موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/41904 :کد

0

مسکو از تعطیلی کنسولگری های خود در آمریکا ابراز انزجار کرد

  شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۷:۵۷
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -مسکو از تعطیلی کنسولگری های خود در آمریکا ابراز انزجار کرد

وزارت امور خارجه آمریکا تصمیم به تعطیلی پنج کنسولگری افتخاری روسیه در ان کشور گرفت که موج جدیدی از تنش ها را در روابط بین دو کشور به وجود اورد

وزارت امور خارجه آمریکا تصمیم به تعطیلی پنج کنسولگری افتخاری روسیه در ان کشور گرفت که موج جدیدی از تنش ها را در روابط بین دو کشور به وجود اورد و سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نسبت به این اقدام واشنگتن ابراز انزجار کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، خانم ماریا زاخارووا روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: تصمیم واشنگتن برای لغو مجوز فعالیت کنسولگری های افتخاری روسیه در کالیفرنیا، یوتا، مینسوتا، فلوریدا و پورتریکو انزجار آور است.
وی افزود: تلاش آمریکا برای توجیه این اقدامات غیرمنطقی و متهم کردن روسیه به تشدید تنش ها در روابط دو جانبه غیرقابل قبول است.


خانم زاخارووا گفت: آمریکا مجموعه تحریم ها را علیه روسیه شروع کرد و به تبلیغات گسترده ضدروسی در تمام نقاط جهان می پردازد و سعی دارد درمورد حمایت از کودتای دولتی در اوکراین و جنگ خونین در شرق این کشور از خود سلب مسئولیت کند.
وی ادامه داد: سازمان های اطلاعاتی آمریکا از دسیسه جویی علیه کارکنان نهادهای دیپلماتیک روسیه در این کشور و مناطق دیگر جهان دست نمی کشند.


سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: دولت اوباما با تصمیم برای تعطیل کردن پنج کنسولگری افتخاری روسیه به سیاست کاهش روابط با این کشور ادامه می دهد.
وی افزود : کنسولگری های افتخاری روسیه در آمریکا به برقراری تماس ها بین مردم دو کشور می پرداختند و به شهروندان روس هم که به آمریکا سفر می کردند کمک می کردند. همه این اقدامات از دیدگاه امریکا ناخوشایند بود.


با تعطیلی این کنسولگری ها، روسیه فقط یک کنسولگری افتخاری در آمریکا دارد.
در همین حال سخنگوی سفارت آمریکا در مسکو اعلام کرد که بسته شدن پنج کنسولگری افتخاری روسیه در آمریکا اقدام واشنگتن در مداخلات مسکو در امور نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در روسیه است.


ویلیان استیونز روزجمعه به خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت : اقدامات امریکا در پاسخ به مداخله روسیه در امور نمایندگی های دیپلماتیک امریکا در روسیه اعم از سفارتخانه و کنسولگری و نیز فشار بر کارکنان این مراکز است اما اقدامات طرف آمریکایی به بستن کنسولگری های افتخاری ختم نخواهد شد.


وی از بسته شدن 28 مرکز آمریکایی وابسته به سفارت این کشور در مناطق مختلف روسیه خبر داد و واشنگتن هم به این اقدام پاسخ داده است.
روابط روسیه و امریکا بر سر مسایلی همچون اوکراین و استقرار سامانه پدافند موشکی آمریکا در اروپا سرد شده است و واشنگتن به بهانه مداخله روسیه در اوکراین چند بسته تحریم در مورد این کشور وضع کرده است.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :