موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/42744 :کد

0

تراز منفی بخش کشاورزی به صفر می‌رسد

  دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۸
تعداد بازدید : ۳۱۱   
 تحلیل ایران -تراز منفی بخش کشاورزی به صفر می‌رسد

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ۸ سال آینده با توجه به برنامه‌ها و راهبردهای پیش‌رو تراز منفی بخش کشاورزی به صفر می‌رسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ۸ سال آینده با توجه به برنامه‌ها و راهبردهای پیش‌رو تراز منفی بخش کشاورزی به صفر می‌رسد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، عبدالمهدی بخشنده، امروز در نهمین کنگره علوم باغبانی اظهار داشت: 6 میلیارد دلار صادرات و 15 میلیارد دلار واردات در بخش کشاورزی تراز منفی موجود در تبادل محصولات کشاورزی را نشان می‌دهد.

 

وی افزود: باید این تراز را به نقطه تعادل برسانیم به همین دلیل در 8 سال آینده با توجه به برنامه‌ها و راهبردهای پیش‌رو این تراز به صفر می‌رسد.


معاون وزیر جهاد کشاورزی  بیان کرد: در دو سال اخیر 5 و نیم میلیارد دلار کاهش تراز منفی در کشاورزی داشته‌ایم و نیز امسال با افزایش صادرات و کاهش واردات این تراز به 4 میلیارد دلار رسید.


وی با بیان اینکه افزایش صادرات باغی و کاهش واردات بخش‌های دانه‌های روغنی و غله از جمله برنامه‌های پیش‌رو است، گفت: امیدواریم پیروزی در برجام زمینه‌ساز گسترش ارتباطات با بازارهای جهانی شود چرا که این توافق دست‌یابی به تکنولوژی در بازارهای جهانی را میسر می‌سازد.


معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به توسعه و تشکل‌های کشاورزی گفت: به دنبال آن هستیم که تمام کارهای برنامه‌ریزی و ساماندهی توسط بخش‌خصوصی انجام شود و امیدواریم که تشکل‌های محصولات تخصصی نیز تشکیل شود.


وی گفت: متاسفانه در حال حاضر فعالیت در زمینه نهالستان‌های غیرمجاز در کشور به وفور انجام می‌شود و به همین منظور ما به دنبال ایجاد نهالستا‌ن‌های بزرگی هستیم که کار تولید نهال را نیز انجام دهند.


طهماسبی با بیان این‌که در ایران رتبه اول فرسایش خاک را داریم گفت: مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها باید به تولید داخلی کمک کنند و فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط با کشاورزی حداقل باید بتوانند یک گلخانه را مدیریت کنند تا بتوانیم در تولید عملکرد بهتری داشته باشیم.


معاون باغبانی وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح بزرگ احیای اراضی کشاورزی خوزستان گفت: این طرح که با اعتبار 1/5 میلیارد دلاری در دست اجرا است از بزرگ‌ترین طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی است.


وی افزود: یکی از برنامه این وزارت در استان خوزستان بازسازی و احیای نخلستان‌ها آسیب دیده در طول جنگ تحمیلی است که در آن زمان بیش از 32هکتار از آن‌ها آسیب دیده‌اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :