موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/41574 :کد

0

بیانیه ریاست‌جمهوری تونس درباره ناآرامی‌های اخیر این کشور

  جمعه ۰۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۱:۲۶
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -بیانیه ریاست‌جمهوری تونس درباره ناآرامی‌های اخیر این کشور

ریاست‌جمهوری تونس در پی ناآرامی‌های اخیر این کشور که در اعتراض به بحران بیکاری آغاز شده است، بیانیه‌ای صادر کرد.

ریاست‌جمهوری تونس در پی ناآرامی‌های اخیر این کشور که در اعتراض به بحران بیکاری آغاز شده است، بیانیه‌ای صادر کرد.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از رسانه‌های تونس، ریاست‌جمهوری تونس در این بیانیه اعلام کرد: ما درد و رنج بیکاران بویژه فارغ‌التحصیلان بیکار را درک می‌کنیم و نسبت به خطر حضور فرصت‌طلبان در اعتراضات صلح‌آمیز هشدار می دهیم.

ما همچنین نسبت به رفتارهای مشکوک شبکه های اجتماعی و اصرار این شبکه ها بر گمراه کردن افکار عمومی و انتشار اخبار دروغ هشدار می‌دهیم.


در ادامه این بیانیه آمده است: کشور ما به دلیل خطرهای تروریستی در اوضاع حساسی به سر می‌برد و ما نسبت به سوء استفاده از تجمعات برای انجام اقدامات تروریستی هشدار می‌دهم.

ریاست‌جمهوری تونس در این بیانیه همچنین نسبت به خطر برخی از اطراف برای سوء استفاده از درخواست‌های به حق بیکاران در جهت تحقق اهداف سیاسی خود و ضربه زدن به دولت هشدار داد.


ریاست‌جمهوری تونس همچنین با اشاره به اینکه برای ایجاد شغل در این کشور تلاش  می‌کند افزود: ایجاد شغل نیازمند تضمین امنیت و ثبات و صلح اجتماعی است و این مسئولیت مشترک دولت و نمایندگان و احزاب سیاسی است.

ناآرامی‌های تونس که از شنبه گذشته در پی مرگ «رضا الیحیاوی» 28 ساله یکی از معترضان به بحران بیکاری بر اثر برق گرفتی در نزدیکی مقر استانداری القصرین آغاز شده، به دیگر استانها و مناطق این کشور نیز کشیده شده است.


بر اساس این گزارش، معترضان به بحران بیکاری در جندوبه تونس با سردادن شعارهایی خواستار برکناری استاندار شدند و بر حق خود برای دستیابی به شغل تاکید کردند.

همچنین منطقه "الصخیره" در استان "صفاقس" نیز صحنه تظاهرات شهروندان معترض به بحران بیکاری بود. تظاهرات کنندگان با سردادن شعارهایی خواستار دستیابی به شغل شدند.


شهروندان تونسی در مناطق مختلف استان الکاف نیز با برگزاری تظاهرات و راهپیمایی خواستار دستیابی به شغل و بهبود وضعیت معیشتی خود شدند.

این در حالی است که در پی درگیری بین نیروهای پلیس تونس و شهروندان این کشور در شهر القصرین که در اعتراض به بحران بیکاری تظاهرات کرده بودند، 246 نفر زخمی شدند.

مقامات تونسی روز سه شنبه در پی زخمی شدن 246 تن از شهروندان شهر "القصرین" که در اعتراض به بحران بیکاری تظاهرات کرده بودند، منع آمد و شد در این شهر برقرار کردند.


منطقه القصرین یکی از فقیرترین مناطق تونس است که از زمان انقلاب 2011 تاکنون بارها شاهد اعتراضات بوده است.

اعتراضات به بیکاری و فقر در این منطقه در برخی اوقات منجر به درگیری‌های شدید بین نیروهای پلیس و تظاهرات کنندگان شده است.


علی‌رغم اینکه بیکاری و فقر به میزان زیادی در آغاز انقلاب علیه نظام سابق تونس تاثیر داشته است، اما همچنان این پدیده در این کشور وجود دارد.

تونس در حالی وارد پنجمین سال انقلاب خود شده است که این کشور در سال گذشته میلادی شاهد چندین حادثه تروریستی خونین بود و از سوی دیگر بحران بیکاری در این کشور در سایه کشمکش‌های سیاسی همچنان ادامه دارد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :