موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بین الملل

a/41874 :کد

0

اخراج ۲ مامور مقصر در قتل بیژن ابراهیمی از نیروی پلیس انگلیس

  شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۵:۱۱
تعداد بازدید : ۳۶۷   
 تحلیل ایران -اخراج ۲ مامور مقصر در قتل بیژن ابراهیمی از نیروی پلیس انگلیس

منابع پلیس انگلیس روز جمعه اعلام کردند دو مامور به نام های 'کوین دافی ' و اندرو پاسمور' که در قتل 'بیژن ابراهیمی' شهروند ایرانی مقصر شناخته شده بودند، از این نیرو اخراج شده اند .

منابع پلیس انگلیس روز جمعه اعلام کردند دو مامور به نام های 'کوین دافی ' و اندرو پاسمور' که در قتل 'بیژن ابراهیمی' شهروند ایرانی مقصر شناخته شده بودند، از این نیرو اخراج شده اند .

 

به گزارش تحلیل ایران، دادگاه شهر بریستول در آخر آذرماه گذشته، 'کوین دافی' 52 ساله، افسر پلیس و 'اندرو پاسمور' 56 ساله، افسر مددکار اجتماعی، به دلیل اهمال در انجام وظیفه و سوء رفتار در ارتباط با قتل فجیع 'بیژن ابراهیمی' جوان معلول ایرانی در شهر بریستول، مجرم شناخته بود.


بیژن ابراهیمی 44 ساله در 20 تیرماه 1392( 14 جولای 2013 ) در منطقه 'بریکستون'، شهر بریستول واقع در 190 کیلومتری غرب لندن، به دست گروهی از اوباش به شدت ضرب و شتم و سپس به طرز وحشیانه ای بدن بی جان وی به آتش کشیده شد.


به دنبال این واقعه، گروه مستقل شکایات پلیس پس از جمع آوری شواهد و تشکیل یک پرونده، سه مأمور پلیس و یک افسر مددکار اجتماعی به نام های 'کوین دافی' ، 'هلن هایرس' 41 ساله، 'لینه وینتر' 37 ساله و 'اندرو پاسمور' افسر مددکار اجتماعی پلیس بریستول، را رسما متهم کرد که در کمک به مرحوم ابراهیمی کوتاهی کرده و اقدامات لازم را برای دفاع از وی به عمل نیاورده اند.


چهار مأمور یاد شده در دادگاه، سهل انگاری خود را در جلوگیری از قتل بیژن ابراهیمی، رد کرده بودند اما قاضی دادگاه در آخر آذرماه، کوین دافی و اندرو پاسمور را در این جریان مقصر شناخت.
قاضی دادگاه همچنین کوتاهی 'لینه وینتر' و 'هلن هایرس' را در انجام وظیفه رد و آنان را تبرئه کرد.


ادارات پلیس مناطق 'آون ' و 'سامرست' روز جمعه اعلام کردند اخراج 'کوین دافی ' و ' پاسمور' ناشی قصور آنها در انجام وظیفه بوده است.
یک سخنگوی پلیس گفت:' این مساله مطرح شده که 'دافی ' استانداردهای حرفه ای در ارتباط با تعامل با بیژن ابراهیمی بین دهم جولای تا 14 جولای ( زمان قتلش ) نقض کرده است. دافی می دانسته و یا باید می دانسته است که ابراهیمی در خطر آسیب قرار دارد .'


وی افزود: 'دافی' علاوه بر اینکه در دیدن از ابراهیمی قصور ورزیده بلکه از صحبت با او از طریق تلفن نیز امتناع کرده است و با توجه به مسایل یادشده، 'دافی ' مقصر شناخته و از پلیس آون و سامرست اخراج گردیده است.
این سخنگو گفت: اندرو پاسمور نیز در ارتباط با همین قضیه از نیروی پلیس اخراج شده است.


اگرچه ماموران یاد شده به جرم کوتاهی در وظایف و نادیده گرفتن درخواست های کمک مقتول، از کار اخراج شده اند اما هنوز حکم دادگاه در ارتباط با آنها هنوز اعلام نشده است.
دافی و پاسمور از جمله هیجده افسر و کارمندانی بودند که به دنبال قتل بیژن ابراهیمی تحت بازپرسی و تحقیق قرارگرفته بودند.
تاکنون 13 افسر پلیس هم با دلایل مشابه با توبیخ انضباطی روبرو شده اند.


منیژه ابراهیمی ، خواهر مرحوم بیژن ابراهیمی، به دنبال رای دادگاه یاد شده خواستار این شده بودند که دافی و پاسمور از نیروی پلیس اخراج شوند.
خواهر بیژن ابراهیمی پیشتر نیز بابیان اینکه 'این احکام درد از دست دادن برادر ما را درمان نمی کند'، گفته بود: مشکل اصلی انگلیس فقر فرهنگی و نژادپرستی است که باید به ان توجه شود.


منیژه ابراهیمی افزود: با اینکه پاسگاه پلیس 100 متر با محل اقامت برادرم فاصله داشت اما هیچ توجهی به درخواست های مکرر کمک او نشد.
بیژن ابراهیمی در تیر سال 1392 به دست گروهی از نژادپرستان که 'لی جیمز 'و 'استفن نورلی' سردسته آنان بودند، در شهر بریستول به شدت مضروب و سپس بدن بی جان وی به آتش کشیده شد.


شماری از اهالی محله بریسلینگتون در شهر بریستول پیش از به قتل رسیدن بیژن ابراهیمی 44 ساله که دچار معلولیت بود شایع کرده بودند که او فساد اخلاقی دارد و به دنبال سوءاستفاده از کودکان است.
در پی این شایعات، پلیس بریستول ابراهیمی را بازداشت و از وی بازجویی کرد اما پس ازاینکه واهی بودن این ادعاها مشخص شد او را آزاد کرد اما قاتلان وی، همچنان او را مظنون می دانستند.


در پی تهدیدهای فراوان و پی درپی ، بیژن ابراهیمی بارها به پلیس زنگ زده و ابراز نگرانی کرده بود اما سه افسر پلیس در این پرونده متهم شدند که به درخواست های مکرر کمک از جانب مقتول پاسخ نداده اند و یک نفر دیگر هم متهم است که به نیروهای گشت پلیس، نشانی اشتباه داده بود.


انتقادی که به پلیس بریستول وارد شد این بود که چرا درحالی که می دانست همسایه های بیژن ابراهیمی علیه او برانگیخته شده بودند، بدون هیچ محافظتی او را در محله خود رها کرد و توجهی به درخواست های کمک وی نکرد.
'کریستین آیلت' بازرس ویژه این پرونده در دادگاه گفته بود که کمیسیون مستقل شکایات پلیس بر این باور است که 'کوین دافی' علاقه ای به مرحوم ابراهیمی نداشته است.


در جلسه دادگاه همچنین مشخص شد که بیژن ابراهیمی، 12 بار به 'کوین دافی' افسر پلیس زنگ زده و درخواست کمک کرده است اما چون این افسر از بیژن ابراهیمی خوشش نمی آمده ، نداشتن وقت را بهانه کرده و به بررسی تهدیدها علیه شهروند ایرانی نپرداخته است.
به گفته 'کریستین آیلت '، کوین دافی فکر می کرد که بیژن ابراهیمی دروغ گو می باشد و به همین علت، تهدیدها علیه وی را پیگیری نکرد.


براساس گزارش های منتشر شده، 'کوین دافی' از 'اندرو پاسمور' درخواست کرده بود تا به منزل بیژن ابراهیمی برود و گشتی در محله بزند و با اینکه اندرو پاسمور، فقط سه یا چهار دقیقه به آنجا رفته، به دروغ گزارش داده است که یک ساعت در محله گشت زده و موضوع مشکوکی ندیده است.


'آندرو پاسمور' افسر مددکار اجتماعی پلیس رسما متهم شده بود که علاوه بردادن اطلاعات اشتباه به اپراتور 999 (شماره تلفن اضطراری ) در زمانی که وی در بیرون از خانه مرحوم ابراهیمی بوده، به دلیل دادن اطلاعات اشتباه به دستگاه تحقیقات قتل پلیس و گروه مستقل شکایات پلیس، متهم به ایجاد انحراف در مسیر عدالت شده است.


48 ساعت پس از نخستین تلفن درخواست کمک بیژن ابراهیمی و پس از بارها درخواست کمک، وی به قتل رسید و پیکر نیمه جانش سوزانده شد.
پیش تر قاتل بیژن ابراهیمی حداقل به 18 سال و دستیارش به چهار سال حبس محکوم شده بود، حکمی که موردانتقاد خانواده مقتول قرار گرفت.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :