موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/44594 :کد

0

ایجاد مرکزی مشترک برای توسعه همکاری‌های علمی ایران و فنلاند

  دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۷
تعداد بازدید : ۳۴۷   
 تحلیل ایران -ایجاد مرکزی مشترک برای توسعه همکاری‌های علمی ایران و فنلاند

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم از ایجاد مرکزی برای توسعه همکاری‎های ایران و فنلاند خبر داد.

معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم از ایجاد مرکزی برای توسعه همکاری‎های ایران و فنلاند خبر داد.

 

دکتر وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به دیدار با هیات فنلاندی افزود: قبلا وزیر علوم فنلاند به همراه روسای مراکز پژوهشی و برخی از شرکت‌های دانش بنیان این کشور با دکتر فرهادی وزیر علوم دیدار داشتند و مذاکرات اولیه برای همکاری‌ها صورت گرفت.

 

وی افزود: در جلسه اخیر ما با هیات فنلاندی، طرح و مدلی که این هیات برای تحقق این همکاری‌ها در موافقت‌ نامه‌ کلی به امضا رسانده بودند، پیگیری شد.

 

احمدی، با اشاره به جزئیات مذاکرات صورت گرفته در این جلسه خاطر نشان کرد: در این جلسه موضوع ایجاد مرکزی برای اجرای پروژ‌های مشترک و حمایت از این پروژه‌ها از سوی طرفین مطرح و ضمن آن بر ایجاد هماهنگی‌ میان دانشگاه‌ها،‌ مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان خصوصی و دولتی تاکید شد.

 

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تبادل استاد و دانشجو را از دیگر موضوعات مطرح در این جلسه عنوان کرد و گفت: در این جلسه در خصوص تبادل استاد و دانشجو چه در قالب فرصت‌های مطالعاتی و چه در قالب دوره‌های پسادکتری و اجرای پروژه‌های مشترک مذاکراتی صورت گرفت و آنها استقبال کردند و در این خصوص مقرر شد تا طرفین به سرعت دانشگاه‌هایی را برای تبادل استاد و دانشجو مشخص کنند.

 

وی با ابراز امیدواری نسبت به این که با تعیین دانشگاه‌ها زمینه تبادل استاد و دانشجو فراهم شود، ادامه داد: هیات فنلاندی آمادگی خود را برای همکاری با ایران در همه زمینه‌ها چون انرژی، فضای تمیز اجتماعی (clean society) و کشاورزی اعلام کردند.

 

احمدی، اضافه کرد: علاوه بر آن صحبت از این شد که به جای مطرح کردن موضوعات کلی، طرفین تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی را در خصوص برخی از زمینه‌های همکاری به عنوان مراکز محوری (focal point) قرار دهیم.

 

وی با بیان این که هیات فنلاندی تاکید داشتند که همکاری‌ها صرفا در حوزه‌های فناوری نباشد، خاطر نشان کرد: از این رو پیشنهاد شد که ترکیبی از دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری به عنوان مراکز محوری در نظر گرفته شود که مورد استقبال هیات فنلاندی قرار گرفت.

 

معاون پژوهشی وزارت علوم، در خصوص زمان شروع این همکاری با تاکید بر این که این همکاری‌ها از هم اکنون آغاز شده است، گفت: در حال حاضر حدود هشت دانشگاه از ایران چون دانشگاه کردستان همکاری‌های علمی با فنلاند دارند و قرار است این همکاری‌ها توسعه یابد.

 

احمدی، ادامه داد: برای این منظور قرار است یا تیمی از ایران به فنلاند و یا هیاتی از فنلاند به ایران اعزام شود تا علاوه بر تعیین زمینه‌های همکاری در زمینه موضوعات مورد نظر برنامه ریزی‌های دقیق‌تری صورت گیرد.

                               

توسعه     همکاری     علمی     ایران     فنلاند    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :