موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/40554 :کد

0

برنامه های آمانو در سفر به تهران

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۱۱:۵۷
تعداد بازدید : ۳۵۳   
 تحلیل ایران -برنامه های آمانو در سفر به تهران

بهروز کمالوندی گفت: هدف از این دیدار، کوتاه کردن دوره هشت ساله ای است که در برجام برای آژانس پیش بینی شده تا به صدور این گواهی برسد که همه فعالیت‌های هسته ای کشورمان صلح‌آمیز است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبر بامدادی شبکه یک سیما، گفت: هدف از این دیدار، کوتاه کردن دوره هشت ساله ای است که در برجام برای آژانس پیش بینی شده تا به صدور این گواهی برسد که همه فعالیت‌های هسته ای کشورمان صلح‌آمیز است.

به گزارش تحلیل ایران، سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک روز پس از آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک صورت می‌گیرد و آنگونه که پیش از این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد این سفر در راستای نقش آژانس در راستی آزمایی تعهدات ایران براساس برجام است.

آمانو در این سفر یک روزه ضمن دیدار با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

وی گفت: همچنین درباره همکاری های فنی با آژانس بحث و تبادل نظر خواهد شد، به دلایل تحریم، همکاری‌های ما با آژانس محدود شده بود اگرچه جمهوری اسلامی ایران مکررا در این خصوص اعتراض می کرد اما آنها با استناد به مصوبات شورای حکام و شورای امنیت سعی می‌کردند همکاری‌ها را محدود کنند.

کمالوندی همچنین در پاسخ به سوالی درباره امضای توافقنامه با چین درخصوص تکمیل رآکتور آب سنگین اراک افزود: پیش نویس های مختلفی در این زمینه تهیه شده است و به تدریج کامل خواهد شد.

وی گفت: در انعقاد قرارداد درخصوص فعالیت های مربوط به همکاری‌های انرژی اتمی، نیاز به قراردادهای متعدد است.

کمالوندی روز گذشته نیز گفت: آمانو را خودمان دعوت کردیم چون عجله داریم زودتر به آن نتیجه گیری گسترده برسیم. ما از الان داریم خیز برمی‌داریم به سمت آن کاری که در نهایت از آژانس می‌خواهیم. این کار اگر چه در برجام 8 سال پیش بینی شده، اما ما مدت کوتاه تری را برای این می‌خواهیم و این شدنی است، به شرطی که ایران و آژانس با هماهنگی هم کار را پیش ببرند.

وی همچنین یادآور شد: در سفر آمانو به تهران هیچ بازدیدی پیش بینی نشده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه شب 26 دی ماه با صدور بیانیه‌ای تائید کرد که ایران تمام گام‌های لازم برای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک را برداشته است. گزارش آژانس نیز در این زمینه در اختیار شورای حکام و شورای امنیت قرار گرفت.

با صدور بیانیه مشترک ظریف و موگرینی در دقایق آغازین یکشنبه 27 دی ماه عملا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وارد مرحله اجرا شد.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :