موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/41508 :کد

0

توافق هسته‌ای ایران توافقی خوب و گامی در مسیر درست است

  پنجشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۴
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -توافق هسته‌ای ایران توافقی خوب و گامی در مسیر درست است

عمرو موسی دبیر کل سابق اتحادیه عرب توافق هسته‌ای ایران با غرب را توافقی خوب نه تنها برای ایران دانسته و آن را گامی در مسیر درست ارزیابی کرد.

 

عمرو موسی دبیر کل سابق اتحادیه عرب توافق هسته‌ای ایران با غرب را توافقی خوب نه تنها برای ایران دانسته و آن را گامی در مسیر درست ارزیابی کرد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، "عمرو موسی"، دبیر کل سابق اتحادیه عرب در گفتگو با روزنامه اتریشی "استاندارد"، در پاسخ به این پرسش که توافق هسته ای ایران چه تغییراتی را برای منطقه به همراه دارد گفت: ابتدا اینکه این یک توافق خوب است. نه تنها برای ایران. بنابراین این توافق یک گام در مسیر درست است. من امیدوارم که این تحول مثبت در خاورمیانه ادامه یابد تا به این ترتیب منطقه عاری از سلاح های اتمی شود که لزوما این امر شامل اسرائیل هم می شود.

 

وی درباره تاثیرات اقتصادی توافق اتمی ایران نیز گفت: این مسئله به یکپارچگی منطقه بستگی دارد و همچنین به این بستگی دارد که ایران چه می کند.

 

عمرو موسی در بخش دیگری از گفتگو با این روزنامه اتریشی تصریح کرد که ما به ایران به عنوان یک نیروی مثبت نیاز داریم همانگونه که به ترکیه نیاز داریم تا یک نظم جدید در خاورمیانه ایجاد کنیم. این نظم جدید یک نظمی است که یک چارچوب برای همکاری و امنیت اقتصادی را ارائه داده و البته بدون رویارویی نیروها.

 

وی افزود: البته نمای کلی این است که کشورهای عربی با نگاهی به یمن در یک موضع ضعیف قرار دارند. این یک دیدگاه کاملا اشتباه است. آنچه که ما به آن نیاز داریم این است که کنار هم جمع شده و مسائلمان را حل کنیم.

 

دبیر کل سابق اتحادیه عرب همچنین گفت: مسئله یمن طبیعتا نمی تواند در عرض چند روز و ماه حل شود. سیاستی که بر این مسئله تاکید دارد که شهروندان این کشور به هم حمله ور شده و جدا شوند نمی تواند و نباید هیچ موفقیتی داشته باشد.

 

وی در ادامه درباره تروریسم داعش و چگونگی مقابله با آن نیز گفت: این تهدیدی است که ما تنها از طریق نگاه کردن به ریشه ها می توانیم با آن مقابله کنیم.

 

عمرو موسی گفت: ما به هر کمکی برای این منظور نیاز داریم. پایداری تمام منطقه در معرض تهدید قرار دارد. ما به کمک نیاز داریم اما به گونه ای که همه برنده شوند نه اینکه تنها قدرت های بزرگ برنده شده و دیگران هزینه آن را پرداخت کنند.

 

وی در پاسخ به این پرسش که کشورهای عربی خود به عنوان مثال در سوریه چه اقداماتی انجام می دهند گفت: ما در سطوح مختلف با هم مذاکره می کنیم همچنین با جامعه مدنی. حداقل برای اینکه مطمئن شویم که عرصه را تنها به کری و لاوروف واگذار نکرده ایم.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :