موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/41909 :کد

0

جنگ کنسولی امریکا علیه روسیه خشم مسکو را برانگیخت

  شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۸:۱۹
تعداد بازدید : ۲۶۴   
 تحلیل ایران -جنگ کنسولی امریکا علیه روسیه خشم مسکو را برانگیخت

امریکا روز جمعه اعلام کرد : به تلافی آنچه که مداخله روسیه در امور کنسولی واشنگتن خواند ، اعتبار نامه های پنج کنسول از شش کنسول افتخاری روس را باطل کرده است.

آمریکا روز جمعه اعلام کرد : به تلافی آنچه که مداخله روسیه در امور کنسولی واشنگتن خواند، اعتبار نامه های پنج کنسول از شش کنسول افتخاری روس را باطل کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، این اقدام امریکا با واکنش خشمگینانه روسیه روبرو شد.
یک مقام امریکا گفت : کنسول های افتخاری معمولا شهروندان امریکا یا دارندگان گرین کارت هستند که خدمات کنسولی از جانب یک دولت خارجی انجام می دهند.


به گفته وی ، این پنج کنسول در ایالت های کالیفرنیا ، فلوریدا ، مینه سوتا، یوتا و پورتو ریکو مستقر بودند ولی این اقدام امریکا شامل کنسول ششم مستقر در کلرادو نشده است.
مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه امریکا در بیانیه ای گفت : این اقدام در واکنش به تداوم دخالت روس ها در عملیات دیپلماتیک و کنسولی ما در روسیه از جمله اذیت و ازار گسترده پرسنل ما و همچنین بستن اجباری مرکز امریکاییان در مسکو صورت گرفته است .


وی افزود :' ما آماده آقدامات مقتضی دیگری در صورت تلاشهای مضاعف برای ممانعت از فعالیت های دیپلماتیک و کنسولی ما در روسیه هستیم . '
این دو کشور در حالیکه در مورد برخی مسائل از جمله مهار برنامه هسته ای ایران همکاری کرده اند متجاوز از یک دهه است که مناسبات تیره ای دارند.


در واکنش به این اقدام امریکا ، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که از لغو اعتبارنامه های اکثر کنسول های افتخاریش در امریکا خشمگین شده است.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای گفته است که واشنگتن در حال گسترش تبلیغات ضد روسیه است و دستگاه اطلاعاتی امریکا در حال انجام تحریکاتی علیه دیپلمات های روسی در این کشور و نقاط دیگر است.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :