موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/40692 :کد

0

گسترش تعامل بین‌المللی تحقیقات کشاورزی ایران بالغو تحریم‌ها

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۲۳:۰۶
تعداد بازدید : ۳۲۲   
 تحلیل ایران -گسترش تعامل بین‌المللی تحقیقات کشاورزی ایران بالغو تحریم‌ها

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: رفع تحریم‌ها و اجرای برجام در گسترش تعامل بین‌المللی در بخش تحقیقات کشاورزی و انتقال تکنولوژی و مواد اولیه مورد نیاز تحقیقات پیشرفته، منشاء اثر خواهدبود

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: رفع تحریم‌ها و اجرای برجام در گسترش تعامل بین‌المللی در بخش تحقیقات کشاورزی و انتقال تکنولوژی و مواد اولیه مورد نیاز تحقیقات پیشرفته، منشاء اثر خواهد بود.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در زمان تحریم‌، ارتباطات بین المللی ما در بخش تحقیقات کشاورزی به صفر رسیده بود و این در حالی است که تحقیقات بدون تعاملات با دانشگاه‌‌ها و مراکز تحقیقاتی کشورها‌، توسعه پیدا نمی‌کند.


وی افزود‌: در دوران تحریم، ما در پرداخت حق عضویت به موسسه‌های بین‌الملل تحقیقات کشاورزی مشکل داشتیم و حتی نمی‌‌توانستیم وسایل و کالاهای مورد نیاز آزمایشگاه‌‌های پیشرفته‌مان را که مرکز تحقیقات بین المللی برنج خریداری کرده بود ، به ایران منتقل کنیم .


زند به قطع روابط محققان بخش تحقیقات کشاورزی موسسات بین‌‌المللی با ایران نیز اشاره و تصریح کرد: ما در زمینه ارقام گندم زمستانه و سویا مشکل داشتیم و مایل بودیم از تجربیات محققان کشورهای پیشرو استفاده کنیم در حالی که آنها اجازه ملاقات و تعامل با بخش تحقیقات کشاورزی ایران را نداشتند.


وی لغو تحریم‌ها را گامی مهم در گسترش ارتباطات علمی‌، رفت و آمد محققان، حضور در کنگره‌ها و کنفرانس های بین‌المللی دانست و ابراز امیدواری کرد که بخش تحقیقات کشاورزی بتواند در رقابت های بین المللی‌‌، خود را محک بزند و تکنولوژی‌‌های پیشرفته مورد نیاز به بخش تحقیقات کشاورزی کشور منتقل شود.


معاون وزیر جهاد کشاورزی، توسعه تعاملات و روابط با 15 موسسه تحقیقات بین المللی در بخش کشاورزی را از اولویت های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی عنوان کرد و گفت: پس از مؤسسه‌های تحقیقاتی‌، با دانشگاه ها و کشورهایی مانند آلمان،فرانسه،هلند ، ایتالیا و... که در بخش تحقیقات کشاورزی نسبت به ایران مزیت نسبی دارند ،ارتباط علمی را با توجه به فعالیت های شان توسعه می دهیم و امیدواریم بتوانیم از نتایج تحقیقات آنها استفاده کنیم‌.


زند با بیان این که مؤسسه های تحقیقات کشاورزی در دوران تحریم نیز وظایف خود را به خوبی انجام داده‌‌اند‌، گفت : در دوران تحریم‌‌، مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و سایر مؤسسه های تحقیقاتی در تولید بذر و نهال توانستند از تمام ظرفیت های خود استفاده کنند و سرافراز از این دوران سخت بیرون آیند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :