موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/41293 :کد

0

هشدار در مورد هزینه سنگین اقتصادی ناشی از افزایش کنترل مرزی

  پنجشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۵:۵۱
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -هشدار در مورد هزینه سنگین اقتصادی ناشی از افزایش کنترل مرزی

'ژان کلود یونکر' رییس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در سخنانی در پارلمان اروپا در خصوص هزینه های سنگین اقتصادی ناشی از افزایش کنترل های مرزی در حوزه 'شنگن' برای صاحبان کسب وکار هشدار داد.

'ژان کلود یونکر' رییس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در سخنانی در پارلمان اروپا در خصوص هزینه های سنگین اقتصادی ناشی از افزایش کنترل های مرزی در حوزه 'شنگن' برای صاحبان کسب وکار هشدار داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ژان کلود یونکر در سخنرانی اش در پارلمان اروپا در استراسبورگ گفت براساس برآوردهای صورت گرفته هزینه اقتصادی ناشی از افزایش کنترل های مرزی در حوزه شنگن در حدود 3 میلیارد یورو( 2.3 میلیارد پوند) در سال خواهد بود.
ژان کلود یونکر عنوان کرد که روزانه در حدود 1.7 میلیون نیروی کار از مرزهای داخلی اتحادیه اروپا عبور می کنند و میزان مسافرت سالانه در چارچوب این مرزها 57 میلیون مورد است.


وی بیان داشت که هر ساعت انتظار اضافی در نقاط کنترل مرزی هزینه های سنگینی برای صاحبان کسب وکار در اروپا در بر خواهد داشت.
به گفته تحلیل گران، اظهارات رییس کمیسیون اروپا خطاب به کسانی است که به دنبال انجام اقدامات سخت گیرانه مرزی در حوزه شنگن برای مقابله با موج آوارگان هستند.


رییس کمیسیون اروپا هشدار داد: هرگونه مسدود کردن مرزها و اعمال فشار بر بازار داخلی و ممانعت از جریان آزاد نیروی کار به معنای نداشتن یک بازار واحد بوده و تهدیدی برای یورو شمرده می شود.
براساس گزارش های منتشر شده، ارزش مبادلات تجاری میان 28 عضو اتحادیه اروپا در سال به 2 هزار و 800میلیارد یورو می رسد.


گفته می شود هزینه محدودیت مرزی ایجاد شده میان دانمارک و سوئد برای صاحبان کسب وکار در سال در حدود 300 میلیون یورو خواهد بود.
به دنبال تشدید بحران آوارگان و نیز تهدیدات تروریستی، علاوه بر دانمارک و سوئد شماری دیگری از اعضای شنگن نیز در ماه های اخیر تدابیر مرزی خودشان را افزایش داده اند.


براساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت در دسامبر گذشته، یک میلیون و پنج هزار و 504 مهاجر و پناهجو در سال 2015 وارد اروپا شدند که از این عده سه درصد از راه خشکی و 97 درصد از راه دریا خود را به این قاره رسانده اند.
اتحادیه اروپا که منشا آن به جامعه اقتصادی اروپا( 1957) باز می گردد، یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از 28 کشور اروپایی و براساس توافق 'ماستریخت' در سال 1993 میلادی تشکیل شده است.


یکی از شاخصه های این اتحادیه، توافق نامهٔ شِنگن است که در سال 1985 میلادی در لوکزامبورگ از سوی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی( قبل از الحاق دو آلمان )، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید و پس آن به تدریح تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز انگلیس و ایرلند وارد این توافق نامه شدند.


به گفته منابع انگلیسی در حال حاضر توافق نامه شنگن که به برداشته شدن مرز میان 26 کشور اروپایی انجامیده است، با حملات تروریستی پاریس و بحران آوارگان به چالش کشیده شد.
برخی از کشورهای اروپایی در واکنش به بحران آوارگان و حملات تروریستی 13 نوامبر پاریس، خواستار بازنگری در توافق نامه شنگن و حتی احیای مرزهای گذشته شده اند.


دونالد توسک» رئیس شورای اروپا هشدار داده است که اتحادیه اروپا فقط دو ماه فرصت دارد تا بحران مهاجرت را مدیریت کند.در غیر این صورت با تبعاتی جدی از جمله فروپاشی پیمان شنگن مواجه خواهد شد.
توسک در جمع نمایندگان پارلمان اروپا در شهر استراسبورگ فرانسه، گفت: نشست شورای اروپا در ماه مارس (اسفند- فروردین) آخرین مهلت برای کنترل بحران مهاجرت خواهد بود.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :