موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/40646 :کد

0

تالاب هامون سرمایه مشترک بین المللی است

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۱۹:۳۳
تعداد بازدید : ۴۲۳   
 تحلیل ایران -تالاب هامون سرمایه مشترک بین المللی است

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: تالاب هامون واقع در جنوب شرق ایران یک سرمایه مشترک بین المللی است که بیشترین سهم را جمهوری اسلامی ایران و کشور افغانستان در آن دارند.

استاندار سیستان وبلوچستان گفت: تالاب هامون واقع در جنوب شرق ایران یک سرمایه مشترک بین المللی است که بیشترین سهم را جمهوری اسلامی ایران و کشور افغانستان در آن دارند.


به گزارش تحلیل ایران، علی اوسط هاشمی روز دوشنبه در کارگروه تالاب بین المللی هامون در زاهدان اظهارکرد: جای خوشحالی دارد که برای احیای تالاب و دریاچه هامون رویکردهای علمی را در دستور کار قرار داده و از توان علمی و پژوهشی دانشگاه ها استفاده می شود.


وی افزود: برای احیای دریاچه هامون باید بانک اطلاعاتی از نیازها و راهکارها و نیز چشم انداز حداقل 20 سال آینده ارائه شود تا هرچه زودتر وضعیت این تالاب بهبود یابد.


وی ادامه داد: بکارگیری تجربیات خارج از استان و کشور در زمینه انجام کارهای مشابه می تواند در این رابطه موثر باشد.


استاندار سیستان وبلوچستان گفت: هم اینک یکی از اولویت های تالاب هامون حفظ رطوبت در بستر این دریاچه است.


هاشمی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کنونی افغانستان باید کارهای مشترک بویژه در زمینه احیای تالاب بین المللی هامون با این کشور را در دستور کار قرار داد.


وی بیان کرد: با توجه به اینکه تالاب هامون یک سرمایه مشترک مرزی است باید برای احیای آن از کار و سرمایه مشترک بهره گیری کرد.


هاشمی اظهارداشت: ایران به کشور افغانستان به عنوان یک شریک برای رسیدن به منافع منطقه ای از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی نیاز دارد.
وی افزود: دولت یازدهم به سیستان وبلوچستان نگاه ویژه دارد و این امر در لایحه بودجه 95 نیز به خوبی مشخص است.


مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان نیز در این نشست گفت: تهیه طرح جامع مدیریت زیست بومی تالاب هامون یک راهکار مناسب برای خروج آن از وضعیت کنونی است.


سعید محمودی ادامه داد: چندی قبل محیط زیست سیستان وبلوچستان با هزینه زیاد دایک مرزی (آب بند) را که توسط مرزبانی استان در تالاب هامون ایجاد شده بود با هماهنگی های لازم باز کرد و آبگیری خوبی انجام شد اما مرزبانی دوباره این مسیر آبی را بست.


وی تصریح کرد: ثبت تالاب بین المللی هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره و پارک صلح و دوستی در حال انجام است و آخرین دفاع این عنوان نیز در مارس سال جاری در کشور پرو انجام خواهد شد.


جانشین فرمانده مرزبانی سیستان وبلوچستان نیز در این نشست خاطرنشان کرد: سال قبل یک مسیر مشخص از دایک مرزی بازگشایی و سپس به دلایلی بسته شد اما هم اینک این مسیر آبی باز شده و در حال استفاده است.


سرهنگ محمد ملاشاهی اظهار داشت: مرزبانی سیستان وبلوچستان برای حفظ آبگیری دریاچه هامون پس از مشاهده ایجاد خاکریز توسط کشور افغانستان مراتب را پیگیری و از این کار جلوگیری کرده است.


وی بیان کرد: در این کارگروه ها باید به جای انتقاد به دنبال راهکار مناسب بود.


وی افزود: مرزبانی سیستان وبلوچستان علاوه بر انجام وظیفه خود، به عنوان محیط بان در تالاب هامون حضوری همیشگی دارد.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان نیز گفت: مهمترین اقدام زیست محیطی در منطقه سیستان اجرای طرح آبرسانی به 46 هزار هکتار از زمین های زراعی ازطریق لوله است.


رضا نجفی تصریح کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده این طرح می تواند بیش از 105 هزار شغل در منطقه سیستان ایجاد کند.


وی بیان کرد: هم اینک 50 درصد کارگاه های مربوط به طرح انتقال آب با لوله به مزارع سیستان فعال شده است که انتظار می رود طرح تا پایان سال 96 به بهره برداری کامل برسد.


تالاب بین المللی هامون به عنوان یکی از دریاچه های کویری و بیابانی شرق کشور متشکل از سه قسمت هامون پوزک در شمال شرق، هامون صابوری در شمال و شمال غرب و هامون هیرمند در غرب و جنوب غرب منطقه سیستان واقع شده است.


پیش از بروز بحران خشکسالی و در سال های پر آبی بویژه در فصل بهار بعد از جاری شدن سیلاب رودخانه هیرمند و انشعابات آن، سه هامون به یکدیگر اتصال پیدا می کردند که در 17 سال گذشته به دلیل خشکسالی این امر محقق نشده است.


تالاب بین المللی هامون از سه تالاب یادشده به گستره تقریبی پنج هزار و 700 کیلومتر مربع تشکیل شده که از این گستره حدود سه هزار و 860 کیلومتر مربع (در مواقع پرآبی) در محدوده سرزمین ایران قرار دارد و بقیه آن در خاک افغانستان است.


سیستان با پنج شهرستان هیرمند، زابل، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان وبلوچستان و 200 کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان واقع شده و با ولایت نیمروز افغانستان همسایه است.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :