موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حیات وحش

a/40783 :کد

0

بیمه خسارت،ناجی پلنگ ایرانی می‌شود ؟

  ﺳﻪشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ — ۰۷:۰۲
تعداد بازدید : ۳۶۸   
 تحلیل ایران -بیمه خسارت،ناجی پلنگ ایرانی می‌شود ؟

پلنگ ایرانی از گونه های حفاظت شده ای است که از اهمیت قابل توجهی در حیات وحش و محیط زیست ایران برخوردار است،گونه ای از گربه‌سانان که سایه سنگین انقراض،آن را تهدید می کند.

پلنگ ایرانی از گونه های حفاظت شده ای است که از اهمیت قابل توجهی در حیات وحش و محیط زیست ایران برخوردار است،گونه ای از گربه‌سانان که سایه سنگین انقراض،آن را تهدید می کند.

به گزارش تحلیل ایران ،طبق بررسی‌ها و مطالعات کارشناسانه ، تمامی گونه های جانوری بر روی این کره خاکی به نوعی باعث تعادل زیست محیطی می شوند.

حتی چندش آورترین و خطرناک ترین جانوران نیز هر کدام به نوبه خود،تاثیر بسزایی در حفظ تعادل طبیعت و چرخه حیات گونه های جانوری و حتی انسان ایفا می کنند.

در این میان سرزمین پهناور ایران در طول قرن ها و دهه های گذشته به دلیل کم توجهی ها،دچار آسیب های جدی در حوزه گونه های جانوری و بخصوص گربه سانان شده است.

دیرزمانی،ایران زمین شیر ارژن  و ببر مازندران داشت،اما وجود و موجودیت آنها در این خطه پهناور به خاطره ها و کتاب های تاریخی پیوست.

در حال حاضر پلنگ ایرانی از نمونه گونه های جانوری حفاظت شده ای به شمار می رود که از جایگاه ویژه ای در حیات وحش برخوردار است.

موجودی زیبا،چابک و باهوش که به نوعی یکی از نمادهای ایران و ایرانی به شمار می رود و به دلیل خطر انقراضی که آن را تهدید می کند و سودجویی و لذت هوس گونه برخی از شکارچیان،به شدت مورد تهدید است.

در نظر گرفتن جریمه 80 میلیون تومانی برای این گونه جانوری نیز در راستای افزایش ضریب حفاظت و حفظ این گونه،مدنظر قرار گرفته ،که البته به عقیده برخی از کارشناسان محیط زیست همچون عزیز عبدالزاده حتی میزان رقم تعیین شده نیز از بازدارندگی چندانی برای مصونیت این حیوان از خطر صید و شکار کافی به نظر نمی رسد زیرا عموما افرادی که به شکار چنین حیواناتی می روند از طبقه مرفه و متمول جامعه هستند و پرداخت چنین جرایمی برای این طیف از جامعه چندان بازدارنده نیست.

** پلنگ هایی که قربانی صید دام می شوند


در کنار سودجویی و لذت ویران کننده شکارِ پلنگ ایرانی از سوی برخی شکارچیان،قربانی شدن این گونه،از سوی دامداران و چوپانان به دلیل حمله به دام های گله داران بخشی دیگر از دلایل مرگ  این گونه زیبا از گربه سانان است.

پلنگ هایی که برای سیر کردن خود یا توله هایشان به گله می زنند و چوپانانی که برای حفاظت از دام خود به ستاندن جان آنها اقدام می کنند و عمدتا با آلوده و مسموم ساختن طعمه در صدد پیشگیری از قربانی شدن هرچه بیشتر دام های خود بواسطه پلنگ های این دیار بر می آیند.

اگر چه کشته شدن پلنگ توسط چوپانان و گله داران،امری ناخوشایند است اما نمی توان خرده چندانی بر آن وارد دانست زیرا دام چوپان تمامی ثروت و دارایی گله دار است و به مخاطره افتادن آن،مصادف است با تهدید دارایی، سرمایه و زندگی چنین افرادی،اما انتظار می رود دستگاه های متولی با اتخاذ تدابیری ویژه،مانع از وقوع مجدد چنین حوادث و وقایع دردناک و تاسف آوری شوند.

اقداماتی که لزوما با رویکردهای سلبی و قهری کارساز نخواهد بود و باید با تکیه بر جنبه های حمایتی در این جهت گام برداشت.

 منبع : باشگاه خبرنگاران

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :