موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/42184 :کد

0

ایران هراسی در بین اعراب ساخته غرب است

  یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۶:۰۷
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -ایران هراسی در بین اعراب ساخته غرب است

اندیشمند عراقی گفت: ایران هراسی در بین کشورهای عربی فقط ساخته و پرداخته غرب و به منظور فروش سلاح بیشتر به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است.

اندیشمند عراقی گفت: ایران هراسی در بین کشورهای عربی فقط ساخته و پرداخته غرب و به منظور فروش سلاح بیشتر به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است.

 

به گزارش تحلیل ایران، "خیر الدین حسیب" سخنانی در همایش "عرب و جهان، به کجا؟" که با حضور شخصیت های سیاسی قوم گرا و اسلام گرا توسط بنیاد اندیشه و فرهنگ "محمد عابد الجابری" مغرب در آکادمی عالی اطلاع رسانی و ارتباطات این کشور برگزار شد، افزود: کشورهای عربی باید با ایران به عنوان دوست احتمالی تعامل کنند و نه دشمن احتمالی، چون ایران و عرب هر دو هستند (وجود دارند) و درگیری به نفع هیچکدام نیست.

 

حسیب ادامه داد: اتحادیه عرب متاسفانه از 15 سال قبل از سوی عربستان و قطر نادیده گرفته شده است؛ اساس مشکل عربی، اتحادیه عرب و پیمان دفاع عربی مشترک است؛ فصل های پنجم و هفتم منشور اتحادیه عرب کشورهای عربی را از مداخله در امور کشورهای عربی دیگر به هر دلیل که باشد، منع می کند، لذا آنچه در سوریه یا یمن جریان دارد، مغایر با متن منشور است، به همین دلیل فعال سازی دفاع عربی مشترک که کشورهای عربی را از مداخله بیگانگان مصون می دارد، ضروری است.

 

این اندیشمند عراقی درباره اوضاع یمن تصریح کرد: وضع یمن به رغم آنکه نیازمند وقت و تلاش است، اما رو به حل شدن گذارده؛ (پیش از این) یمن وضعیتی بسیار با ثبات داشت، اما متاسفانه عربستان خوشش نیامد.

 

حسیب متولد شهر موصل عراق در اوت 1929 میلادی است.

وی از سال 1975 رییس مرکز پژوهش های وحدت عربی در بیروت است که از آن سال مرکز مزبور را بنا نهاد.
منبع : العالم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :