موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/43895 :کد

0

جاسوسی آمریکا و انگلیس از اسرائیل به مدت ۱۸ سال

  شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۲:۲۴
تعداد بازدید : ۲۷۸   
 تحلیل ایران -جاسوسی آمریکا و انگلیس از اسرائیل به مدت ۱۸ سال

پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا افشا کرد که واشنگتن و لندن به مدت ۱۸ سال از پهپادهای اسرائیلی جاسوسی کرده‌اند.

پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا افشا کرد که واشنگتن و لندن به مدت 18 سال از پهپادهای اسرائیلی جاسوسی کرده‌اند.


 به گزارش تحلیل ایران، روزنامه «یدیعوت آحارونوت» برای نخستین بار اسنادی از جاسوسی آمریکا و انگلیس از اسرائیل منتشر کرد که «ادوارد اسنودن» پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا آنها را افشا کرده است.

افشاگری جدید اسنودن نشان داد آمریکا و انگلیس به مدت 18 سال در بخش اطلاعاتی اسرائیل نفوذ کرده بودند و از تصاویر پهپادهای اسرائیلی که برای انجام ماموریت‌های حساس به خاورمیانه اعزام می‌شدند، جاسوسی کرده‌اند.

 

در این اسناد آمده، نفوذ در اطلاعات جاسوسی اسرائیل از پایگاهی در قبرس صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، آمریکا و انگلیس با رمزگشایی کردن از اطلاعات جاسوسی رژیم صهیونیستی، به تصاویر ناوگان بزرگی از هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی که برای انجام ماموریت بر فراز غزه، کرانه باختری و خاورمیانه به پرواز در می‌آمدند، دسترسی مستقیم پیدا کرده‌اند.

در این اسناد آمده، پهپادهای اسرائیلی حتی برای جمع‌آوری اطلاعات به منظور بمباران کردن برنامه هسته‌ای ایران نیز عازم ماموریت شده‌اند. علاوه بر این گفته شده، از دو پهپاد اسرائیلی که مجهز به موشک و بمب هستند برای عملیات ترور استفاده شده است.

 

به نوشته روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، آمریکا و انگلیس با هک کردن، قادر بودند اهداف و توانایی‌های اسرائیل را از چشم پهپادهای خود این رژیم مشاهده کنند.

 

بر اساس این گزارش، این عملیات نفوذ که «آنارشیست» نام گرفته بود، از سال 1998 شروع شد و هدف آن ردگیری ارتش‌های بزرگ در خاورمیانه، نیروی هوایی و رادارها و سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته آنها بوده است.

 

ادعا شده، در چارچوب این عملیات، از سیستم‌های مبارزاتی حزب‌الله، مصر، ترکیه، ایران و سوریه کشف رمز شده است. با این حال، مرکز این عملیات اسرائیل بوده که همه سرمایه‌گذاری‌ها بر روی آن صورت گرفته است.

 

بر اساس این گزارش، آژانس امنیت ملی آمریکا و مراکز ارتباطاتی انگلیس از دو پایگاه عملیات فوق را هدایت می‌کردند. یکی از این پایگاه‌ها در شمال انگلیس قرار دارد که مشترکا با آمریکا راه‌اندازی شده بود و پایگاه دیگر که متعلق به انگلیس است، در بلندترین نقطه قبرس قرار دارد. 

 

در واکنش به این افشاگری بود که یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: «این یک زلزله است. ظاهرا هیچ یک از پروسه‌های ارتباطی محرمانه ما از آنها پنهان نبوده است و این جدی‌ترین درز اطلاعاتی در تاریخ جاسوسی اسرائیل به شمار می‌آید».

 منبع:مشرق
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :