موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک

a/44796 :کد

0

تخلف آشکار زیر سایه نظارت بانک مرکزی

  ﺳﻪشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۹:۲۵
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -تخلف آشکار زیر سایه نظارت بانک مرکزی

رقابت سودی بانکی‌ها در حالی زیر سایه نظارت بانک مرکزی ادامه دارد که مشاهدات میدانی خبرنگار ما حکایت از تخلف آشکار برخی بانک های خصوصی و بعضاً دولتی در این زمینه دارد.

 

 


رقابت سودی بانکی‌ها در حالی زیر سایه نظارت بانک مرکزی ادامه دارد که مشاهدات میدانی خبرنگار ما حکایت از تخلف آشکار برخی بانک های خصوصی و بعضاً دولتی در این زمینه دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ماجرای بانک ها و رقابت های سودی‌شان درحالی این روزها داغ شده است که شورای پول و اعتبار بانک‌ها را مکلف کرده تا سود سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال زیر 20درصد و سپرده های یکساله 20 درصد باشد.

اما درحالی که کمتر از دو ماه به پایان سال باقی است مراجعه به شعب بانک های دولتی و خصوصی نشان می‌دهد که سود روزشمار در تعدادی از بانک‌های خصوصی دقیقاً 20درصد و بعضاً بالاتر هم شده است.

ضمن آنکه در بین بانک های خصوصی مواردی مشاهده می شود که سود 25 درصد هم به سپرده ها داده می شود اما با این توضیح که سود 25 درصدی هر سه ماه یکبار به حساب سپرده گذار پرداخت خواهد شد.

یکی دیگر از بانک های خصوصی نیز سود روزشمار 22 درصد را تعیین کرده و به سپرده گذاران خود سود 22 درصدی را به صورت ماهانه واریز می کند.

در بانک های دولتی هم تعدادی از بانکدارها طرح هایی را ارائه داده اند که براساس آن اگر پایه سپرده گذاری پنج میلیون تومان باشد سود روز شمار 19.5 درصد و اگر پایه سپرده 10 میلیون تومان باشد سود روزشمار 20 درصد به سپرده گذاران پرداخت می شود.

مشابه این موارد در بانک های دولتی و خصوصی بسیار است،‌ فقط کافیست به شعب این بانک ها مراجعه کرد و در جریان طرح های ویژه بانکدارها برای جذب سپرده با سودهای بالا قرار گرفت.

این طرح ها اما درحالی ادامه دارد و روز به روز رنگ عوض می کند که براساس  تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت حداکثر 20 درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای نیز حداکثر 21 درصد تعیین شده است. البته شورا در آن مقطع تصمیم گیری برای تعیین سپرده‌های کمتر از یک سال را به بانک‌ها واگذار کرد.

بر همین اساس و بعد از توافق بانکی‌ها، بنا شد که نرخ سود سپرده روزشمار کمتر از سه ماه حداکثر 10 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 3 ماه تا 6 ماه 14 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 6 ماه تا 9 ماه 16 درصد، نرخ سود سپرده روزشمار 9 ماه تا 12 ماه 18 درصد باشد.

بنابراین بانک‌ها مکلف هستند که نرخ سود روزشمار را کمتر از 20 درصد تعیین کنند ولی از همان روزهای نخست بعد از اعلام جدیدترین تصمیم سودی شورای پول و اعتبار خبر آمد که رقابت بانک‌ها بر سر سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال به اوج رسیده است.

اعلام سودهای 20 درصد و بالاتر از آن برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و روزشمار درحالی در نظام بانکی شدت گرفته که بانک‌های پیشتاز تلاش می‌کنند این سودهای رنگی را در قالب طرحهای ویژه به مشتریان خود بپردازند.

سود روزشمار 20 درصد در تعدادی از بانک‌های خصوصی مرسوم شده و راه رقابت آنها در این مسیر تعیین کف و سقف برای سپرده گذاری است، به‌گونه‌ای که یکی از بانک‌های خصوصی با اعلام سود روزشمار 20 درصد به مشتریان خود اعلام می‌کند برای سپرده‌های کمتر از 100 میلیون تومان سود 22 درصد و بیشتر از 100 میلیون تومان سود 24 درصد می‌پردازد.

این تخلفات در حالی زیر سایه نظارت بانک مرکزی ادامه دارد که ساکنان برج میرداماد قبلاً به‌دفعات اعلام کرده بودند که مانع از تخلفات سودی بانک‌ها می‌شوند و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی پرونده بانک مربوطه را به هیئت انتظامی بانک‌ها ارجاع خواهند داد.

البته رئیس کل بانک مرکزی چندین بار از ارجاع پرونده چند بانک به این هیئت خبر داده ولی در پاسخ به اینکه سرانجام این پرونده‌ها چه شده و بانک‌های متخلف مشمول چه جرایمی شدند تا کنون توضیحی داده نشده است.

پیش از این نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار یک‌ساله 22 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار 9 ماه تا یک سال 20 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار 6 ماه تا نه ماه 18 درصد، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار سه ماه تا شش ماه 14 درصد و نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10 درصد بود.
 منبع: تسنیم

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :