موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/40695 :کد

0

تحریم‌ها مشکلات زیادی در حوزه سلامت ایجاد کرده بود

  دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ — ۲۳:۱۳
تعداد بازدید : ۳۹۴   
 تحلیل ایران -تحریم‌ها مشکلات زیادی در حوزه سلامت ایجاد کرده بود

در دوره تحریم‌ها که بخشی از آن حاصل بی‌تدبیری بود مشکلاتی از قبیل عدم صدور ویزا برای دانشمندان، چاپ مقالات آنها در نشریات بین‌المللی و عدم دسترسی به مواد اولیه آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی وجود داشت.

وزیر بهداشت گفت: در دوره تحریم‌ها که بخشی از آن حاصل بی‌تدبیری بود مشکلاتی از قبیل عدم صدور ویزا برای دانشمندان، چاپ مقالات آنها در نشریات بین‌المللی و عدم دسترسی به مواد اولیه آزمایشگاهی و تجهیزات پزشکی وجود داشت.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان جشنواره علوم پزشکی رازی و تجلیل از برگزیدگان گفت: برگزیدگان این جشنواره از بهترین‌ها هستند و 4 نفرشان جزو یک درصد برتر ISI بین‌المللی محسوب می‌شوند.


وی با بیان اینکه با بودجه 12 درصدی از سهم پژوهش کشور 35 درصد مقالات در حوزه سلامت تولید می‌شود، گفت: امیدواریم در شرایطی که به وجود می‌آید رقم دانشمندان یک درصد برتر ما تا پایان برنامه ششم توسعه به 200 نفر افزایش پیدا کند.


هاشمی تأکید کرد: رقم 540 دانشمند جوان با HIndex15 به بالا خیلی مهم است و سیاستمداران باید در اسناد بالادستی به این موضوعات توجه کنند.


وزیر بهداشت با ابراز خوشحالی از به سرانجام رسیدن برجام، گفت: جای تبریک به مقام معظم رهبری و همه عزیزان که در این مسیر کمک کرده‌‌اند دارد در دوره تحریم‌ها که بخشی از آن را اصل بی‌تدبیری می‌دانیم مشکلاتی برای دانشمندان ما به وجود آمده بود.


هاشمی افزود: این مشکلات از قبیل عدم صدور ویزا برای شرکت در همایش‌های بین‌المللی تا عدم اجازه چاپ مقالات دانشمندان ایرانی در مجلات بین‌المللی می‌شد. همچنین عدم دسترسی به مواد اولیه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی سختی‌هایی را برای ما به وجود آورد.


وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در موضوع سموم و کودهای شیمیایی مشکلاتی داشتیم که این موضوع مستقیماً به غذای مردم باز می‌گردد که امیدواریم در شرایط جدید مشکلات حل شود.


وی تأکید کرد: فکر می‌کنم نگه داشتن پیروزی از به دست آوردن آن سخت‌تر باشد و مانند دوران دفاع مقدس که ما فتوحات زیادی داشتیم اما نگهداری آنها سخت بود.


وزیر بهداشت شرایط فعلی کشور را برجام 2 دانست و گفت: طبیعی است که همه نگاه‌ها به برجام است و اینکه چطور از آن استفاده و نگهداری می‌کنیم و باید مراقب دستاوردهای برجام باشیم چرا که همه ما می‌دانیم مذاکره در چنین شرایطی چقدر سخت است.


هاشمی از فقها و روحانیون و دانشمندان دعوت کرد تا در حفظ دستاوردهای برجام بکوشند، گفت: آقایان ظریف و صالحی از مذاکرات سربلند بیرون ‌آمدند و امیدواریم که برجام 2 باعث وحدت ملی شود که حاصل آن جهش علمی، کاهش بیکاری، بیماری‌های آسیب و روان و معضلات اجتماعی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :