موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/42963 :کد

0

چامسکی: اروپا از رسیدگی به جنایات غرب امتناع می‌کند

  ﺳﻪشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۶:۳۰
تعداد بازدید : ۳۵۴   
 تحلیل ایران -چامسکی: اروپا از رسیدگی به جنایات غرب امتناع می‌کند

در شرایطی که بحران مهاجرت به اروپا تشدید شده و این بحران ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است، نوام چامسکی به بررسی علل وقوع این بحران و آینده اروپای چندفرهنگی پرداخته است.

در شرایطی که بحران مهاجرت به اروپا تشدید شده و این بحران ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است، نوام چامسکی به بررسی علل وقوع این بحران و آینده اروپای چندفرهنگی پرداخته است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اسپوتنیک، برای بررسی این مسئله که چه‌چیزی موجب فرار میلیون‌ها نفر از آفریقا و خاورمیانه طی سالهای گذشته شده باید به دخالت غرب در عراق و سرنگونی معمر قذافی در لیبی اشاره کنیم.

 

نوام چامسکی در این باره تأکید کرد: غیر از کشتار و ویرانی، اشغال وحشیانه موجب تشدید درگیری‌های فرقه‌ای شده است که اکنون در حال تجزیه کشور و کل منطقه است. اشغال میلیون‌ها نفر از مردم را آواره کرد، بسیاری از آنها فرار کردند و جذب کشورهای همسایه شدند، کشورهای فقیری که درگیر مقابله با جنایت‌های غرب است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: این اقدامات تجاوزکارانه منجر به پیدایش و تولد گروه‌های تروریستی مثل داعش شده و همین طور موجب ادامه جنگ داخلی سوریه گشته است. اما با وجود نقش غرب در آواره شدن میلیونها نفر، کشورهای اروپایی تمایلی به قبول مسئولیت خود و عواقب اقدامات گذشته خود نیستند.

 

در حالی که آلمان و سوئد تاکنون تعداد زیادی از مهاجران خارجی را قبول کرده‌اند، ولی این کشورها نیز تشدید کنترل مرزهای خود را آغاز کرده‌اند. اروپا با طرح این ادعا که قادر به جذب تعداد زیادی از مهاجران نیست، از ترکیه به‌عنوان یک کشور سپر استفاده می‌کند.

 

چامسکی گفت: تلاش‌های اولیه اتحادیه اروپا این بوده است تا بر ترکیه فشار آورد تا این درد و رنج را از ما دور نگه دارد. سرنوشت آنها، در شرایطی که ما از سرایت درد و رنج آنها در امان باشیم، اهمیت کمتری خواهد داشت.

 

وی در ادامه به رفتار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با کردها و بازداشت دانشگاهیان منتقد اشاره کرد. تعدادی از روشنفکران جهان از جمله چامسکی نامه‌ای را در اعتراض به سرکوب کردهای ترکیه امضا کردند.

 

چامسکی در این باره تأکید کرد: دانشگاهیان ترکیه که این طومار را امضا کردند، بازداشت و تهدید شدند، دیگران به‌صورت فیزیکی مورد حمله قرار گرفتند. در عین حال، ظلم دولت ترکیه همچنان تشدید می‌شود.

 

وی تصریح کرد: دانشگاهیان ترکیه و سایرین، شجاعت و صداقت قابل توجه خود را در مخالفت با جنایات دولت نشان دادند، به‌روشی که به‌ندرت در سایر کشورها پیدا می‌شود، آنها به‌خاطر این موضع شرافتمندانه به خطر افتاده‌اند. همه شواهد نشان می‌دهد که مشکلات ترکیه فاصله زیادی تا پایان یافتن دارد.

 

چامسکی اظهار داشت: اردوغان برای چندین سال گامهایی را برداشته است تا قدرت خود را تثبیت کند، گامهایی به‌خلاف مسیری برداشته است که ترکیه طی سالهای قبل‌تر برای آزادی و دموکراسی طی کرده است. اردوغان همه نشانه‌های لازم را نشان داده است که می‌خواهد به یک حاکم خودکامه با رویکرد دیکتاتوری تبدیل شود، یک حاکم ظالم و خشن.

 

وی در ادامه در خصوص بحران مالی یونان نیز گفت: رهبران اروپایی اصلاحات اقتصادی و اجتماعی غیرواقعی را بر مردم یونان تحمیل کردند. شرایطی که بر یونان تحمیل شد، به‌نفع وام دهندگانی بوده است که این کشور را نابود کرده‌اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :