موضوعات ‌مرتبط: سیاسی ایران

a/420 :کد

0

گزارش آمانو از برنامه هسته ای ایران

  چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۳ — ۱۸:۰۳
تعداد بازدید : ۵۰۷   

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، بیستم ژانویه گزارش ماهانه خود را در نشست شورای حکام درباره وضعیت برنامه هسته ای ایران در رابطه با طرح اقدام مشترک منتشر کرد.

در این گزارش اعلام شد ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

به گزارش تحلیل ایران ، متن گزارش یوکیا آمانو تحت عنوان " وضعیت برنامه هسته ای ایران در رابطه با طرح اقدام مشترک " به شرح ذیل است :


1- همانطور که در گزارش gov/2014/2 آمده است ، این گزارش اطلاعاتی را در خصوص وضعیت برنامه هسته ای ایران در رابطه با اقدامات داوطلبانه ای که ایران بر سر اجرای آن به عنوان بخشی از طرح اقدام مشترک با گروه ئی 3 بعلاوه سه در نوامبر 2013 به توافق رسیده است  ، ارائه می دهد. طرح اقدام مشترک در بیستم ژانویه سال 2014 در ابتدا به مدت شش ماه  به اجرا درآمد. در بیست و چهارم ژوئیه طرح اقدام مشترک تا بیست و چهارم نوامبر تمدید شد و در بیست و چهارم نوامبر 2014 بار دیگر تا سی ام ژوئن 2015 تمدید شد. 

2- آژانس تایید می کند از بیست ژانویه 2014 به اینسو ، ایران :
- آبشارها را در یک پیکربندی به هم متصل شده در هیچیک از تاسیسات اعلام شده اش عملیاتی نکرده است.

- سطح غنی سازی بیش از پنج درصد یو 235 نداشته است - 108 کیلو و چهارصد گرم یو اف شش تا بیست درصد یو 235 غنی سازی کرده است.
-صد کیلوگرم یو اف شش غنی شده تا بیست درصد یو دویست و سی و پنج به روند تبدیل در « تاسیسات ساخت صفحه سوخت » برای تبدیل به اکسید اورانیوم وارد کرده است.
- هیچ خط فراوری برای تبدیل دوباره اکسید اورانیوم به یو اف شش در تاسیسات ساخت صفحه سوخت نداشته است.
- هیچ « پیشرفت بیشتری » در فعالیت های خود در  تاسیسات غنی سازی سوخت ، تاسیسات غنی سازی سوخت فردو  یا رآکتور اراک ( رآکتور ایران 140 ) از جمله ساخت و آزمایش سوخت برای این رآکتور نداشته است.
- « پرسشنامه اطلاعات به روز شده طراحی» رآکتور ایران 140 را ارائه داده است و رویکرد پادمان های آژانس را برای این رآکتور منعقد کرده است ( بر اساس  پرسشنامه اطلاعات به روز شده طراحی و اقدامات پادمانی توافق شده در پنج مه 2014 )
- 2720 کیلوگرم یو اف شش غنی شده تا پنج درصد یو دویست و سی و پنج را برای روند تبدیل در « تاسیسات پودر غنی شده UO دو » به اکسید اورانیوم وارد کرده است.
-به اقدامات تحقیق وتوسعه غنی سازی پادمانی خوددر« تاسیسات آزمایشی غنی سازی سوخت ادامه داده است بدون اینکه اورانیوم غنی شده راذخیره کند.
- بازفرآوری مرتبط با فعالیت ها « رآکتور تحقیقاتی تهران و « تاسیسات تولید مولیبدنوم ، آیودین و رادیو ایزوتوپ زنون » یا در هر تاسیساتی که آژانس به آنها دسترسی دارد انجام نداده است.
- اطلاعات و دسترسی مدیریت شده به معدن اورانیوم و نورد در گچین، معدن اورانیوم ساغند و « تاسیسات تولید اورانیوم اردکان » را فراهم کرده است.
- همچنان امکان دسترسی روزانه به تاسیسات غنی سازی در نطنز و فردو را فراهم کرده است.
- دسترسی مدیریت شده منظم به کارگاههای مونتاژ سانتریفیوژ ، کارگاههای تولید روتر سانتریفیوژ و تاسیسات ذخیره سازی رافراهم کرده است و در این خصوص اطلاعاتی ارائه داد.
- ایران در خصوص بهبود نظارت ، موارد زیر را ارائه داد:

* طرح های تاسیسات هسته ای و توصیف همه ساختمان ها در همه سایت های هسته ای.
* توصیف دامنه عملیاتی در مکانی که در آنجا فعالیت های مشخص هسته ای اجرا می شود.
* ارائه اطلاعاتی در مورد معادن و نوردهای اورانیوم و موارد مرجع.

3- علاوه بر اینها، آژانس تایید می کند ایران از بیست و چهار ژوئیه 2014 :

* 27 کیلو و 700 گرم u سه O هشت از یو اف شش غنی شده تا بیست درصد U دویست و سی و پنج برای ساخت اقلام سوختی رآکتور تحقیقاتی تهران استفاده کرده است.
* از هشتاد و چهار هزارم u سه O هشت تبدیل شده از یو اف شش غنی شده تا بیست درصد یو دویست و سی و پنج برای ساخت صفحه های مینیاتوری سوخت برای تولید MO نود و شش استفاده کرده است
* حدود چهار هزار و صد و هجده کیلوگرم یو اف شش غنی شده تا دو درصد U دویست و سی و پنج را به میزان اورانیوم طبیعی رقیق کرده است.

ا.ا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :