موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/40680 :کد

0

لغو تحریم‌ها موجب کاهش تاثیر غرب بر روابط روسیه-ایران خواهد

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۲۲:۰۱
تعداد بازدید : ۳۱۷   
 تحلیل ایران -لغو تحریم‌ها موجب کاهش تاثیر غرب بر روابط روسیه-ایران خواهد

مهدی سنائی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه تاکید کرد: لغو تحریم‌ها می‌تواند زمینه لازم برای اجرای توافقنامه‌های حاصل شده بین مقام‌های رسمی ایران و روسیه را تسهیل کند.

مهدی سنائی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه تاکید کرد: لغو تحریم‌ها می‌تواند زمینه لازم برای اجرای توافقنامه‌های حاصل شده بین مقام‌های رسمی ایران و روسیه را تسهیل کند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اسپوتنیک، مهدی سنائی سفیر ایران در مسکو در وبلاگ خود نوشت: لغو تحریمها موجب کاهش نفوذ غرب بر روابط دو جانبه ایران و روسیه خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود: در طول سال های تحریم، روابط ایران و روسیه تحت تاثیر یک عامل سوم قرار داشت، مشخصا این عامل سوم نفوذ غرب بوده است. در شرایط جدید، تاثیر عامل سوم بر روابط بین دو کشور کاهش می یابد.

 

سنائی تصریح کرد: در ماه های اخیر مذاکره در سطح روسای جمهور موجب تقویت و گسترش روابط روسیه و ایران شده است. لغو تحریمها می تواند ساختار گسترده تری را برای اجرای توافقنامه های حاصل شده بین مقام های رسمی دو کشور به وجود آورد.

 

وی در ادامه این مطلب نوشت: گسترش همکاری با چین، روسیه و هند اولویت دائمی سیاست خارجی دولت فعلی ایران خواهد بود. روسای جمهور ما طی دو سال اخیر گفتگوی سازنده ای داشته اند. ایران از همکاری های روسیه در همه مراحل دستیابی به توافق هسته ای و لغو تحریمها قدردانی می کند.

 

سفیر ایران در روسیه تاکید کرد: شرایط کنونی در خاورمیانه بیشتر از گذشته لزوم همکاری بین تهران و مسکو را نشان می دهد. وضعیت خاورمیانه همکاری جدی بین ایران و روسیه را ضروری تر از قبل کرده است.

 

روسیه و ایران بر این باورند که بشار اسد رئیس جمهور قانونی و مشروع سوریه است و از تلاش های دمشق برای مقابله با تروریسم حمایت می کنند. بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت های غربی خواستار برکناری بشار اسد از قدرت هستند.

 

با اجرایی شدن رسمی برجام، برنامه های اتمی ایران در چارچوب مفاد توافقنامه هسته ای محدود شده و تحریمهای شورای امنیت، آمریکا و اروپا علیه تهران لغو شده است.

 

سنائی در ادامه افزود: ایران مایل به تقویت همکاری های اقتصادی و بانکی با روسیه است و علاقمند به افتتاح بانک هایی است تا پرداخت های مشترک بین دو کشور با روبل و ریال انجام شود. با توجه به لغو تحریمها، ایران علاقمند است تا مبادلات تجاری و مالی بین دو کشور با ارزهای ملی انجام شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :