موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/41682 :کد

0

ریشه‌های حوادث المقدادیه عراق و اهداف خطرناک پشت پرده آن

  جمعه ۰۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۰:۰۷
تعداد بازدید : ۳۱۱   
 تحلیل ایران -ریشه‌های حوادث المقدادیه عراق و اهداف خطرناک پشت پرده آن

به نظر می‌رسد تلاش برای تقویت دسته بندی در عراق با اقدامات تحریک آمیز کشورهای عربی خلیج فارس و در راس آنان عربستان در جریان بوده و از پشتیبانی بین المللی برخوردار است.

برخی طرف‌های منطقه‌ای وپیش ازهمه عربستان درتلاش هستند بااتهام زنی به نیروهای مردمی عراق وادعای حوادث دروغین دراستان دیالی،خودراحامی اهل تسنن عراق جلوه داده و برای تشکیل دولت سنی مذهب درعراق بازارگرمی‌ کنند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه الاخبار، برخی طرف‌های منطقه‌ای و پیش از همه عربستان در تلاش هستند از راههای مختلف از جمله اتهام زنی به نیروهای مردمی عراق و طرح ادعای دروغین علیه ایران و نیز ادعای حوادث فاجع بار در استان دیالی، خود را حامی اهل تسنن عراق جلوه داده و فریاد مظلومیت اهل تسنن را به جوامع بین المللی رسانده و به این ترتیب برای تشکیل دولت سنی مذهب در عراق بازارگرمی کنند.


به نظر می‌رسد تلاش برای تقویت دسته بندی در عراق با اقدامات تحریک آمیز کشورهای عربی خلیج فارس و در راس آنان عربستان در جریان بوده و از پشتیبانی بین المللی برخوردار است.


رخدادهای چند  روز اخیر در دیالی نه از نظر جغرافیای این استان و هم مرز بودن آن با ایران و اینکه در صورت متصل شدن با استان الانبار در غرب، کشور را از وسط به دو نیمه تقسیم می کند و نه از نظر اوضاع طبیعی آن حادثه ای کوچک و جزئی نیست.


تلاش برای مظلوم نمایی و جلب حمایت بین المللی در دیالی

به عبارت بهتر در نگاهی به حوادث دیالی باید این نکته را در نظر داشت که اکنون تلاش ها به طور آشکارا حول محور شعله ور کردن فتنه مذهبی در دیالی و تحت عنوان طرح معروف به «مظلومیت اهل تسنن» می چرخد تا به این وسیله حمایت بین المللی نسبت به این استان جلب شود.


درک ماهیت و انگیزه های این تلاش ها در قالب دو موضوع زیر قابل درک است:

اول: اظهارات علنی عربستان مبنی بر بازگرداندن روند امور عراق به روال طبیعی زیرا روشن است که منظور ریاض بازگشت اوضاع عراق به قبل از حمله آمریکا در سال 2003 می باشد.

دوم: اخباری که از چند هفته پیش درز کرده است و از تصمیم نابودی داعش در غرب به دست اهل تسنن و نیروی نظامی آمریکا و با حمایت مالی عرب های خلیج فارس و پشتیبانی ترکیه حکایت دارد.


می توان گفت که در این خصوص تلاش می شود زمینه ای فراهم شود که با استفاده از آن بتوان گفت « هر کس خاک عراق را از داعش آزاد کند، برای حکومت و بازپس گیری حقوق از دست رفته، ارجحیت دارد».


در چارچوب این تلاش ها این احتمال نیز در نظر گرفته شده است که چنانچه حکومت مرکزی بغداد با این درخواست مخالفت کند، تلاش می شود با حمایت شورای امنیت منطقه‌ای تحت عنوان «حمایت بین المللی از مناطق سنی نشین» در عراق تشکیل شود.


تبلیغات رسانه ای عرب‌ها برای تشکیل منطقه سنی نشین در عراق

این چیزی است که رسانه‌های کشورهای عربی خلیج فارس این روزها برای آن بازار گرمی می‌کنند و در همین ارتباط رخدادهای شهر مقدادیه از توابع استان دیالی به موضوع روز این رسانه ها تبدیل شده است تا جایی که رسانه های سعودی و قطری با استفاده از پتانسیل‌های کنونی در عراق، رویکرد خود را بر تحریک طایفه‌ای و مذهبی متمرکز کرده و همه این اقدامات را تحت پوشش تشریح « اوضاع اهل تسنن در مقدادیه» انجام می دهند.


در این میان شبکه الجزیره قطر و شبکه های مشابه آن مجال گسترده ای برای وحشت آفرینی در عراق پیدا کرده و از محاصره مقدادیه توسط شبه نظامیان شیعه سخن گفته و نیروهای دفاع مردمی شیعه را با تمام ساختارهای مرتبط و مرجعیت دینی و نیز نخست وزیر عراق را مسئول رخدادهای دوازدهم ماه جاری میلادی در این شهر می دانند.


ادعاهای دروغین الجزیره و رسانه های همسو از فجایع مقدادیه

این رسانه ها مدعی هستند که برای حوادث فجیع پس از انفجار چند مسجد در دیالی، شاهد دارند اما و بدون هیچ مدرک و شاهدی از عملیات سربریدن و نمایش آن در بازارها سخن گفته و یا به لگدمال کردن اهل تسنن و فحاشی های طایفه ای اشاره می کنند بدون اینکه بتوانند یک شاهد تصویری یا صوتی که صحت این ادعها را ثابت کند، ارائه دهند.

تلاش برای خدشه دار کردن وجهه الحشد الشعبی

در این مورد باید توجه داشت که این رسانه ها به عمد تلاش دارند که این فاجعه های ادعایی را به نیروهای دفاع مردمی معروف به «الحشد الشعبی» نسبت دهند همانطور که دولت عراق را متهم می کنند با وجود اینکه از جنایت های الحشد الشعبی علیه اهل تسنن خبر دارد اما از آن دفاع     می کند.

به طور خلاصه به نظر می رسد دغدغه این بلندگوها و کسانی که پشت سرآنان قرار دارند این است که «الحشد الشعبی» را بدنه‌ای تروریستی شبیه داعش معرفی کنند.


رخدادهای هفته گذشته در مقدادیه

اطلاعات رسیده از مقدادیه حاکی از این است که افراد مسلح که لباس های سیاه به تن داشتند دست کم هفت مسجد را طعمه حریق کردند و علاوه بر این تعدادی مغازه و امکان تجاری را به آتش کشیدند و حدود ده نفر را یا به ضرب گلوله در داخل منازل به قتل رسانده و یا آنان را در خیابان ها به دار آویختند.


این اقدامات یک روز بعد از دو انفجار تروریستی رخ داد به این معنی که در این انفجارها یک رستوران در مرکز شهر مقدادیه هدف قرار گرفت که در اثر آن دهها نفر کشته و مجروح شدند.

پس از وقوع این انفجارها  داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.


این حوادث موجب شد «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق عازم استان دیالی شده و در آنجا با مسئولان امنیتی در مقر فرماندهای عملیات دجله دیدار کند.


العبادی بار دیگر چند روز پس از آن و در پی ارسال کمک های نظامی به مقدادیه عازم این شهر شد.


موضع قاطع العبادی در برابر عوامل حوادث مقدادیه

نکته قابل توجه اینکه نخست وزیر عراق در جریان این سفر سخنان  قابل ملاحظه ای را در مورد داعش ایراد کرد مبنی بر اینکه این گروه افرادی پست و فرومایه هستند که پس از هر انفجاری به سرعت مساجد را هدف قرار می دهند تا به فتنه انگیزی ها دامن بزنند.


العبادی تاکید کرد برخی در صدد هستند ما را به خانه اول بازگردانند اما موفق نخواهند شد.

پیش از العبادی «احمد الاسدی» سخنگوی رسمی هیئت «الحشد الشعبی» در موضع گیری در قبال این رخدادها گفت: عوامل حوادث مقدادیه به دنبال ایجاد بی ثباتی و ناامنی در اوضاع داخلی این شهر هستند.


آنچه الاسدی در این خصوص بر زبان آورد از سیاستمداران و اعضای پارلمان نیز شنیده می شود به این معنی که آنان نیز بر این باور هستند که برخی در تلاش برای برهم زدن اوضاع بوده و به منظور وخامت وضعیت دیالی تلاش دارند در برنامه های دولت که هدف آن تقویت وحدت ملی است، اختلال ایجاد کنند.


بهره برداری برخی عوامل از اوضاع کنونی عراق

این در حالی است که برخی دیگر نیز یادآور شدند که برخی عوامل از سرگرم بودن کشور به نبرد با داعش سوء استفاده کرده و به دنبال اجرای دستور کار وحشتناکی هستند که مبتنی بر تحریک طایفه ای و فتنه انگیزی بوده و کشور را به سمت جنگ ویرانگر سوق می دهد.


اظهارات مسئولان محلی دیالی در محکومیت فتنه انگیزی

از سوی دیگر «زید العزاوی» فرماندار مقدادیه تلاش برخی سیاستمداران برای توسعه دایره حوادث اخیر در این شهر را محکوم کرده و خواسته های آنان را اشتباه برشمرده و از کسانی که آنان را «سیاستمداران هتل‌ها» توصیف کرد، خواست سکوت اختیار کنند، زیرا آنان بخش اصلی نکبت و بدبختی مقدادیه در تابستان 2014 بودند.


العزاوی همچنین یادآور شد که مقدادیه چند روز پیش فتنه کورکورانه ای را شاهد بود که دیگر تمام شد زیرا تمام قشرهای مردم از شعیه و سنی به دنبال زندگی در کنار هم هستند.


همچنین «خضر العبیدی» از اعضای شورای استانداری دیالی گفت، داعش پس از ناکامی های فراوان در استان الانبار در تلاش برای شعله ور کردن آتش فتنه انگیزی است.


اتهام زنی به نیروهای الحشد الشعبی

 

اما «آمال عمران» عضو شورای استانداری دیالی، مسئولیت حوادث اخیر مقدادیه را متوجه کسانی دانست که وارد این شهر شده و به دنبال خدشه دار کردن وجهه الحشد الشعبی هستند.


با توجه به تشریح اوضاع مقدادیه  سه احتمال را می توان برای تحولات این شهر در نظر داشت:

اول: افراد مسلح داعش عامل این حملات بودند و با این کار در صدد ایجاد تنش بین اهالی این شهر برآمدند به ویژه اینکه به گفته « مثنی التمیمی» استاندار دیالی، مردم مقدادیه مذاهب مختلفی دارند و هنوز داعش در برخی مناطق دیالی نیز حضور دارد.


دوم: گروههای مخالف الحشد الشعبی عامل انفجار مساجد بودند تا از این طریق اینگونه القاء کنند که گروههای شیعه از اهل تسنن انتقام می گیرند.

سوم: شبه نظامیانی که ارتباطی به الحشد الشعبی ندارند، مرتکب جنایت های مقدادیه شدند زیرا در مقدادیه گروههایی حضور دارند که تشنه تنش آفرینی هستند.


به هر حال به نظر می رسد که نیروهای مختلف به ویژه مرجعیت تلاش کردند که این بحران ها را مهار کرده و با هوشیاری و آگاهی بالا با نتایج حاصل از آن برخورد کنند اما تحولات اخیر به گونه ای پیش رفت که به نظر می رسد برخی طرف ها به دنبال شدت بخشیدن به وضعیت موجود هستند که البته این رویکرد آنان با تحولات منطقه ای اطراف عراق نیز بی ارتباط نیست.


به عبارت بهتر دو روز پیش «اتحاد نیروهی عراقی» که بزرگترین فراکسیون اهل تسنن پارلمان عراق به شمار می آید در اعتراض به حوادث مقدادیه نشست دولت و پارلمان را تحریم کرد، آن هم در حالی که یک روز قبل از آن نمایندگان این فراکسیون پارلمانی با نماینده سازمان ملل دیدار کرده و او به نقل از العبادی به آنان اطمینان داده بود که جنایت کاران تعقیب خواهند شد با این حال این گروه اعلام کرد که از طریق راههای قانونی حمایت بین المللی از استان دیالی را خواستار است.


همین درخواست از سوی کمیته عالی هماهنگی امور استان ها نیز مطرح شد به این معنی که این کمیته، الحشد الشعبی را مسئول کشتار و مهاجرت و نیز پاکسازی طایفه ای در دیالی دانسته و تهدید کرد به منظور تامین حمایت بین المللی از مناطق سنی نشین به سازمان ملل متوسل خواهد شد.


طارق الهاشمی برای دفاع از اهل تسنن دست به دامن عربستان شد

در این میان «طارق الهاشمی» معاون رئیس جمهور پیشین عراق که تحت پیگرد قضایی قرار داشته و به اتهام حمایت از اقدامات تروریستی تحت تعقیب است، از کشورهای عربی خلیج فارس و پیش از همه عربستان برای حمایت از اهل تسنن عراق درخواست کمک کرد.


وی گفت: «مقدادیه با پاکسازی نژادی روبه رو بوده در حالیکه برادران شما در فلوجه نیز زیر آتش هستند».

او همچنین ایران را به هدایت این حوادث در راستای تغییر نقشه جمعیتی استان دیالی و تخلیه آن از عرب‌های اهل تسنن متهم کرد.


اظهارات عجیب سفیر عربستان در عراق

در بهبوحه این موضع گیری ها و اتهام زنی ها، «ثامر السبهان» سفیر عربستان در عراق اظهارات عجیبی داشت به این معنی که اعلام کرد کشورش در صدد است عراقی‌ها را به اوضاع طبیعی خود بازگرداند.


این اظهارات در مورد نیت عربستان در قبال عراق بسیار سوال برانگیز است و امکان سناریوهای متعددی را فراهم می کند که فراتر از احیای فتنه انگیزی مشابه حوادث پس از انفجار مرقد امامین عسکریین در سال 2006 بود که با استفاده از نیروهای بومی صورت گرفت که  ماموریت ایجاد تفرقه و بحران آفرینی را داشتند.

منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :