موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/40597 :کد

0

شفافیت در روابط اقتصادی خارجی مهمترین دستاورد اجرای برجام

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۲
تعداد بازدید : ۳۱۱   
 تحلیل ایران -شفافیت در روابط اقتصادی خارجی مهمترین دستاورد اجرای برجام

یک فعال اقتصادی مهمترین تاثیر اجرای برجام و رفع تحریم‌ها بر اقتصاد را امکان شفاف‌ شدن روابط اقتصادی خارجی کشور دانست.

یک فعال اقتصادی مهمترین تاثیر اجرای برجام و رفع تحریم‌ها بر اقتصاد را امکان شفاف‌ شدن روابط اقتصادی خارجی کشور دانست.

 

محمدمهدی سیادت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه شفاف‌سازی روابط اقتصادی خارجی کشور از مهمترین دست‌آورد‌های اجرای برجام و در نتیجه رفع تحریم‌هاست، اظهار کرد: علاوه بر این مهم از این پس تولیدکنندگانی که نیاز به مواد اولیه خارجی داشته و یا واردکنندگان کالاهای خارجی دیگر برای انتقال وجه، حمل و نقل و دریافت کالا نیاز به کانال‌های غیررسمی و پرهزینه نخواهند داشت.

 

وی با بیان اینکه بنا به گفته کارشناسان رفع تحریم‌ها حدود 10 درصد در کاهش هزینه‌ها مؤثر خواهد بود، ادامه داد: قطعا تاثیر اجرای برجام در زمینه کالاهای اساسی و مهم از جمله نفت و مشتقات آن مشهودتر خواهد بود اما در زمینه اقتصاد خرد و بنگاهی نیز سهولت در حمل و نقل، بیمه و انتقال وجه را به همراه خواهد داشت و به طور کلی شاهد تاثیرات گسترده‌ای خواهیم بود زیرا علاوه بر هزینه در میزان انرژی و وقت نیز به مقدار زیادی صرفه‌جویی می‌شود.

 

سیادت در خصوص دیگر تاثیرات اجرای برجام بر اقتصاد کشور تصریح کرد: این مهم امکان دریافت تکنولوژی از صاحبان اصلی آن که عمدتا در کشورهای اروپایی هستند را میسر می‌کند. در حال حاضر واحدهای صنعتی در بسیاری از موارد به روز نشده‌اند که با رفع تحریم‌ها پیش‌بینی می‌شود امکان خرید تکنولوژی جدید و به روزآوری ماشین‌آلات و روش‌های تولید برای واحدهای صنعتی فراهم خواهد شد.

 

این فعال اقتصادی رفع تحریم‌ها را از جمله شرایط لازم برای تحریک اقتصاد کشور دانست و گفت: با اینکه رفع تحریم‌ها یک شرط لازم در بهبود وضعیت اقتصادی کشور بوده، اما شرط کافی نیست. تا زمانی که مسأله تاثیر دلارهای نفتی در کاهش و پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت دلار حل نشود اقتصاد کشور همواره گرفتار بحران‌های امروز خواهد بود.

 

وی با اشاره به تورم 200 درصدی در اقتصاد کشور ونزوئلا ادامه داد: امروز در ونزوئلا علی‌رغم اینکه میلیاردها دلار درآمد نفتی به اقتصاد این کشور تزریق شده است، اما شاهد تورم 200 درصدی است. به طور کلی پیامی که مردم از اقتصاد نفتی دریافت می‌کنند این است که به جای اینکه در مسیر صحیح خلاقیت،‌نوآوری و تلاش علمی در تولید کالاهای ارزشمند فعالیت کنند بهتر است که خود را به بنگاه‌ها و فعالیت‌هایی که از درآمدهای نفتی منتفع می‌شود، نزدیک کنند.

 

سیادت در ادامه خاطرنشان کرد: تا زمانی که تاثیر نفت بر نرخ ارز مشخص نشده و سرمایه‌ها موجب ایجاد اشتغال نشوند شرایط تغییر نخواهد کرد و مشکلات اقتصادی مرتفع نخواهد شد.

 

این فعال اقتصادی بزرگترین بحرانی که کشور امروز با آن روبه‌رو شده است را بحران اعتماد دانست و اظهار کرد: امروز بخش خصوصی اعتماد خود را به سیاست‌های دولت از دست داده است. در حالی که حدود 900 هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم است، اما تحرکی در اقتصاد و اشتغال کشور مشاهده نمی‌شود.

 

وی یادآور شد: اگر این نقدینگی در مسیر صحیح به کار گرفته شود و چشم‌اندازها و تاثیر نرخ ارز نفتی بر اقتصاد کشور روشن باشد این پول به راحتی باعث ایجاد اشتغال و تحریک اقتصاد خواهد شد، اما به دلیل بی‌اعتمادی مردم به سیاست‌های مجموعه حاکمیت از جمله قوه قضائیه، دولت و مجلس مردم از سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های دراز مدت و اساسی که به نفع مملکت و اشتغال کشور است پرهیز می‌کنند و بیشتر به دنبال کارهای زود بازده هستند. حتی اگر بخواهند ریسک کنند و سرمایه‌گذاری انجام دهند فعالیت‌های ساختمانی را ترجیح می‌دهند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :