موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی پزشکی

a/43907 :کد

0

مصرف آسپیرین در پیشگیری و درمان سرطان موثر است

  شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۲:۵۰
تعداد بازدید : ۲۹۲   
 تحلیل ایران -مصرف آسپیرین در پیشگیری و درمان سرطان موثر است

رییس مرکز جامعه تحقیقات سرطان تاکید کرد: ۹۰ درصد عوامل مرتبط باسرطان عوامل محیطی هستند که می‌توانند باعث تغییرات ژنتیکی در بدن شوند تشکیل می‌دهند.

 

رییس مرکز جامعه تحقیقات سرطان تاکید کرد: 90 درصد عوامل مرتبط باسرطان عوامل محیطی هستند که می‌توانند باعث تغییرات ژنتیکی در بدن شوند تشکیل می‌دهند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار ایسنا، دکتر اسماعیل اکبری در نشست خبری هفته ملی مبارزه با سرطان، عوامل محیطی را در بروز 90 درصد موارد ابتلا به سرطان موثر دانست و گفت: کمتر از 10 درصد موارد ابتلا به این بیماری به وسیله ژن منتقل می‌شود و در بیشتر موارد عوامل ژنتیکی دخالت ندارند. این عوامل که منجر به بروز سرطان می‌شوند، تغییرات ژنتیکی ایجاد می‌کنند و قابل پیش‌بینی نیستند.

 

دکتر اکبری تاکید کرد: هیچ سرطانی در بدن ایجاد نمی‌شود مگر یک تغییر ژنتیکی ایجاد کند.

 

ژن‌ها یاد می‌گیرند خودشان را متحول کنند و وقتی که یکی از عوامل منجر به بروز سرطان مثل سیگار کشیدن، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان رعایت شود، ژن‌های جدیدی به نام اپی‌ژنیک ایجاد می‌شوند.

 

وی مدت زمانی که طول می‌کشد عوامل منجر به بروز سرطان اثرکنند را 15 تا 20 سال عنوان کرد و گفت: در حال حاضر که با هوای آلوده مواجه هستیم، ممکن است در همین سن به سرطان مبتلا نشویم، چون ابتلای به آن 15 تا 20 سال وقت نیاز دارد، اما تغییرات ژنتیکی در نسل‌های آینده ما ماندگار هستند. اگر ما الان کاری برای اصلاح محیط انجام دهیم به نسل‌های بعدی کمک کرده‌ایم.

 

رییس مرکز تحقیقات سرطان با تاکید بر نقش مهم حاکمیت در کاهش این عوامل ادامه داد: بسیاری از این اتفاقات امکان کنترل توسط مردم را ندارند و برعهده حاکمیت هستند. وقتی اجازه حرکت به اتومبیل با سوخت ناقص می‌دهیم، فقط می‌شود به مردم گفت که رانندگی نکنند در حالی که حاکمیت می‌تواند بنزین بدون مشکل بسازد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :