موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی غذا و دارو

a/40514 :کد

0

برخورد قضایی وزارت بهداشت با تبلیغ‌کنندگان دارو‌های ماهواره‌

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۱۰:۲۰
تعداد بازدید : ۳۷۷   
 تحلیل ایران -برخورد قضایی وزارت بهداشت با تبلیغ‌کنندگان دارو‌های ماهواره‌

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: به دنبال این هستیم که راه های تبلیغ این داروها از طریق اپراتورهای داخلی را ببندیم.

رئیس سازمان غذا و دارو از مشاهده موارد عوارض و مرگ در پی مصرف داروهای تبلیغ شده در شبکه های ماهواره ای خبر داد و گفت: در حال حاضر برای برخی از این خط های مخابراتی حکم قضایی گرفتیم تا با شناسایی این شرکت ها با آنها برخورد شود.

 به گزارش تحلیل ایران ، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: به دنبال این هستیم که راه های تبلیغ این داروها از طریق اپراتورهای داخلی را ببندیم.

وی اظهار داشت: پیشنهادی در مجلس مطرح است برای اینکه ما بتوانیم هم با آنهایی که صاحب خط تلفن هستند و هم با شبکه های توزیع و هم با آنهایی که قاچاقچی هستند ، برخوردهای سنگین تری کنیم.

دیناروند تصریح کرد: البته این پیشنهاد ، طرح مجلس است و وزارت بهداشت ، طرف مشورت بوده است . این طرح از کمیسیون بهداشت و درمان بیرون آمده و در حال رفتن به صحن علنی مجلس است و معلوم نیست تا چه زمانی در نوبت می ماند.

وی در پاسخ به این سئوال که بیشتر تبلیغات انجام شده از شبکه های ماهواره ای از خط 3000 و 1000 انجام می شود که در اختیار نهادهای دولتی هستند، گفت: متاسفانه همین طور است و دنبال این هستیم که این راه ها را ببندیم.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در واقع حتی فرآورده های قاچاق رسما با خط 3000 تبلیغ می شوند و متاسفانه بسیار پیچیده عمل کرده اند یعنی این خط ها ، اجاره در اجاره در اجاره است و شما به اینکه بالاخره این خط به نام چه کسی است، نمی رسید.

دیناروند افزود: فرآورده هایی که در شبکه های ماهواره ای خارج کشور تبلیغ می شوند عمدتا دارو نیستند و بیشتر فرآورده های آرایشی بهداشتی و مکمل هستند و با قاطعیت اعلام می کنیم هیچکدام از این فرآورده ها، مجوز مصرف در ایران ندارند.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از این فرآورده ها حتی مجوز مصرف در کشورهای سازنده ندارد. این فرآورده ها عمدتا فرآورده های تقلبی هستند و بطور قطع به صورت قاچاق وارد ایران می شوند.

وی تصریح کرد: نمونه های متعددی از آسیب به سلامت مردم و حتی مرگ و میر در پی مصرف این فرآورده ها ، دیده شده و حتی مرگ و میر ناشی از مصرف آنها دیده شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بطور مثال سال گذشته حتی موارد مرگ و میر آن خبر شد زیرا چند نفر برای لاغری و کاهش وزن، داروهای ماهواره ای مصرف کرده بودند و سه نفر در پی آن جان خود را از دست دادند.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اسناد زیادی وجود دارد که آسیب به سلامت در پی مصرف این فرآورده ها وجود دارد. به هر حال مردمی که این فرآورده های تبلیغ شده را مصرف می کنند با تصمیم نادرست خودشان این کار را می کنند.

دیناروند گفت: این فرآورده ها هیچگونه مجوزی از وزارت بهداشت ندارند و ادعاها در این مورد دروغ است. ما بارها اعلام کرده ایم هیچ وارد کننده کالا به ایران یا هیچ تولید کننده ای حق تبلیغ در رسانه های ماهواره ای ندارد.

وی خاطرنشان کرد: هر کس این فرآورده های خارجی در داخل کشور تبلیغ کند، پروانه فرآورده اش باطل می شود بنابراین چون شرکت ها از این موضوع اطلاع دارند آنهایی که پروانه رسمی برای فرآورده های خود دارند، تبلیغات نمی کنند چون می دانند ابطال پروانه آنها را در پی دارد .

وی تاکید کرد: می خواهیم مردم بدانند فرآورده های که در شبکه های ماهواره ای خارج کشور - که برخی از آنها شبکه های ضد انقلاب هستند- ، پخش می شود، غیرمجاز است.
منبع: ایرنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :