موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ

a/44785 :کد

0

سیزدهم بهمن در آینه تاریخ معاصر

  ﺳﻪشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۹:۰۱
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -سیزدهم بهمن در آینه تاریخ معاصر

۳۷ سال پیش در چنین روزی، امام خمینی(ره) در مدرسه علوی در گفت و گو با رسانه ها بیان کردند که به زودی دولت جمهوری اسلامی را معرفی خواهند کرد.

امروز سه شنبه سیزدهم بهمن 1394 هجری خورشیدی، بیست و دوم ربیع الثانی 1437 هجری قمری، دوم فوریه 2016 میلادی است. 37 سال پیش در چنین روزی، امام خمینی(ره) در مدرسه علوی در گفت و گو با رسانه ها بیان کردند که به زودی دولت جمهوری اسلامی را معرفی خواهند کرد.

 

به گزارش تحلیل  ایران ؛مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

13 بهمن 1364
آیت ‏اللّه مجدالدین قاضی دزفولی، عارف زاهد و امام جمعه موقت دزفول در 85 سالگی درگذشت، وی از روحانیان پیشتاز و پیشاهنگ در نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) بود.

13 بهمن 1357
امام خمینی(ره) در مدرسه علوی به گفت و گو با خبرنگاران داخلی و خارجی پرداختند و بیان کردند که به زودی دولت جمهوری اسلامی را معرفی خواهند کرد.

13 بهمن 1357
امام خمینی(ره) در مدرسه علوی تهران و در جمع کارکنان و نویسندگان روزنامه اطلاعات به تشریح وظیفه مهم مطبوعات و اهل قلم پرداختند، ایشان فرمودند: اهل قلم وظیفه خطیری دارند و باید هوشیار و مراقب باشند چرا که یک کلمه به صورت مکتوب گاه می تواند زیانبخش باشد.

13 بهمن 1357
بنا به گزارش دولت آمریکا، ایران به علت کمبود مالی در اثر از دست دادن فروش نفت، قرارداد خرید 10 میلیارد دلاری اسلحه از آمریکا را لغو کرد.

13 بهمن 1357
به دنبال یادداشت تفاهمی که میان «اریک فن ماربد» نماینده وزارت دفاع آمریکا و ارتشبد طوفانیان امضا شد، ایران از دریافت 16 فروند هواپیمای اف 16، 20 فروند هواپیمای اف 4، هفت فروند آواکس، تعداد زیادی موشک و چندین دستگاه رادار که در گذشته سفارش داده بود، صرف نظر کرد.

13 بهمن 1357
رژیم صهیونیستی از بازگشت امام خمینی(ره) به ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: ممکن است ورود آیت الله خمینی به ایران باعث بروز تندروی های خشن شود و کوشش های صلح خاورمیانه را به خطر بیندازد.

13 بهمن 1356
همزمان با ورود محمدرضا پهلوی به دهلی نو تعدادی از دانشجویان ایرانی ساکن هند در حالی که نقاب بر چهره داشتند، با برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز علیه حضور وی، با پلیس هند درگیر شدند.

13 بهمن 1347
سیل و بارندگی 500 خانه را در نیشابور تخریب کرد.

13 بهمن 1341
جان اف کندی رئیس جمهوری آمریکا آنچه را که پیروزی رفراندوم ششم بهمن و انقلاب سفید می خواند، به محمدرضا پهلوی تبریک گفت. این همه پرسی فرمایشی با فرمان امام خمینی(ره) از طرف مردم تحریم شده بود.

13 بهمن 1339
میرزا محمدحسین فاضل تونی دانشمند، محقق بزرگوار و صاحب آثار ارزنده ای چون حکمت قدیم، الهیات و حواشی بر اسفار در 82 سالگی درگذشت.

13 بهمن 1310
احمد خان متین دفتری به معاونت وزارت عدلیه منصوب و مشغول به کار شد.

13 بهمن 1303
شومیاتسکی وزیر مختار شوروی در ایران به همراه رئیس بانک روس به وسیله هواپیمای شرکت یونکرس به بادکوبه(باکو) رفت.

13 بهمن 1300
تمامی اداره های دولتی تبریز به تصرف قوای ژاندارمری درآمد و مخبرالسطنه والی این شهر به دستور فرمانده ژاندارمری دستگیر شد.

13 بهمن 1300
کمیسیونی برای مطالعه و بررسی وضعیت تجارت میان ایران و روس در وزارت امور خارجه تشکیل شد.

13 بهمن 1298
مرتضی مطهری مبارز و اندیشمند بزرگ معاصر دیده به جهان گشود، از آثار وی می توان به آیینه جام، احیای تفکر اسلامی، امامت و رهبری، جهاد و حکمت ها و اندرزها اشاره کرد.

13 بهمن 1289
مجلس شورای ملی قرارداد استخدام رایزنان آمریکایی را برای وزارت مالیه تصویب کرد.

 منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :