موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/41253 :کد

0

واشنگتن: قانون محدودیت ویزا برای ایرانیان هنوز اجرایی نشده

  پنجشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۰:۳۹
تعداد بازدید : ۳۰۹   
 تحلیل ایران -واشنگتن: قانون محدودیت ویزا برای ایرانیان هنوز اجرایی نشده

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که قانون محدویت صدور ویزا برای ایرانیان و ایرانی‌الاصل‌ها هنوز اجرایی نشده و علت عدم صدور ویزا برای خبرنگار ایرانی‌الاصل بی‌بی‌سی، محرمانه است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که قانون محدویت صدور ویزا برای ایرانیان و ایرانی‌الاصل‌ها هنوز اجرایی نشده و علت عدم صدور ویزا برای خبرنگار ایرانی‌الاصل بی‌بی‌سی، محرمانه است.


 

به گزارش تحلیل ایران، امروز «رعنا رحیم‌پور» خبرنگار ایرانی‌الاصل بی‌بی‌سی اعلام کرد که بخاطر ایرانی بودن و قانون جدید آمریکایی‌ها برای سخت‌ کردن صدور ویزا برای ایرانیان، از سفر به آمریکا بازمانده؛ این مسئله به محور سوالات ایرانی امروز کنفرانس خبری وزارت خارجه آمریکا تبدیل شد.


«مارک تونر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که «قانون محدودیت صدور ویزا برای اتباع ایران و ایرانی‌الاصل‌ها که 15 دسامبر 2015 تصویب شد، هنوز اجرایی نشده؛ نمی‌توانم بیشتر در خصوص علت عدم صدور ویزا برای این فرد حرفی بزنم زیرا این مسائل محرمانه است؛ بهتر است به سفارت ما در لندن مراجعه کنید.»


قانون محدودیت صدور ویزا برای ایرانیان، قانونی است که بر مبنای آن، دولت آمریکا ایرانیان را از صدور اجازه اقامت 90 روزه بدون نیاز به روادید که برای 38 کشور اجرایی می‌شود، حذف کرده و ایرانیان و ایرانی‌الاصل‌های ساکن کشورهای خارجی و حتی دیگر اتباع این 38 کشور که در 5 سال اخیر به ایران آمده‌اند، نخواهند توانست با استفاده از این شرایط آسان، به آمریکا بروند.


سخنگو ادامه داد: «این قانون هنوز برای اجرا، ابلاغ نشده و در هنگام ابلاغ، مطمئن‌ایم که مسئولان مربوطه در وزارتخانه‌های ما برای صدور ویزای معمولی برای افراد هدف این قانون، در دسترس خواهند بود.»


در ادامه سوالات به نوع رفتار آمریکا با ایران در سایه اجرای برجام کشید؛ سخنگو در پاسخ گفت: «گذشته از پیشرفتی که در اجرای برجام داشتیم، هنوز فهرست بلندی از نگرانی‌ها را در خصوص عملکرد ایران داریم؛ رفتار ایران در منطقه، مسائل مرتبط با حقوق‌بشر و برنامه موشکی این کشور که تهدیدی برای منطقه و متحدان ماست، از جمله این نگرانی‌هاست.»


مارک تونر که به سوالات در خصوص نحوه تعامل پسابرجامی با ایران پاسخ داده بود، به نحوه پاسخ به اقدامات ایران پرداخت و گفت: «بدون توجه به برجام، توانایی خود را برای اعمال تحریم علیه این کشور به دلیل تحریم‌های موشکی نگاه داشته‌ایم.»


در آخرین بخش از سوالات ایرانی، یکی از خبرنگاران سوالی درباره سخنان امروز سردار نقدی، رئیس بسیج مستضعفین ایران در خصوص پرداخت 1 میلیارد و 700 میلیون دلار از سوی آمریکایی‌ها برای آزادی 10 تفنگدار پرسید.


سخنگو مدعی شد: «هیچ‌گونه باجی برای آزادی آنها نداده‌ایم، آنها جاسوس هم نبودند. این پول بخاطر پرونده‌ای که ایران در دادگاه لاهه علیه ما مطرح کرده بود، به آنها پرداخت شد و این پرداخت، چند روز پس از آزادی این افراد بود.»


آمریکایی‌ها مدعی‌اند که این مبلغ، باقی‌مانده پول‌های اعطایی شاه مخلوع ایران از قراردادهای هنگفت تسلیحاتی با آمریکا بوده است.

تونر ادامه داد: وکلای ما پرونده را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که پرداخت این پول به نفع مالیات‌دهندگان آمریکایی است.»


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :