موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی محیط زیست

a/43923 :کد

0

ضرورت برخورد حقوقی با واحدهای آلاینده در تهران

  شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۹
تعداد بازدید : ۳۵۱   
 تحلیل ایران -ضرورت برخورد حقوقی با واحدهای آلاینده در تهران

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه نباید واحدهای صنعتی از پایش و نظارت خارج باشند، گفت: در استان تهران واحدهایی را داریم که آلودگی دارند و باید برای آنها راهکارهای حقوقی اندیشیده شود.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه نباید واحدهای صنعتی از پایش و نظارت خارج باشند، گفت: در استان تهران واحدهایی را داریم که آلودگی دارند و باید برای آنها راهکارهای حقوقی اندیشیده شود.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم معصومه ابتکار روز شنبه در همایش مرکز پایش فراگیر و آزمایشگاه‌های معتمد در محل سازمان محیط زیست کشور با بیان این مطلب اظهار داشت: تمامی واحدهای صنعتی فرآیند خود را اصلاح کنند تا آلودگی به حداقل برسد.

 

وی در ادامه به دوران پسا تحریم اشاره کرد و افزود: دوران پساتحریم دوران مهم و قابل توجهی برای ایران است چراکه دورانی برای سرمایه‌گذاری و حضور سرمایه‌گذاران ملی و بین‌المللی در عرصه‌های صنعتی و اقتصادی ایران خواهد بود و به همان میزان باید تلاش کنیم مسائلی مانند پایش با قوت و دقت بیشتر دنبال شود و همه جوانب مورد رعایت قرار گیرد و با استانداردهای روز دنیا به پیش برویم؛ موضوع پایش بر عهده سازمان حفاظت از محیط زیست و آزمایشگاه‌های معتمد است و باید به این مهم توجه شود.

 

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست خاطرنشان کرد: آزمایشگاه‌های معتمد درخصوص پایش همراه و همکاران معتمد سازمان هستند و معتقدیم که توان‌افزایی این آزمایشگاه‌ها بسیار اهمیت دارد و از مسائل و برنامه‌های کلیدی سازمان حفاظت از محیط زیست محسوب می‌شود.

 

ابتکار همچنین به تعهد ایران برای کاهش 4 درصدی گازهای گلخانه‌ای اشاره کرد و گفت: تعهد کرده‌ایم که در صورت رفع تحریم و فراهم شدن فضای رقابتی و انتقال فناوری 8 درصد دیگر بر کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای افزوده شود؛ این تعهدات در زمینه‌هایی مثل اصلاح الگوی مصرف انرژی به کشور ما کمک می‌کند و ما را به ارتقاء استانداردها ملزم می‌کند تا بتوانیم پایش و نظارت دقیق‌تری انجام دهیم و اینجا آزمایشگاه‌های معتمد نقش مضاعفی خواهند داشت.

 

وی با بیان این که در دو سال گذشته در زمینه پایش با همکاری آزمایشگاههای معتمد تلاش‌های زیادی انجام شده است، گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم موضوع خوداظهاری‌ها را به طور جدی دنبال کردیم و بر همین اساس سهم پایش‌ها و نظارت‌ها افزایش پیدا کرده هرچند که هنوز به سطح مطلوب نرسیده است.

 

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست تاکید کرد: تمام واحدهای صنعتی که خروجی هوا، پسآب یا پسماند دارند مشمول خوداظهاری و پایش هستند و ادارات کل ما موظفند میزان پایش نظارتی خود را به صد در صد برسانند تا هیچ جای کشور واحد صنعتی نداشته باشیم که از پایش و نظارت خارج باشد؛تمام واحدهای صنعتی که خروجی پساب و آلودگی هوا دارند مشمول خوداظهاری و پایش هستند.

 

ابتکار با تاکید بر این که آزمایشگاه‌های معتمد در انجام این خوداظهاری‌ها و پایش‌ها طرف ما خواهند بود، گفت: آن چه که در برنامه ششم توسعه برای هزینه کردن بخش‌هایی از عوارض یک درصدی آلایندگی برای محیط زیست پیش بینی شده بسیار مهم است و سیاست‌های کلی محیط زیستی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کرده‌اند نیز پشتوانه جدی برای ما و خانواده آزمایشگاه‌های معتمد است.

 

وی با بیان این که همکاری‌های بین‌المللی در زمینه پایش را توسعه خواهیم داد، یادآور شد:در تفاهم‌نامه‌ای که روز پنجشنبه در پاریس به امضا رسید یکی از محورهای مهم میان ایران و فرانسه درباره پایش و سنجش‌ و صلاحیت آزمایشگاه‌ها بود.

 

ابتکار افزود: با کشورهایی دیگر در زمینه پایش همکاری‌های مشابهی را آغاز کردیم که برای نمونه در ایتالیا یک تفاهمنامه مهمی را با یک مرکز آزمایشگاهی و سنجش این کشور شروع کردیم و به این مهم نیز اهتمام ویژه‌ای را خواهیم داشت.

 

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست حرکت همگام با استاندارهای روز جهانی را یکی از موضوعات مهم پایش دانست و تاکید کرد: باید در سازمان حفاظت از محیط زیست و آزمایشگاه‌های معتمد بتوانیم سطح کار خود را به نحوی ارتقا دهیم که پاسخگوی انتظارات در سطح ملی و بین‌المللی باشیم و از این همکاری‌ها به طور کامل استفاده خواهیم کرد.

 

ابتکار تصریح کرد:باید برای پایش‌های دقیق‌تر و صحیح تلاش کنیم؛امیدواریم که با ارتقای سطح کیفی پایش در مسائل هوا در شهرهای صنعتی، در مسئله آب در کشوری که تنش آبی بسیار زیاد دارد و بالاخره در موضوع پسماندها که پسماندهای ویژه، صنعتی و آلودگی خاک از اهمیت بسیار زیادی برخودار است گام موثری برداریم؛ باید تلاش کنیم روندها رو به اصلاح باشد و واحدهای صنعتی فعالیت‌های خود را به نحوی اصلاح کنند که آلودگی‌ها کمتر شود.

 

وی در پایان به همکاری با دانشگاه تهران برای اهتمام به پایش و آزمایشگاههای معتمد اشاره کرد افزود: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت دانشگاههای کشور بهره‌مند شویم ؛ نشست وهم‌اندیشی مشترکی را برای بحث پایش و نظارت در اردیبهشت ماه به همراه دانشگاه تهران برگزار خواهیم کرد و به طور حتم برای ارتقاء آزمایشگاههای معتمد برنامه خواهیم داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :