موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/40969 :کد

0

فشار خون را جدی بگیرید

  چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ — ۰۰:۲۱
تعداد بازدید : ۳۳۳   
 تحلیل ایران -فشار خون را جدی بگیرید

خون در داخل شریان ها سرخرگ ها دارای نیرویی است که فشار خون نامیده می شود ، که عامل آن فشار انقباض و انبساط است ، فشار خون اگر جدی نگرفته شود ممکن است مرگ فردی را در پی داشته باشد.

خون در داخل شریان ها سرخرگ ها دارای نیرویی است که فشار خون نامیده می شود ، که عامل آن فشار انقباض و انبساط است ، فشار خون اگر جدی نگرفته شود ممکن است مرگ فردی را در پی داشته باشد.


به گزارش تحلیل ایران،‌ فشار خون به 2 عامل مهم یکی  برون ده قلب  یعنی  مقدارخونی که در هر دقیقه به وسیله قلب به درون  شریان آئورت پمپ می شود حدود 5-6 لیتر ومقاومت رگ یعنی مقاومتی که بر سر راه خروج خون  از قلب در رگ ها وجود دارد بستگی دارد ومقدار فشار خون تغیر پیدا می کند.


دکتر سرنوشت متخصص قلب وعروق گفت :از آنجا که پمپ کردن خون توسط قلب به داخل شریان ها ظربان دار است فشار خون بین 2 سطح حداکثر وحداقل در نوسان است.

وی ادامه داد :در زمانی که قلب منقبض میشود خون وارد شریان ها می شود  وفشار خون به حداکثر مقدار خود می رسد که به آن فشار خونه سیستول می گویند.


این متخصص اضافه کرد :در زمان استراحت قلب که خون وارد شریان نمی شود  با خروج تدریجی خومن از این شریان ها وجریان آن به سوی مویرگ ها فشار خون کاهش پیدا می کند وبه حداقل مقدار خود می رسد که به آن فشار خون دیاستول می گویند.

وی اضافه کرد: در طبقه بندی جدید برای افراد 18 سال وبالاتر فشار خون طبیعی کمتر از 120بر 80 میل متر است.


سرنوشت اضافه کرد: در افراد مبتلا به بیماری قلبی – کلیوی-  سکته مغزی ودیابت –فشار خون طبیعی کمتر از مقداری است که برای سایر افراد  در نظر گرفته شده است واگر فشار خون این افراد 130 بر80 میلی متر جیوه وبیشتر باشد به عنوان فشار خون بالا به حساب می آید وباید تحت درمان قرار بگیرند


این متخضصص قلب با بیان عوامل موثر بر فشار خون گفت :وضعیت بدن- فعالیت مغز- فعالیت گوارشی- تحریکات عصبی-عوامل محیطی مثل دمای هوا ومیزان صدا مصرف قهوه  چای ودارو تغییر می کند.


وی ادامه داد: فشار خون اولیه سالهال بدون علامت است ومعمولا زمانی علامت دار می شود که بر اندام های حیاطی مثل مغز – چشم- کلیه- وقلب تاثیر وبه آنها آسیب یرساند وگاهی با علایمی مثل سردرد در ناحیه پس سر – سرگیجه- تاری واختلال دید- خستگی زود رس وتپش قلب  تنگی نفس شبانه واگر فشازر خون به طور حاد افزایش پیدا کند ممکن است بیمار دچارسرگیجه وتشنج شود.


وی اضافه کرد :توصیه های مهم برای پیشگری از بروز فشار خون بالا باید برای اطلاع از وضعیت فشار خون خود درهر بار ویزیت فشار خون اندازه گیری ومصرف میوه وسبزی در وعده های غذایی روزانه باشد، زیرا در کنترل فشار خون بالا موثر است.


منبع: باشگاه خبرنگاران

                               

فشار خون     مرگ     خون     قلب     سکته     سردرد


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :