موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/40771 :کد

0

درخواست لهستان ازنشست ناتوبرای اعزام نیروی بیشتربه شرق اروپا

  ﺳﻪشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ — ۰۶:۳۳
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -درخواست لهستان ازنشست ناتوبرای اعزام نیروی بیشتربه شرق اروپا

آندره دودا، رئیس جمهور لهستان، خواستار موافقت ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) برای استقرار «چشمگیر» نیرو و تجهیزات در مرکز و شرق اروپا برای تضمین امنیت منطقه مقابل رفتار تهاجمی تر روسیه شده است.

آندره دودا، رئیس جمهور لهستان، خواستار موافقت ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) برای استقرار «چشمگیر» نیرو و تجهیزات در مرکز و شرق اروپا برای تضمین امنیت منطقه مقابل رفتار تهاجمی تر روسیه شده است.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " تحلیل ایران "ورشو پایتخت لهستان –عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق به مرکزیت مسکو- میزبان نشست ماه ژوئیه ناتو خواهد بود، که انتظار می‌رود بر افزایش حضور نیروهای ناتو در خاک خود و سایر مناطق اروپای تحت حاکمیت کمونیستی پیشین تاکید کند.

 

روسیه تهدید کرده با هر گونه اقدامات از این دست مقابله به مثل خواهد کرد و برخی اعضای ناتو از جمله آلمان به خاطر نگرانی از برانگیختن خصومت مسکو نظر چندان مساعدی نسبت به این ایده ندارند.

 

اما مسائلی چون الحاق کریمه به خاک روسیه در مارس 2014 و آنچه حمایت مسکو از جدایی‌طلبان شرق اوکراین خوانده می‌شود و تقویت قوای نظامی روسیه، لهستان و سایر اعضای شرقی ناتو را به تلاش برای تشدید حضور ناتو واداشته است.

 

دودا که در یک کنفرانس خبری با حضور ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو سخن می‌گفت اظهار داشت وی خواستار اتخاذ تصمیمات عملی برای تقویت امنیت منطقه در نشست ماه ژوئیه است.

 

دودا افزود: «امروز شرایط دال بر لزوم حضور چشمگیر یگان‌های زیرساختی و نظامی در کشورهای مرکزی اروپا و نیز برخورداری از یک سیستم کارآمد دفاعی برای این سامانه‌ها در صورت هر گونه تهاجم هستیم.»


دودا تصریح کرد: «این به معنی حضور فزاینده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هم در بُعد زیر ساختی و هم در بعد نیرو است، که درباره شکل این حضور باید توافق شود.»

 

وی با بیان اینکه بالاترین حد ثبات ممکن را برای این طرح خواستار است افزود این امر مستلزم  تهیه پیش‌نویس دقیق طرح‌های احتیاطی در صورت حمله و رزمایش‌های نظامی مشترک بیشتر است.

 

برخی دولت‌ها استقرار دائمی نیروهای ناتو را در کشورهای عضو پیمان ورشو سابق خواستار شده‌اند اما ناتو در عوض طرح تقویت مانورها و اسقرار گردشی نیروها را در داخل و خارج از منطقه پیشنهاد کرده است.  در عین حال، استولتنبرگ ظاهرا با دیدگاه لهستان موافق بود.

 

وی گفت: «ناتو اکنون حضور نظامی پایداری در منطقه دارد که لهستان بخشی از آن است. و اطمینان دارم که پس از نشست ورشو شاهد حضور بیش از پیش ناتو در لهستان باشیم.»

 

در بحبوحه بد تر شدن مناسبات روسیه با غرب بر سر بحران اوکراین، مسکو در دکترین نظامی خود ناتو را خطر محوری بر امنیت خود دانسته است. با این حال غرب برای مقابله با تروریسم و مبارزه با داعش در سوریه و عراق نیازمند کمک روسیه است.

 منبع : پرس تی وی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :