موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/42096 :کد

0

آماده گسترش روابط در سطح شرکای راهبردی هستیم

  شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۰:۲۶
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -آماده گسترش روابط در سطح شرکای راهبردی هستیم

شی جین پینگ با اشاره به اینکه برخی ابرقدرت‌ها به‌ دنبال سیاست جنگلیِ«یا با ما یا دشمنِ ما» هستند گفت: آماده گسترش روابط در سطح شرکای راهبردی هستیم.

شی جین پینگ با اشاره به اینکه برخی ابرقدرت‌ها به‌ دنبال سیاست جنگلیِ«یا با ما یا دشمنِ ما» هستند گفت: آماده گسترش روابط در سطح شرکای راهبردی هستیم.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، آقای «شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین امروز در دیدار حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با ابراز خرسندی از سفر به ایران و تشکر از احساسات صمیمانه و صادقانه دولت و ملت ایران، این صمیمیت را ناشی از همکاری‌ها و مبادلات دوستانه و درازمدت دو کشور دانست و گفت: همکاری‌های دوجانبه ایران و چین بر پایه «منافع متقابل» باید به صورت روزافزون افزایش یابد.

 

رئیس‌جمهوری چین با اشاره به سابقه اتصال ایران و چین از طریق راه قدیمی جاده ابریشم، این جاده را نماد «صلح، پیشرفت و تبادلات دوستانه» خواند و افزود: کشورهایی که در مسیر این جاده قرار دارند با توسعه همکاری‌های خود می‌توانند در مقابل الگوی آمریکایی‌ها برای برهم زدن توازن اقتصاد منطقه از منافع خود دفاع کنند و به اهداف‌شان دست یابند.

 

آقای «شی جین پینگ» گفت: برخی ابرقدرت‌ها به‌دنبال حاکم کردن انحصار و سیاست جنگلیِ «یا با ما یا دشمنِ ما» هستند، اما پیشرفت اقتصادهای نوظهور، انحصار قدرت را از دست آنها خارج و فضای مناسبی برای ایده‌ها و سیاست‌های دولت‌های مستقل فراهم کرده است.

 

رئیس‌جمهوری چین حمایت کشورش از «موضوع هسته‌ای ایران» و همچنین حمایت ایران از «چین یکپارچه و واحد» را نمونه‌ای از اعتماد متقابل و سیاست‌های مستقل دو کشور برشمرد و افزود: ما مسیر توسعه مستقل را دنبال می‌کنیم و آمادگی داریم همان‌گونه که در زمان تحریم‌ها در کنار ایران بودیم، پس از برداشته شدن تحریم‌ها نیز همکاری‌های خود را در همه زمینه‌ها گسترش دهیم.

 

آقای «شی جین پینگ» با اشاره به مزیت‌های فراوان «جغرافیایی، انسانی و انرژی ایران»، گفت: اقتصاد چین و ایران مکمل یکدیگر هستند و در این سفر در خصوص برنامه‌ریزی برای همکاری استراتژیک 25 ساله به توافق رسیده‌ایم و آماده گسترش و تعمیق همکاری‌ها در بخش‌های فرهنگی، آموزشی، فناوری، نظامی و امنیتی در سطح شرکای راهبردی هستیم.

رئیس‌جمهوری چین ایجاد ساز و کاری برای افزایش همکاری‌های امنیتی دو کشور در مواجهه با تروریسم و مسائل پیچیده منطقه را ضروری دانست.

 

آقای «شی جین پینگ» سخنان رهبر انقلاب را نیز حکیمانه و دوراندیشانه خواند و افزود: دولت و ملت چین نسبت به جنابعالی نگاه دوستانه و صمیمانه‌ای دارند و امیدواریم همچون گذشته به پیشرفت روابط دو کشور کمک کنید.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :