موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/42101 :کد

0

همکاری میان چین و ایران به مدرنیزه کردن اراک خلاصه نمی‌شود

  شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۴
تعداد بازدید : ۲۵۸   
 تحلیل ایران -همکاری میان چین و ایران به مدرنیزه کردن اراک خلاصه نمی‌شود

شو داجا، رییس آژانس انرژی اتمی چین با معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

شو داجا، رییس آژانس انرژی اتمی چین با معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، در این دیدار دکتر صالحی با اشاره به قرن‌ها روابط مثبت و سازنده فرهنگی و اقتصادی میان ملت ایران و چین، از حضور هیات عالیرتبه چینی با همراهی رییس جمهور این کشور بعد از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ابراز خرسندی کرده و اظهار داشت: با توجه به اینکه ما وارد فاز جدیدی شده‌ایم خواهان گسترش روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف بویژه در حوزه‌های هسته‌ای هستیم. ایشان با ارائه توضیحاتی در خصوص برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت هسته‌ای کشور و ساخت دو نیروگاه در بوشهر به بیان بخش‌هایی از مفاد تفاهم‌نامه امضاء شده میان ایران و چین پرداخت که بر اساس آن همکاری‌های دو کشور در زمینه هسته‌ای پروژه مدرن‌سازی اراک و ساخت نیروگاه های کوچک 100 مگاواتی را در برمی‌گیرد.

 

معاون رییس جمهور در بخشی از سخنانش با تاکید بر جایگاه ارزشمند کشور در زمینه تولید، فروش و انتقال برق به کشورهای همسایه که ایران را به هاب انتقال برق در منطقه تبدیل کرده است، پیشنهاد بررسی ساخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای به روش احداث، تملیک و بهره‌برداری (BOO) و در پی آن به روش احداث، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) را به هیات چینی طرح کرد.

دکتر صالحی همچنین ابراز امیدواری کرد با توسعه روابط اقتصادی کشورمان با چین در زمینه‌هایی همچون گداخت، ایمنی هسته‌ای، پادمان نیز باب همکاری باز شود.

 

شو داجا، رییس آژانس انرژی اتمی چین نیز در این دیدار ضمن ابراز خوشنودی از سفر به ایران، اجرایی شدن برجام را تبریک گفت و تاکید کرد: در جریان مذاکرات فشار زیادی روی کشورش بوده است. شو داجا هدف از این دیدار را بررسی راه‌های همکاری بر مبنای تفاهم‌نامه‌هایی که بین دو کشور به امضاء رسیده خواند و گفت: همکاری میان چین و ایران به مدرنیزه کردن اراک خلاصه نمی‌شود و ما در زمینه‌های دیگری همچون جنبه‌های اقتصادی و تحقیقاتی در صنعت هسته‌ای به توسعه همکاری خواهیم پرداخت.

 

رییس آژانس انرژی اتمی چین با اشاره به جدیت ایرانی‌ها در مورد پروژه نیروگاه‌های 100 مگاواتی، توسعه همکاری در زمینه ساخت نیروگاه‌های برق اتمی را برای دوطرف مفید ارزیابی کرد و خواستار تقویت همکاری‌ها در پروژه‌های هسته‌ای شد. داجا همچنین گفت: با توجه به روابط متقابل اقتصادی آماده گسترش همکاری‌ها در قالب یک پکیج که می‌تواند زمینه‌های مختلف را در بر گیرد، هستیم.

 

در پایان دو طرف با تعیین نمایندگان خود شروع بکار "کمیته راهبری" موضوع بخشی از یادداشت تفاهم همکاریهای صلح آمیز امضاء شده در دیدار روسای جمهور دو کشور در روز گذشته را با هدف و ماموریت بررسی زمینه های گسترش همکاریها و تسریع در روند اقدامات ،اعلام کردند.

 

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :