موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/43629 :کد

0

علما در فتاوای خود اهانت به هیج یک از مذاهب راجایزنمی دانند

  جمعه ۰۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۲:۱۰
تعداد بازدید : ۳۰۷   
 تحلیل ایران -علما در فتاوای خود اهانت به هیج یک از مذاهب راجایزنمی دانند

مرجع تقلید شیعیان گفت: اکنون ضرورت وحدت بین مذاهب اسلامی بیش‌ازپیش مشخص‌شده است و ما صراحتاً فتوا داده‌ایم که هیچ اهانتی به هیچ‌یک از مذاهب اسلامی، جایز نیست.

مرجع تقلید شیعیان گفت: اکنون ضرورت وحدت بین مذاهب اسلامی بیش‌ازپیش مشخص‌شده است و ما صراحتاً فتوا داده‌ایم که هیچ اهانتی به هیچ‌یک از مذاهب اسلامی، جایز نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله مکارم شیرازی که در دیدار با مهمانان خارجی کنگره مقابله با خطر جریان‌های تکفیری سخن می‌گفت، ضمن تقدیر از حضور این مهمانان از اقصی  نقاط جهان، اظهار داشت: امیدوارم بحث‌هایی که باهم در جلسات کنگره داشتیم، از این به بعد نیز دنبال شود و بتوانیم آن‌ها را به نتیجه روشنی برسانیم.

 

مرجع تقلید شیعیان افزود: یکی از مباحث مطرح‌شده در این همایش، ایجاد یک شبکه ماهواره‌ای بین‌المللی با مشارکت تمام دولت‌های اسلامی جهان مطرح شد تا در آن از خطر تکفیر برای همگان سخن گفته شود و امیدوارم این مسئله اجرایی شود.

 

استاد سطوح عالی حوزه علمیه خاطرنشان کرد: این شبکه نباید به یک دولت اختصاص داشته باشد و هر کس باید به سهم خود در آن کمک کند و ما نیز به راه‌اندازی آن کمک می‌کنیم. در قدم اول طرح اجرایی آن را تدوین کرده و برای اعلام نظر برای شما ارسال می‌کنیم.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: از سوی دیگر پیشنهاد می‌کنم که شما نیز این ایده را در کشورهای خود مطرح کنید و اگر لازم باشد، ما نیز افرادی را برای شرکت در جلسات شکل‌گرفته از سوی شما، می‌فرستیم.

 

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای خاموش کردن فتنه داعش، گفت: در عراق کارهای خوبی از سوی علما برای مقابله با داعش انجام‌شده است و این فعالیت‌ها قابل‌تقدیر است.

 

وی تأکید کرد: شکی نیست که تکفیری‌ها آیات و روایات را تحریف و تفسیر به رأی می‌کنند و برای انحراف جوانان از آن‌ها استفاده می‌کنند و شما باید این‌ها را روشن کنید.

 

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، از رأی زنی خود با مسئولان عراقی در آینده خبر داد و گفت: با مسئولان عراقی برای موقوفات خاص مسائل دینی صحبت می‌کنیم.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی با ابراز ناراحتی از مصائب ملت فلسطین، اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن، هر کس که برای حل مشکلش استقامت کند، خداوند راه‌حل آن را نشان می‌دهد. مشکل مردم فلسطین، مشکل همه مردم مسلمان است و باید از آن به‌طور کامل باخبر شوند و برای حل آن، قدم بردارند.

 

وی افزود: ما نیز با مسئولان لبنانی تماس می‌گیریم و تلاش خود را برای حل این مشکل انجام می‌دهیم و یکی از فواید این جلسات، همین اطلاع از مسائل مختلف است زیرا توضیحاتی که داده شد، برای من تازگی داشت و امیدوارم ما نیز گامی در جهت این مشکلات برداریم.

 

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اوضاع بصره، تصریح کرد: مسائل بصره برای ما خبر جدیدی بود و از اینکه تاکنون موفق به جلوگیری از فتنه اخیر در این شهر شده‌اید، خوشحال شدیم و امیدواریم در آینده نیز مقابل آن بایستید و ما نیز صدای شما را به مسئولیتی که با ما در تماس هستند، می‌رسانیم.

 

وی در پاسخ به یکی از علمای تونس گفت: سلام مخصوص ما را به علمای تونس برسانید و بدانیم که برای مبارزه با داعش، اول باید وحدت بین شیعه و سنی ایجاد شود تا با این مقدمه، تکفیری‌ها را از جامعه اسلامی دور کنیم.

 

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: علمای شیعه و سنی ضرورت مسئله تقریب را درک کرده‌اند و زمینه وحدت فراهم‌شده است. البته می‌دانیم که برخی از افراد افراطی در بین ما یا شما هستند و مرتب در حال تلاش برای هدایت افراطی‌ها هستیم تا مانع وحدت بین شیعه و سنی نشوند.

 

وی تأکید کرد: اکنون ضرورت وحدت بین مذاهب اسلامی بیش‌ازپیش مشخص‌شده است و ما صراحتاً فتوا داده‌ایم که هیچ اهانتی به هیچ‌یک از مذاهب اسلامی، جایز نیست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :