سوخته ها به روش اسید شوری و خاک شوری انجام می شود که باید در اجرای این روند حتما یک سری استانداردها رعایت شود زیرا در این روش یک آلاینده با آلاینده دیگر ترکیب و لجنی از آن خارج می شود که نگهداری آن هم مشکل ساز است.


پرندا تاکید کرد: اما در حال کار کردن بر روی فناوری های جدید و کاملا همگام با محیط زیست هستیم که یکی از برنامه های ستاد بازیافت روغن سوخته همین است.


وی با بیان اینکه اکنون 60 تا 70 مرکز بازیافت در کشور وجود دارد گفت: مراکز بازیافت روغن سوخته در سطح کشور به ویژه شهرک های صنعتی گسترده هستند که در تلاشیم آنها را ساماندهی و پروانه فعالیت صادر کنیم که بعد از آن به طور مستمر مورد بازرسی قرار خواهند گرفت تا استانداردهای لازم را رعایت کنند.


پرندا ادامه داد: البته واحدهای غیر مجاز بازیافت روغن سوخته در کشور زیاد است اما آنها مکلفند استانداردهای ما را رعایت کنند زیرا در غیر اینصورت اجازه بهره برداری نخواهند داشت هرچند اکنون با آنها برخوردی جدی صورت نمی گیرد اما بعد از ساماندهی قطعا به صورت قانونی با واحدهای متخلف برخورد خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :