موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/41322 :کد

0

ایران و روسیه در تلاش برای تجارت راهبردی

  پنجشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۸:۱۶
تعداد بازدید : ۲۸۶   
 تحلیل ایران -ایران و روسیه در تلاش برای تجارت راهبردی

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در دوره جدید تلاش می کنند همکاریهای تجاری خود را در ساختاری راهبردی ساماندهی کنند.

 

جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در دوره جدید تلاش می کنند همکاریهای تجاری خود را در ساختاری راهبردی ساماندهی کنند.

به گزارش تحلیل ایران، دکتر محمد محمدپورعمران - اقتصاد دان - اظهار داشت: صادرات محصولات لبنی به این کشور آغاز شده است و باید ساختار بازرگانی ایران و روسیه از هویتی سنتی و غیرهدفمند خارج شود . دو کشور از لحاظ سیاسی روابط راهبردی دارند که اگر نمره 100 به آن بدهیم ، روابط اقتصادی نمره کمتر از 50 درصد خواهد داشت و باید از همه ظرفیتها در دوره جدید استفاده کنیم.
 
محمدپور عمران با اشاره به موفقیتهای دیپلماسی ایران در پرونده هسته ای و لغو تحریمها و همچنین نیاز کشورهای غربی به همکاری اقتصادی با ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران روابط اقتصادی و تجاری با روسیه را باید بعنوان یک فرصت و مزیت و در رویکردی پایدار مدیریت کند و نباید تحت تاثیر افت و خیز مناسبات با غرب قرار گیرد.
 
این اقتصاد دان گفت: تاجران روسیه از این مسئله نگران هستند که شاید گسترش همکاریهای تجاری ایران و غرب، همکاریها با روسیه را تحت تاثیر منفی قرار دهد که البته این نگرانی باید برطرف شود چون دو کشور مزیتهای خوبی برای توسعه تجارت دارند.
 
وی تصریح کرد: تنوع واردات روسیه بسیار زیاد است و ایران می تواند در حوزه های مختلف تجارت کشاورزی و خدمات بازرگانی و همچنین اقتصاد دریا و ترانزیت و دیگر حوزه ها با مسکو همکاری کند.
 
این اقتصاد دان گفت: قرار است مناسبات بانکی دو کشور و تبادل پولی به خوبی ساماندهی شود و از پول ملی دو کشور(روبل و ریال) در تجارت استفاده شود که به نفع دو کشور خواهد بود.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :