موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی مسکن

a/42232 :کد

0

مسکن در حال خروج از رکود

  یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۸:۵۶
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -مسکن در حال خروج از رکود

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه بخش مسکن در حال خروج از رکود است، از تحویل بیشتر ۶۰۰ هزار مسکن مهر باقیمانده تا پایان سال خبر داد و گفت: پیش از عید نوروز نخستین هواپیماهای خریداری شده وارد کشور می ش

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه بخش مسکن در حال خروج از رکود است، از تحویل بیشتر ۶۰۰ هزار مسکن مهر باقیمانده تا پایان سال خبر داد و گفت: پیش از عید نوروز نخستین هواپیماهای خریداری شده وارد کشور می شوند .

 

به گزارش تحلیل ایران، عباس آخوندی با بیان اینکه برای خرید 114 هواپیما بیش از 10 ماه است که در حال مذاکره هستیم افزود : مشکل در دریافت این هواپیماها نبود بلکه به علت تحریم های بانکی امکان پرداخت مبلغ این هواپیماها وجود نداشت .


وی در عین حال ادامه داد : قرارداد خرید این هواپیماها تاکنون امضا نشده است .

آخوندی گفت : این هواپیماها در خطوط هوایی داخلی و خارجی به کار گرفته خواهند شد .

وزیر راه و شهرسازی درباره رکود بخش مسکن نیز گفت : نباید اقدامهایی انجام دهیم که مردم پسند باشد اما بخش مسکن را دوباره دچار حباب تورم کند .

وی افزود : بخش مسکن به طور مستقیم با برجام مرتبط نیست بلکه با اجرای برجام و افزایش قدرت خرید مردم این بخش رونق می گیرد .
وی با بیان اینکه مداخله بیش از حد دولت در بخش مسکن نادرست بود گفت : قیمت آپارتمان در 8 ساله دولت گذشته بیش از 9 برابر افزایش یافت .

آخوندی افزود : در حالی که در دو سال و نیم گذشته قیمت مسکن کاهش یافته و این بخش در حال خروج از رکود است.

وزیر راه وشهرسازی گفت : تنها راهکار رونق بخش مسکن پس انداز مردم و تعهد بانکها به پرداخت تسهیلات خرید مسکن است .

وی افزود : در دهه هفتاد بیش از 3 میلیون نفر برای تسهیلات مسکن پس انداز کردند اما برخی آمدند و گفتند 500 هزار تومان پول بدهید تا ما به شما مسکن می دهیم که این موجب تورم در بخش مسکن شد .

وی گفت : از یک سال گذشته که پس انداز مسکن در بانکها آغاز شده است تا کنون 30 هزار نفر در مجموع مبلغ 560 میلیارد تومان پس انداز کرده اند .

آخوندی افزود : بانکها در ازای هر شش ماه یک برابر مبلغ پس انداز را تسهیلات می دهند .

وزیر راه و شهرسازی گفت : به عنوان نمونه اگر فردی 40 میلیون تومان در بانکها پس انداز کند پس از یکسال 80 میلیون تومان تسهیلات دریافت می کند .

وی در پاسخ به اینکه 80 میلیون تومان تسهیلات مسکن پاسخگوی نیازمندان مسکن در شهر تهران نیست افزود : در حالی که ظرفیت شهر تهران 5 میلیون نفر است اکنون 8 میلیون و 600 هزار نفر در تهران ساکن هستند .

وی افزود : این در حالی است که تراکم جمعیت در سواحل کشور چهار و هشت دهم نفر در کیلومتر مربع است .آخوندی گفت : در همه دنیا بیشترین تراکم جمعیت در سواحل دریاست اما در ایران برعکس است .

وی افزود : سیاست دولت تقسیم جمعیت به طور میانگین در کل کشور است .

وزیر راه وشهرسازی درباره مسکن مهر نیز افزود: از دو میلیون و 200 هزار واحد مسکونی، یک میلیون و 600 هزار واحد به مردم تحویل داده شده است.

وی گفت : 600 هزار واحد باقیمانده نیز بیش از 87 درصد پیشرفت دارد.

آخوندی افزود : بیشتر واحد های مسکن مهر تا پایان امسال به متقاضیان تحویل داده می شود .

وزیر راه شهرسازی با بیان اینکه متراژ واحد های مسکن مهر پردیس بیش از 70 متر است گفت : اسم این طرح مسکن مهر است در حالی که در حقیقت مسکن مهر پردیس، بساز و بفروش دولتی است .

وی افزود : تا سال آینده 30 هزار واحد مسکن مهر پردیس به مردم واگذار می شود .

آخوندی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی با بلند مرتبه سازی در تهران با روند کنونی مخالف است گفت : بلند مرتبه سازی بادهای سطحی را متوقف می کند و این اساس ایجاد آلودگی در این کلانشهر است .

آخوندی گفت : در پی این هستیم که مقررات شهرسازی را تصویب و به شهرداری تهران ابلاغ کنیم .

وزیر راه و شهرسازی گفت : قطعه نخست آزاده راه تهران شمال در اوایل سال 96 به بهره برداری می رسد .

آخوندی افزود : 50 درصد از این  قطعه از جمله احداث پل و تونل ها انجام شده است و کارگاههای آن با سرعت  خوبی فعال هستند .

وی گفت : قرارداد برقی کردن خط راه آهن تهران - مشهد  امروز به ارزش 2 میلیارد دلار با چینی ها  و شرکت مپنا امضاء شد .

آخوندی افزود : با اجرایی شدن  این طرح  ظرفیت جابه جایی مسافر در این خط از 13 میلیون نفر به 35 میلیون مسافر در سال افزایش می یابد .

وزیر راه و شهرسازی گفت: ظرفیت اسمی سرعت در این  خط 250 کیلومتر می شود  که سرعت عملیاتی آن 200 کیلومتر است .

وی با بیان اینکه  256 هواپیمای مسافربری در کشور وجود دارد گفت : از این تعداد  فقط 150 فروند  آن  عملیاتی است.

آخوندی افزود : در سفر پیش رو به فرانسه قرارداد خرید  114 هواپیمای ایرباس امضاء می شود  .

وی گفت : حدود 400 هواپیما با برد بلند  و متوسط و حدود 100 هواپیما برای برد کوتاه  و به عنوان ایرتاکسی نیاز داریم .

وزیر راه و شهرسازی افزود : 67 فرودگاه در کشور وجود دارد که فقط 9 فرودگاه فعال هستند و برای ارائه خدمات به  مسافران و فعال کردن بیشتر فرودگاههای کشور به هواپیماهای برد کوتاه و کوچک نیاز داریم .

وی با بیان اینکه  فرودگاههای کشور دچار عقب ماندگی و نیازمند توسعه است  افزود : هواپیماهای خریداری شده را میان همه فرودگاههای کشور تقسیم  و مشکل پارکینگ آنها را حل می کنیم .

آخوندی گفت : قرار بود  فرودگاه  امام خمینی با ظرفیت  90 میلیون  مسافر فعالیت کند اما این فرودگاه  اکنون  ظرفیت خدمات رسانی به 5 و نیم میلیون مسافر را دارد  اما  به هفت میلیون  مسافر خدمات می دهد که موجب نارضایتی مسافران شده است .

وی افزود : بزودی قرارداد  توسعه فرودگاه امام برای افزایش ظرفیت خدمات رسانی آن  به 45 میلیون مسافر امضا می شود .

وی گفت : در حقیقت  95 درصد طرح فرودگاه  حضرت امام اجرا نشده است .

آخوندی افزود : 114 هواپیمایی را که قرار است قرارداد آن با شرکت ایرباس امضا شود ایران ایر می خرد زیرا  بیشترین  زیرساخت ها مربوط به این شرکت  است .

وی افزود : باید شرکت لیزینگ کمپانی برای خرید هواپیما  و تقسیم آنها میان دیگر شرکت های هواپیمایی کشور ایجاد کنیم و در این زمینه  در حال مذاکره با  مجلس شورای اسلامی هستیم .

وزیر راه و شهرسازی گفت : به علت مشکلات مذاکره با آمریکا تاکنون با شرکت بوئینگ مذاکره نکرده ایم اما حتما با این شرکت نیز مذاکره خواهیم کرد .

وی افزود : نخستین همایش صنعت هوانوردی  فردا در تهران  برگزار می شود و همه فعالان  این صنعت در جهان  در این همایش جمع می شوند .

آخوندی گفت : از طرف شرکت بوئینگ نیز نشانه های مثبتی دریافت  کرده ایم  .

وی افزود : افزون بر خرید  هواپیما  سیستم  ناوبری فرودگاه ها نیز به 250 میلیون دلار سرمایه گذاری برای ارتقا نیاز دارد  .

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه  وارد بحث قیمت گذاری  بلیت هواپیما نمی شویم گفت: با آزاد سازی نرخ بلیت ها از دی 82 درصد  سورتی پروازها  کاهش  و فقط 18 درصد آنها افزایش قیمت داشته اند .

وی افزود : فقط 10 درصد  پروازها در زمان  پیک انجام می شود .

آخوندی گفت : به عنوان نمونه نرخ بلیت هواپیمای تهران - مشهد از 172 هزار تومان در مواقع  غیر پیک  به 89 هزار تومان نیز  کاهش یافت .

وزیر راه و شهرسازی افزود : اگر بخواهیم سرمایه گذاری در کشور انجام شود باید همه نظام های قیمت گذاری برچیده شوند .

وی درباره اجرای طرح  قطار سریع السیر  تهران - اصفهان نیز گفت : قرارداد این طرح  بسته شده  و فعال است .

آخوندی در پاسخ به اینکه  یکی از وزرای دولت  گذشته  گفته بود  قرارداد اجرای این طرح  در آن دولت  منعقد شد افزود: طرح قطار سریع السیر تهران - اصفهان از طرح هایی بود که فقط کلنگ  زده و پس از آن برای قراردادش فکر شد .

وی گفت : از 4 ماه پیش پهلوگیری  کشتی های 18 خط کشتیرانی  بزرگ  دنیا  در بنادر ایران آغاز شده و این روند رو به افزایش است .
منبع: تسنیم

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :