موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/43583 :کد

0

ایران و فرانسه تفاهمنامه خرید ۱۱۸ ایرباس را امضا کردند

  جمعه ۰۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۸:۲۳
تعداد بازدید : ۳۵۱   
 تحلیل ایران -ایران و فرانسه تفاهمنامه خرید ۱۱۸ ایرباس را امضا کردند

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) جزئیات قرار داد اولیه برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از شرکت ایرباس را تشریح کرده است.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) جزئیات قرار داد اولیه برای خرید 118 فروند هواپیما از شرکت ایرباس را تشریح کرده است.


به گزارش تحلیل ایران ، براساس قرارداد اولیه 45 فروند هواپیما از خانواده ایرباس 320 برای پروازهای داخلی و منطقه‌ای، 45 فروند ایرباس 330 برای پروازهای میان‌برد و میان‌برد نزدیک به دوربرد، 16 هواپیمای مدرن 350 و 12 هواپیمای پهن پیکر دوربرد و قاره‌پیما خریداری شده است.

 

وی افزود: «طی مذاکرات صورت گرفته و وعدۀ شرکت ایرباس، قرار است بین ۵ تا ۸ فروند از این ۱۱۸ هواپیما در سال ۲۰۱۶ میلادی به ایران تحویل داده شود.»


مدیرعامل شرکت هما دربارۀ علت تاخیر در تحویل این هواپیماها گفت: «تحویل فوری هواپیماهای نو سخت است و کمپانی‌های سازنده از گذشته برای فروش هواپیما سفارشات لازم را دریافت کردند و در نوبت تحویل خود قرار می‌دهند.»


به گفتۀ پرورش به ترتیبی که این هواپیماها به ناوگان هواپیمایی جمهوری اسلامی اضافه می‌شود ناوگان قدیمی از رده خارج می‌شود و به تناسب هر سال به تدریج از سن ناوگان هوایی ایران کاسته می‌شود.


وی دربارۀ هواپیماهای ایرباس ۳۵۰  گفت: «این تایپ از هواپیماهای دوربرد محسوب می‌شوند، بسیار جدید و مدرن هستند و در منطقه تنها یکی دو خط هوایی از این هواپیماها استفاده می‌کنند.»


مدیرعامل هما گفت احتمالاً هواپیماهای ایرباس ۳۸۰ طی ۴ تا ۵ سال آینده تحویل ایران می‌شود اما تحویل این ۱۲ فروند مشروط به فراهم شدن شرایط بازرگانی و توسعۀ زیرساخت‌های فرودگاهی کشور است چرا که این هواپیماها بسیار بزرگ و پهن پیکر هستند.


پرورش ارزش این 118 هواپیما را بیش از 10.5 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: «این رقم در طول چند سال باید به نسبت پرداخت شود که بخش اعظم آن از طریق فاینانس تامین می‌شود.»

 

وی با اشاره به این‌که پشتیبانی، تعمیر و نگهداری این هواپیماها در قرارداد اولیه با ایرباس دیده شده است، گفت: «خرید هواپیما شامل یک قرارداد اولیه و یک قرارداد خرید است که در این سفر قرارداد اولیه با ایرباس به امضا رسیده که هم برای ایران و هم برای شرکت هواپیما ساز ایرباس تعهدآور است.»


عصر پنج‌‌شنبه (8 بهمن) علاوه بر امضای قرارداد اولیۀ فروش این هواپیماها در کاخ الیزه، توافقی نیز برای توسعۀ فرودگاه‌ امام خمینی(ره) با شرکت ADP بین رییس سازمان هواپیمایی ایران و مدیرعامل شرکت فرودگاهی امام خمینی‌(ره) با رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ADP  امضا شد.


توافق بین شرکت ونسی و وزارت راه و شهرسازی ایران برای طراحی و ساخت ترمینال‌های جدید فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان نیز به امضای مدیرعامل شرکت ونسی و رییس فرودگاه‌های ایران و رییس سازمان هواپیمایی کشور رسید.


در سفر حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به فرانسه، ۲۰ سند همکاری امضاء شده است. تمامی این اسناد عصر پنجشنبه به وقت محلی در کاخ الیزه، با حضور روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه امضا شد.


پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت: «سند "نقشه راه تقویت روابط دوجانبه ایران و فرانسه" به عنوان نخستین سند به امضای وزیران خارجه ایران و فرانسه رسید، یادداشت تفاهم همکاری‌های مالی میان دو کشور را وزیران اقتصاد و یادداشت تفاهم در حوزه صنعتی و اقتصادی را وزیران صنعت ایران و فرانسه امضا کردند.»


در ادامۀ این گزارش آمده است که یادداشت‌های تفاهم دیگری نیز در زمینه‌های ارتباطات، محیط زیست، گردشگری، بهداشت و دارو، کشاورزی، جنگلداری، آموزش عالی، حمل‌‍ونقل، میراث فرهنگی، خطوط کشتیرانی و نفت میان وزرای ایران و فرانسه به امضاء رسیده است.

منبع : پرس تی وی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :