موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/44576 :کد

0

الاخبار: تحکیم روابط اسرائیل و مصر/ نتانیاهو به زودی درقاهره

  دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۸
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -الاخبار: تحکیم روابط اسرائیل و مصر/ نتانیاهو به زودی درقاهره

گسترش روابط بین مصر و اسرائیل به زودی شکل علنی‌تری به خود خواهد گرفت، به گونه‌ای که مقدمات استقبال از نتانیاهو در قاهره در حال انجام است.

گسترش روابط بین مصر و اسرائیل به زودی شکل علنی‌تری به خود خواهد گرفت، به گونه‌ای که مقدمات استقبال از نتانیاهو در قاهره در حال انجام است.

 

به گزارش تحلیل ایران، گسترش روابط سیاسی بین قاهره و تل آویو در آینده‌ای نه چندان دور شکل علنی‌تری به خود خواهد گرفت، روابطی که به برخی اقدامات رژیم صهیونیستی در منطقه مخصوصا در رابطه با پرونده فلسطین مربوط می‌شود و طبق نوشته روزنامه الاخبار لبنان، مقدمات سفر نتانیاهو به مصر و استقبال از او در قاهره در حال انجام است تا دومین نخست‌وزیر اسرائیل باشد که به قاهره سفر می‌کند.

 

الاخبار در این باره توضیح می‌دهد که سفارت اسرائیل در قاهره، تلاش‌های گسترده‌ای برای تحکیم روابط با مصر آغاز کرده است تا روابط بین دو طرف به قبل از انقلاب 25 ژانویه سال 2011 باز گردد.

 

بنا به اعلام این روزنامه لبنانی، این گسترش روابط به افزایش همکاری‌های امنیتی و هماهنگی‌های اطلاعاتی گسترده در ماههای گذشته مربوط می‌شود و «عبدالفتاح السییسی» مشکلی با استقبال از نخست‌وزیر اسرائیل در قاهره ندارد اما مشروط بر اینکه در این دیدار اعلام شود که مسیر جدیدی در گفت‌و‌گوهای فلسطینی- اسرائیلی آغاز خواهد شد یا لا اقل اینکه امتیازاتی داده شود که افکار عمومی را راضی کند و اقدامات تحریک کننده در کرانه غربی را دیگر ادامه ندهد.

 

الاخبار می‌افزاید: در روزهای گذشته برخی از مسئولان وزارت خارجه اسرائیل به قاهره رفته و با مسئولان مصری دیدار کرده‌اند، این سفر در چارچوب توافقی انجام شده است که در چارچوب آن شرکت برق اسرائیل از دریافت خسارت از مصر صرف نظر کرده و در مقابل این رژیم بتواند گاز خود را از طریق مصر به اروپا صادر کند.

 

همچنین در گزارشی که وزارت خارجه مصر درباره آینده روابط مصر و اسرائیل تقدیم السیسی کرده، آمده است که قاهره برقراری دوباره روابط با اسرائیل را ضروری می‌پندارد؛ مخصوصا در زمانی که ترکیه سعی در تحکیم روابط خود با تل آویو را دارد و اینکه رابطه با اسرائیل می‌تواند شراکت با آمریکا را نیز افزایش داده و کالاهای مصری را روانه بازار آمریکا کند.

 

به نوشته الاخبار، طبق گزارش وزارت خارجه مصر، شرایط حاضر ضرورت همکاری با اسرائیل را نشان می‌دهد مخصوصا پس از همکاری بی سابقه‌ای که اسرائیل در زمینه اطلاعاتی و امنیتی در رابطه با صحرای سینا و مبارزه با عناصر تندرو در این منطقه، از خود نشان داد.

 

وزارت خارجه مصر در این گزارش به عبدالفتاح السیسی می‌نویسد: استقبال رسمی از مسئولان اسرائیلی در قاهره، مصر را قادر خواهد ساخت نقش بارزی در سطح گفت‌و‌گوها داشته باشد و فواید بسیاری برای مصر دارد؛ مخصوصا پس از اینکه از «حازم خیزت» سفیر مصر در تل آویو، استقبال بسیار خوبی شده است.

 

وزارت خارجه مصر از عبدالفتاح السیسی خواسته است تا رسانه‌ها را در زمینه این اقدامات آماده سازد و اینکه عدم پاسخ‌گویی به درخواست‌های مکرر مسئولان اسرائیلی برای سفر به قاهره با شرایط حاضر همخوانی ندارد و می‌تواند تأثیرات منفی بر روابط دو طرف بگذارد.

 

منبع:خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :