موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/40645 :کد

0

توافقات جدید اقتصادی ایران و چک/ فروش نفت بیشتر می‌شود

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۱۹:۳۰
تعداد بازدید : ۲۹۴   
 تحلیل ایران -توافقات جدید اقتصادی ایران و چک/ فروش نفت بیشتر می‌شود

با حضور وزیر اقتصاد کشورمان و وزیر صنعت چک موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی دو کشور به امضا رسید.

با حضور وزیر اقتصاد کشورمان و وزیر صنعت چک موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی دو کشور به امضا رسید.

 

به گزارش تحلیل ایران، این موافقتنامه در جریان دیدار علی طیب نیا با «یان ملادک» وزیر صنعت و تجارت کشور چک در محل وزارت اقتصاد به امضای طرفین رسید. تشکیل کمیسیون مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک به مسئولیت وزارت اقتصاد با هدف اجرایی کردن مفاد موافقتنامه و شناسایی مسائل و مشکلات فرا روی توسعه همکاری های دوجانبه، انجام همکاری های مشترک در زمینه صنعت و معدن و ساخت نیروگاه های ترکیبی و همکاری در زمینه انتقال فنآوری در زمینه تکنولوژی و حمل و نقل ریلی از جمله مفاد موافقتنامه امضا شده بین وزیر اقتصاد کشورمان با وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک است.


علی طیب نیا طی سخنانی در جریان این دیدار، با اشاره به مغتنم شمردنِ فرصت تحریم های ضد ایرانی از سوی مسئولان به منظور رهایی بودجه از وابستگی به نفت و حصول نتیجه مثبت در این خصوص طی دو سال اخیر که منجر به کاهش سهم نفت به حداقل ممکن در بودجه سالیانه شده است اظهارداشت: هم اکنون و پس از حذف تحریم ها نیز دولت جمهوری اسلامی مصمم به ادامه سیاست های اصولی خود در این ارتباط است و افزایش درآمدها از محل فروش نفت، از این پس صرف بهبود محیط کسب و کار و توسعه بخش خصوصی خواهد شد.


وی گفت: در همین راستا ما از هرگونه سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی به ویژه دولت و بخش خصوصی جمهوری چک استقبال می کنیم.


طیب نیا با اشاره به بازار مصرف ۸۰ میلیونی ایران و امکان دسترسی به بازار مصرف ۴۰۰ میلیونی از طریق ایران به کشورهای منطقه، از ابراز تمایل کشورها و کمپانی های بزرگ خارجی برای حضور و سرمایه گذاری در کشورمان خبر داد و گفت: بی شک حضور جمهوری چک در ایران فرصت بسیار مناسبی را در اختیار دولت، بازرگانان و صنعتگران این کشور برای دسترسی به چنین بازار بزرگی قرار خواهد داد.


وزیر اقتصاد تصریح کرد: ما علاقه مند به توسعه روابط با جمهوری چک در همه حوزه های اقتصادی و صنعتی هستیم و هیچگونه محدودیتی در هیچ کدام از حوزه های اقتصادی و تجاری در این ارتباط قایل نیستیم.


طیب نیا با اشاره به مذاکرات در حال انجام برای امضای تفاهم نامه حمایت از سرمایه گذاری مشترک بین ایران و چک و ابراز امیدواری برای به نتیجه رسیدن هرچه سریع تر این مذاکرات افزود: همچنین ما منتظر اجرایی شدن سریع تر موافقتنامه همکاری گمرکی دو کشور هستیم که پیش از این به امضا رسیده است.


«یان ملادک» وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک نیز طی سخنانی در این دیدار، ضمن تبریک به مناسبت توفیق دولت جمهوری اسلامی در کاهش وابستگی به نفت و نهایی شدن اجرای برجام، از سفر خود به عنوان نخستین میهمان اقتصادی در راس یک هیات عالیرتبه دولتی و خصوصی، پس از رفع تحریم‌‌ها  به ایران ابراز خرسندی کرد.


وی با اعلام آمادگی برای برگزاری نخستین جلسه کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور، برای آغاز هر چه سریع تر همکاری های ایران و چک ابراز علاقه کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :