موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/43771 :کد

0

روسیه اتهام تشکل ائتلاف مخالفان سوری علیه خود را رد کرد

  شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۵:۱۵
تعداد بازدید : ۳۲۵   
 تحلیل ایران -روسیه اتهام تشکل ائتلاف مخالفان سوری علیه خود را رد کرد

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اتهام تشکل موسوم به «ائتلاف مخالفان سوری» علیه روسیه که این کشور را مسئول عدم شرکت خود در مذاکرات ژنو معرفی کرد بی اساس خوانده و ادعای این تشکل را رد کرد

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اتهام تشکل موسوم به «ائتلاف مخالفان سوری» علیه روسیه که این کشور را مسئول عدم شرکت خود در مذاکرات ژنو معرفی کرد بی اساس خوانده و ادعای این تشکل را رد کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، خانم زاخارووا روز جمعه گفت: ادعای اعضای تشکل ائتلاف مخالفان سوری که روسیه را مسئول ناکامی مذاکرات خوانده کاملا بی اساس و پوچ است.
وی افزود: روسیه از ابتدای مذاکرات بین نمایندگان دمشق و گروه های معارض، مبتکر آن بوده و همواره بر حل و فصل سیاسی دیپلماتیک مسایل سوریه تاکید کرده است.


زاخارووا سپس به تلاش های دیپلماتیک روسیه در یک سال اخیر برای ازسرگیری مذاکرات میان طرف سوری اشاره کرد و اظهار داشت: روسیه سرمایه سیاسی بزرگی را برای این منظور و تنظیم دستور کار مذاکرات سوری بکار گرفت. پس از این همه زحمت در این مذاکرات کارشکنی کردن کاملا غیرمنطقی است و این شیوه ای نیست که روسیه معمولا بکار می گیرد.


سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با بیان این که به مذاکرات سوری پایبند بوده و هستیم، گفت: مذاکرات سوری باید بر اساس اصول برابری و تشکیل هیات واحدی از معارضان با ارکان داخلی شکل گیرد و در این هیات نمایندگان تمام گروه های معارض سیاسی شرکت کرده و با هیات نمایندگی دولت سوریه گفت و گو کنند.


وی ادامه داد: این شرایط سیاسی را بخاطر خوشایند خود و تحقق مواضع یا بلندپروازهای سیاسی تعیین نکرده ایم بلکه بر اساس ارزیابی کارشناسان ما و متخصصان در امور منطقه، مردم سوریه بر این اصول تاکید دارند.
مذاکرات صلح سوریه با هدف پایان دادن به بحران در این کشور امروز در شهر ژنو سوئیس آغاز شد.


این مذاکرات که از حمایت سازمان ملل برخوردار است، بدون شرکت تشکل موسوم به «ائتلاف معارضان سوری» که خود را گروه مخالف اصلی سوریه می خواند و امتیازات ویژه ای را برای خود قائل است،آغاز به کار کرد.


استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه امروز (جمعه) با نمایندگان دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه در ژنو در آغاز مذاکرات صلح این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
منابع نزدیک به دولت سوریه ساعاتی پیش از ورود هیات مذاکره کننده این کشور به ژنو خبر دادند.


یک منبع سوری که اشاره ای به نام وی نشده است، گفت: هیات دولت سوریه متشکل از 16 عضو به ریاست بشار جعفری سفیر این کشور در سازمان ملل وارد فرودگاه ژنو شد.
در همین حال، فیصل المقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه از دمشق بر مذاکرات ژنو نظارت خواهد داشت.
به گزارش رسانه های روسیه، مذاکرات سوری فردا شنبه نیز ادامه خواهد یافت.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :