موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/42102 :کد

0

سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش شیلات افزایش می‌یابد

  شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۷
تعداد بازدید : ۲۵۶   
 تحلیل ایران -سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش شیلات افزایش می‌یابد

رئیس سازمان شیلات گفت: در دو سال اخیر، بستر لازم برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بخش شیلات فراهم شده است.

رئیس سازمان شیلات گفت: در دو سال اخیر، بستر لازم برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بخش شیلات فراهم شده که از جمله می توان به مشارکت شرکت‌های چینی در صید فانوس ماهیان و فرانسوی‌ها در پرورش ماهی در قفس در منطقه قشم اشاره کرد.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسن صالحی گفت: با لغو تحریم‌ها و اجرای برجام، پیش‌بینی می‌‌کنیم در حوزه پرورش ماهیان خاویاری، پرورش ماهی در قفس، زنجیره‌های صنعت آبزی‌پروری میگو و صنایع شیلاتی، جاذبه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود داشته باشد.


وی افزود: لغو تحریم‌ها ، انجام سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش شیلات ایران را تسهیل می کند.


صالحی همچنین، امکان نقل و انتقالات منابع مالی سرمایه‌گذاران با اجرای برجام را بستر خوبی برای تولید و صادرات محصولات شیلاتی به کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی عنوان کرد.


وی با بیان این که از زمان توافق ایران با گروه 1+5 تا قبل از اعلام آغاز اجرای برجام، هیات‌‌های زیادی از کشورهای مختلف برای شناسایی ظرفیت‌‌های شیلاتی و سرمایه گذاری‌ مشترک به ایران سفر کرده‌اند، گفت: امسال بیش از 100 میلیون یورو در زمینه تجهیزات قفس با کشورهایی مانند نروژ، ایتالیا، فرانسه و چین قرارداد منعقد کردیم که بخشی از آن مربوط به ساخت قفس از طریق مشارکت شرکت های ایرانی و خارجی است.


رییس سازمان شیلات ایران درباره این پرسش که اولویت شیلات ایران در همکاری و انجام سرمایه گذاری مشترک با کدام کشورها است، تصریح کرد: ما با توجه به موضوع توسعه، کشورهای درجه اول را انتخاب کرده ایم و به طور مثال برای پرورش ماهی در قفس در حوزه زنجیره قفس‌ها به ویژه تجهیزات در دریا، نروژی ها برای ما در اولویت قرار دارند و سپس ایتالیایی‌ها، ترک‌ها و چینی‌ها را انتخاب کرده‌ایم.


وی افزود: در زمینه بی‌نیازی کشور از واردات تخم چشم‌زده قزل‌آلا نیز با کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا، انگلیس و نروژ که صاحب دانش، فناوری جدید و تجربه هستند، به دنبال همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک هستیم.

صالحی پیش‌بینی کرد: از طریق سرمایه‌‌گذاری‌‌های مشترک ایران با کشورهای پیشرو در زمینه تولید تخم چشم زده قزل آلا، 70 تا 80 درصد نیاز ایران به واردات این نوع تخم کاهش می‌یابد.


معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به صنعت دریانوردی و فعالیت ایران در اقیانوس هند، گفت: در این صنعت، کشور چین و کره تجربیات خوبی دارند و از این رو، در این حوزه با کشورهای آسیای شرقی تمایل همکاری داریم.


وی در مورد صنایع شیلاتی اظهار داشت: کشورهایی که بتوانند ارزش افزوده در این صنایع ایجاد کنند برای ما در اولویت هستند و اخیرا کشورهای ایسلند، فنلاند و دانمارک برای همکاری و سرمایه‌گذاری در این صنعت، ابراز تمایل کرده‌اند.


صالحی، میزان سرمایه گذاری های خارجی در بخش شیلات ایران را تا پیش از تشکیل دولت یازدهم، نزدیک به صفر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در دو سال اخیر، بستر لازم برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در بخش شیلات فراهم شده که از جمله می توان به مشارکت شرکت‌های چینی در صید فانوس ماهیان و فرانسوی‌ها در پرورش ماهی در قفس در منطقه قشم اشاره کرد.


وی گفت: در سه ماهه گذشته نیز برداشت پرورش ماهی در قفس در بندر آفتاب استان هرمزگان را داشتیم که با سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور انجام شده است.


رییس سازمان شیلات ایران ظرفیت سرمایه گذاری خارجی در بخش تامین قفس برای پرورش ماهیان را تا 4 میلیارد دلار برآورد کرد.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :