موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صادرات

a/42837 :کد

0

بی‌مهری قاچاق بر سر زعفران سایه انداخت

  ﺳﻪشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۷:۳۳
تعداد بازدید : ۲۴۶   
 تحلیل ایران -بی‌مهری قاچاق بر سر زعفران سایه انداخت

عضوشورای ملی زعفران گفت: برخی افراد با دپو کردن محصول در خانه های خود ممانعت به عرضه آن در بازار می‌نمایند که این امر موجب افزایش حبابی قیمت ها در بازار شده است.

عضوشورای ملی زعفران گفت: برخی افراد با دپو کردن محصول در خانه های خود ممانعت به عرضه آن در بازار می‌نمایند که این امر موجب افزایش حبابی قیمت ها در بازار شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی حسینی عضوهیئت رئیسه شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص وضعیت صادرات زعفران اظهار داشت: در دو سال اخیر عرضه زعفران به جای واحدهای صادراتی به خانه های مردم تغییر مسیر داده به طوری که برخی افراد با دپو کردن محصول در خانه های خود ممانعت به عرضه آن در بازار می‌نمایند و حال امیدواریم این آفت به زودی برطرف شود تا در یک برهه زمانی با انبوه عرضه زعفران و کاهش بیش از پیش قیمت ها روبه رو نشویم.

وی افزود: با توجه به قیمت 5 میلیون و 800 هزار تومان هر کیلو زعفران گفتنی است که باید حداقل یک میلیون تومان دیگر از حباب کاذب قیمت ها شکسته شود زیرا قیمتهای فعلی موجب آهسته شدن روند صادراتی شده است.

حسینی با اشاره به کم شدن روند صادرات بیان کرد: درحال حاضر به سبب وضعیت نا به سامان قیمت، بازارهای هدف صادراتی تمایل چندانی برای خرید این محصول را ندارد که در نهایت این امر کاهش صادرات را به دنبال داشته است.

وی در خصوص ایده آل نبودن قیمت زعفران برای صادرات گفت: با توجه به اینکه هر 10 سال یکبار سطح زیر کشت به صورت خودکار دو برابر افزایش می یابد ، قیمتهای فعلی برای بازارهای صادراتی ایده آل نیست زیرا باید با متعادل نگه داشتن قیمت ها در بازارهای هدف شرایطی را فراهم کنیم که اگر تولید کنندگان با انبوه محصول در سال های آتی روبه رو شوند برای آنها از این حیث مشکلی بوجود نیاید.

عضوشورای ملی زعفران یاد آور شد: در واقع درچند بازار صادراتی اعم از امارات ، اسپانیا، افغانستان احساس خطر میکنیم چرا که اسپانیا با خرید زعفران از ایران محصول را به اسم خود به سایر بازارهای هدف صادر میکند و دراین بین برخی سودجویان اماراتی با خرید زعفران ایرانی مجددا آن را با ناخالصی های فراوان به کشورهای همچون چین صادر میکند که این امر برای کیفیت زعفران ایرانی یک خطر است اما چون این امر به صورت قاچاق به برخی کشورها وارد میشود قابل کنترل نیست.

** افزایش تعرفه صادرات به چین قاچاق را رقم زد

وی با اشاره به صادرات زعفران بیان کرد: در واقع بایستی با تجار چینی مذاکراتی مبنی بر کاهش تعرفه ها داشته باشیم تا زعفران ایرانی از مبادی قانونی وارد چین شود تا امکان تقلب کاهش یابد زیرا در چین به سبب اینکه زعفران گیاه دارویی تلقی میشود واردات آن بسیار سخت گیرانه است.

حسینی با اشاره به سود جویی کشور امارات گفت: امارات منطقه ای آزاد است که از سالهای گذشته برخی از فرصت طلبان اماراتی با خرید زعفران آن را همراه با ناخالصی های فراوانی به کشورهای هند و چین عرضه میکنند و در این میان تنها برخی اوقات ارگان های کشور دوبی وارد عرضه شده و زعفران ها را جمع آوری میکنند اما نباید فراموش کرد که این امر مقطعی است لذا بایستی راهکارهای دیگری به کار گیریم.

عضوشورای ملی زعفران تصریح کرد: زعفران جز اقلام سرمایه ای نیست و حال کسانی که میخواهند با انباشت این محصول سود های هنگفتی را به جیب بزنند سخت در اشتباه هستند زیرا دپو کردن محصول در انبار ها تنها موجب کاهش وزن و کیفیت خواهد شد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :