موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پزشکی

a/44346 :کد

0

عدم تشخیص تعادل در کورتیزول خون باعث مرگ می‌شود

  یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۹:۲۶
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -عدم تشخیص تعادل در کورتیزول خون باعث مرگ می‌شود

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی گفت: افزایش و کاهش کورتیزول خون چنانچه به موقع تشخیص و درمان نشود عوارض جدی و حتی مرگ بیمار را در پی خواهد داشت.

 

دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی گفت: افزایش و کاهش کورتیزول خون چنانچه به موقع تشخیص و درمان نشود عوارض جدی و حتی مرگ بیمار را در پی خواهد داشت.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، محمد رضا بختیاری - دبیر علمی نهمین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی اظهار داشت: یکی از محورهای مهم کنگره امسال چالش‌های آزمایشگاهی در بیماریهای غده فوق کلیه است که ساخت و ترشح هورمون‌های متعدد و مهمی را در بدن برعهده دارد، غده فوق کلیه یا آدرنال از دو بخش اصلی قشری و مرکزی تشکیل می‌شوند و کورتیزول یکی از مهمترین هورمون‌های بدن است که در بخش قشری آدرنال در پاسخ به استرس و یا کمبود گلوکز خون تحت تحریک هورمون ACTH ساخته می‌شود.

 

نایب رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی گفت: افزایش و کاهش کورتیزول خون به‌طور اولیه یا ثانویه بیماری‌های مهمی را باعث می‌شود که چنانچه به موقع مشخص و درمان نشوند عوارض جدی و حتی مرگ بیمار را در پی خواهد داشت.

 

بختیاری عنوان کرد: امروزه علت تشخیص و درمان افزایش و میزان کاهش کورتیزول کاملاً به آزمایشگاه بالینی وابسته است و از تست‌های متعددی به این منظور استفاده می‌شود و اندازه‌گیری هورمون کورتیزول با روش‌ها و دستگاه‌های پیشرفته در نمونه خون، ادرار و بزاق برای تشخیص صحیح و دقیق حالات بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

وی هدف از نهمین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی را که هر ساله در اوایل اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی آزمایشگاه بالینی برگزار می‌شود تبادل تجربیات، نظریات و یافته‌های علمی اساتید و صاحب نظران خارج از کشور برشمرد و عنوان کرد امسال نیز علاوه بر کسب مجوز بین المللی از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با افتخار اعلام می‌کنیم که نهادهای معتبر بین المللی مثل فدراسیون بین المللی شیمی بالینی و طب آزمایشگاهی (IFCC ) و فدراسیون اروپایی طب آزمایشگاهی (EFLM ) از کنگره اعلام حمایت کرده‌اند و در کنگره حضور خواهند داشت.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

تشخیص     کورتیزول     خون     مرگ        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :