موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/42407 :کد

0

نخستین قراردادنفتی پس از لغو تحریم‌های ایران با یونان امضاشد

  یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۸:۰۹
تعداد بازدید : ۷۶۸   
 تحلیل ایران -نخستین قراردادنفتی پس از لغو تحریم‌های ایران با یونان امضاشد

هلنیک پترولیوم بزرگترین شرکت پالایشگاهی یونان قراردادی را برای خرید نفت خام از شرکت ملی نفت ایران به امضا رسانده تا نخستین قرارداد فروش نفت خام ایران پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی منعقد شود.

هلنیک پترولیوم بزرگترین شرکت پالایشگاهی یونان قراردادی را برای خرید نفت خام از شرکت ملی نفت ایران به امضا رسانده تا نخستین قرارداد فروش نفت خام ایران پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی منعقد شود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، شرکت هلنیک پترولیوم اعلام کرده است که یک قرارداد بلند مدت با شرکت ملی نفت ایران به امضا رسانده و تحویل نفت ایران به سرعت آغاز خواهد شد.

 

این قرارداد در شرایطی به امضای دو طرف رسیده است که مقام های ایرانی روز جمعه در آتن با مقام های انرژی یونان دیدار و گفتگو کرده اند.

 

پانوس اسکورلتیس وزیر انرژی یونان و امیر حسین زمانی نیا معاون وزیر نفت ایران روز جمعه در خصوص تقویت همکاری ها در بخش انرژی بین دو کشور گفتگو کرده اند.

 

با اجرایی شدن رسمی برجام، برنامه های اتمی ایران در چارچوب مفاد توافقنامه هسته ای محدود شده و تحریمهای شورای امنیت، آمریکا و اروپا علیه تهران لغو شده است. تحریمهای بین المللی موجب شد تا صادرات نفت ایران از 2 میلیون بشکه در روز پیش از اعمال تحریمها به کمی بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. روز دوشنبه ایران دستوری را برای افزایش 500 هزار بشکه ای تولید نفت اعلام کرده است.

 

البته این شرکت نفتی یونان به خاطر خریدهای قبلی خود از ایران 550 تا 600 میلیون دلار بدهکار است. یک منبع نزدیک به مذاکرات ایران و یونان گفت: به خاطر تحریمهای بین المللی، شرکت هلنیک پترولیوم نتوانسته است بدهی خود را به ایران بپردازد.

 

ایران همچنین بازار هند را نیز مد نظر قرار داده است. هند سریع ترین رشد تقاضای نفت در بازار آسیا را در اختیار دارد.

 

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران نیز روز چهارشنبه در مصاحبه با بلومبرگ تاکید کرد: کشور ما می تواند قراردادهای بزرگ مربوط به سرمایه گذاری خارجی را جذب کند. من فکر می کنم بیش از 50 میلیارد دلار در سال سرمایه گذاری خارجی را می توان جذب کرد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :