موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ

a/43390 :کد

0

هشتم بهمن در آینه تاریخ معاصر

  پنجشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۸:۲۰
تعداد بازدید : ۴۶۴   
 تحلیل ایران -هشتم بهمن در آینه تاریخ معاصر

امروز پنجشنبه هشتم بهمن ۱۳۹۴ هجری خورشیدی، هفدهم ربیع الثانی ۱۴۳۷ هجری قمری، بیست و هشتم ژانویه ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۷ سال پیش در چنین روزی، مدرسه رفاه به عنوان محل اقامت امام خمینی(ره) در تهران تعیین شد

 

 

 امروز پنجشنبه هشتم بهمن 1394 هجری خورشیدی، هفدهم ربیع الثانی 1437 هجری قمری، بیست و هشتم ژانویه 2016 میلادی است. 37 سال پیش در چنین روزی، مدرسه رفاه به عنوان محل اقامت امام خمینی(ره) در تهران تعیین شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

8 بهمن 1358
پنج تن از مقام های کنسولی آمریکا در تهران که در جریان گروگانگیری از سفارت آمریکا فرار کرده بودند، به همراه یک وابسته اقتصادی این کشور در تهران بعد از سه ماه پنهان شدن در سفارت سوئد و کانادا، به صورت پنهانی با گذرنامه کانادایی از تهران گریختند.

8 بهمن 1357
مدرسه رفاه به عنوان محل اقامت امام خمینی(ره) در تهران تعیین شد.

8 بهمن 1357
40 تن از روحانیان مبارز تهران به منظور اعتراض به جلوگیری از ورود امام خمینی(ره) به ایران در مسجد دانشگاه تهران دست به یک تحصن نامحدود زدند و در مدت زمان کوتاهی تعداد آنها به بیش از 400 تن رسید.

8 بهمن 1357
هزاران تن از مردم در فرودگاه مهرآباد که بسته شده بود و نیروهای امنیتی رژیم در آنجا حضور داشتند، اجتماع کردند.

8 بهمن 1357
تظاهرات مردمی در منطقه های مختلف تهران و رشت، سبب درگیری مردم با نیروهای نظامی شد و تعداد زیادی مجروح و کشته برجای گذاشت.

8 بهمن 1357
کارکنان بانک ها در اعتراض به کشتار مردم، یک هفته را تعطیل اعلام کردند.

8 بهمن 1357
تعدادی از پرسنل نیروی هوایی، همافران و کارکنان کارخانه مسلسل سازی وابسته به صنایع نظامی در خیابان های تهران علیه رژیم راهپیمایی کردند.

8 بهمن 1357
بازگشت امام خمینی(ره) به تهران دوباره به تاخیر افتاد.

8 بهمن 1357
امام خمینی(ره) در هنگام بازگشت به ایران برای آخرین بار در محل سکونت خود در فرانسه سخنرانی کردند و فرمودند: «ما به کودتای نظامی عادت کرده ایم و ترسی هم نداریم ایران پایگاه نظامی نخواهد شد.»

8 بهمن 1348
«سید حسن تقی زاده» امضاء کننده پیمان دارسی در 1312 هجری خورشیدی و از چهره های اصلی مبارزه با دیانت در نهضت مشروطه در 94 سالگی در تهران درگذشت و به دیار حق شتافت.

8 بهمن 1324
«احمد قوام»(قوام السلطنه) نخست وزیر وقت دوره پهلوی، پیام های دوستی جداگانه ای را برای «ژوزف استالین» رئیس حکومت شوروی و «کلمنت ریچارد اتلی» نخست وزیر انگلیس فرستاد.

8 بهمن 1313
بخشنامه وزارت معارف و اوقاف، درباره گشایش سینمای علمی در سالن مدرسه دارالفنون صادر شد. در این بخشنامه، دلیل گشایش این سالن کامل کردن وسایل تعلیم اخلاق دانش پژوهان، اعلام شده است.

8 بهمن 1306
سرتیپ «محمدحسین میرزا فیروز» به ریاست اداره کل احصائیه مملکتی برگزیده شد.

8 بهمن 1305
«حسن مستوفی» رئیس الوزرا در پاسخ به درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس برای استیضاح او، از مقام خود استعفا کرد.

8 بهمن 1304
فرمان ولیعهدی محمدرضا پهلوی از طرف رضاخان صادر شد. این رویداد، یک ماه و نیم پس از واگذاری سلطنت به رضاخان صورت گرفت و به وسیله وزیر دربار به هیات دولت فرستاده شد.

8 بهمن 1303
امیرلشکر «عبدالله طهماسبی» فرمانده قشون استان آذربایجان در نامه ای به رضاخان عنوان کرد که برای پیشرفت زبان فارسی در این منطقه باید آموزگاران مدرسه های این استان تغییر کنند و به جای آنها از تهران معلم های فارسی زبان فرستاده شوند.

8 بهمن 1301
روزنامه مرد آزاد به مدیریت «میرزا علی اکبر خان»(داور) و سردبیری «میرزا عیسی خان»(صدیق اعلم) در تهران انتشار یافت. هدف این روزنامه تغییر و تحول در مسائل اجتماعی و سیاسی ایران بود.

8 بهمن 1296
شهرهای همدان، سنندج و تعدادی از شهرهای استان آذربایجان به وسیله نیروهای قزاق به آتش کشیده شد و اموال مغازه ها به غارت رفت.

8 بهمن 1296
«نیکلای براوین» نخستین فرستاده دولت بلشویکی لنین، وارد تهران شد و در اعلامیه ای یادآوری کرد، تمامی قراردادهای تزارها که بر دولت ایران تحمیل شده بود، لغو می شود.

8 بهمن 1296
«احمد قوام»(قوام السلطنه) استاندار خراسان شد.

8 بهمن 1293
دولت روسیه پس از تجاوز نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول، نیروهای خود را وارد ایران کرد و در یک درگیری شدید میان قوای روس و عثمانی، تبریز به وسیله نیروهای روس تصرف شد.
 منبع: ایرنا

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :