موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/41679 :کد

0

روسیه از ترکیه خواست سرکوب کردها را متوقف کند

  جمعه ۰۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۷
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -روسیه از ترکیه خواست سرکوب کردها را متوقف کند

خانم «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از دولت ترکیه خواست سرکوب کردهای این کشور را متوقف کند.

خانم «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از دولت ترکیه خواست سرکوب کردهای این کشور را متوقف کند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه آمده است: با نگرانی شاهد تشدید خشونت ها در مناطق جنوب و شرق ترکیه هستیم که در آن عملیات نیروهای نظامی و امنیتی ترکیه علیه ساکنان کرد این مناطق ادامه دارد.


به نوشته روزنامه «راسیسکایا گازتا» روزنامه رسمی دولت روسیه، این بیانیه با استناد به گزارش سازمان مردم نهاد «بنیاد حقوق بشر ترکیه» در جریان عملیات نیروهای امنیتی ترکیه از 11 ماه دسامبر سال گذشته تا هشتم ماه ژانویه سال 2016، (20آذر تا 19دی)162غیر نظامی کرد جان خود را از دست داده اند.


سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود یادآوری کرد: یازدهم ماه ژانویه جاری بیش از یکهزار نفر از اساتید حدود 90 دانشگاه و موسسه آموزش عالی ترکیه و کشورهای دیگر در بیانیه ای، به جنایات نیروهای ترکیه اشاره و از آن اعلام بیزاری کردند.


وی بر حمایت روسیه از این بیانیه در دفاع از حقوق کردهای ترکیه تاکید کرد و افزود: نمی توانیم از مفاد این بیانیه که در آن از دولت ترکیه خواسته شده تا به سرکوبی ساکنان کرد و ادامه سیاست فشار بر کردها و لغو ساعات منع رفت و آمد و مجازات عاملان نقض حقوق ساکنان مناطق جنوب و شرق ترکیه پایان دهد حمایت نکنیم.


وزارت امور خارجه روسیه دهم دی ماه نیز در بیانیه ای با استناد به گزارش سازمان های دیده بان حقوق بشر به شمار زیاد قربانیان در مناطق کردنشین از جمله زنان و کودکان اشاره و خاطرنشان کرد: در برخی از این مناطق ساعات منع رفت و آمد برقرار و تردد هر گونه وسیله نقلیه ممنوع اعلام شده است.


در این بیانیه گفته شد: در مناطق عملیاتی نیروهای امنیتی ترکیه، اجازه سفر به سیاستمداران، خبرنگاران و نمایندگان سازمان های امداد رسانی داده نمی شود. برخی از مناطق کردنشین ترکیه با کمبود مواد غذایی و مایحتاج اولیه زندگی مواجه شده و وضعیت نزدیک به فاجعه انسانی است.


وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: شمار افرادی که به دلیل اقدامات نظامی، مجبور به ترک خانه و منطقه خود در جنوب شرق ترکیه شده اند از یکصد هزار نفر فراتر رفته است.


روسیه از دولت ترکیه خواست اقدامات لازم برای توقف خشونت ها انجام دهد و روند حل و فصل مسالمت آمیز مسایل که از ماه جولای سال 2015 متوقف شده را از سر گیرد.


در این بیانیه تاکید شده است: مساله کردها در ترکیه از طریق سیاسی حل شدنی است و شیوه های بکارگیری زور در مناقشات داخلی فقط موجب قربانی شدن افراد بیشتر و تشدید تنش ها می شود که پیامدهای غیرقابل پیش بینی به همراه دارد.


به گزارش رسانه ها، استان های دیاربکر و شیرناک ترکیه ماه هاست که شاهد درگیری و اعمال حکومت نظامی در برخی از شهرستان های این دو استان است.
هم اکنون در مناطقی از جنوب و شرق ترکیه از جمله شهرهای سور و سیلوپی، مقررات منع عبور و مرور اجرا می شود.


همزمان با تشدید درگیری ها، اعلام حکومت نظامی و مقررات منع عبور و مرور، هزاران تن از ساکنان این منطقه خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به مناطق دیگر رفته اند. مدارس در این مناطق نیز تعطیل است و حدود سه هزار تن از معلمان از منطقه خارج شده اند.


به گزارش رسانه های ترکیه، دولت آنکارا با اعلام تعلیق فرایند صلح، تصریح کرده است تا پاکسازی عناصر پ.ک.ک از منطقه به عملیات نظامی و امنیتی در مناطق شرق و جنوب شرق ترکیه ادامه خواهد داد.


بر اساس این گزارش، ارتش ترکیه نزدیک به یک ماه است با 10 هزار نیرو با همکاری نیروی پلیس در منطقه در حال عملیات است.

 منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :