موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/44956 :کد

0

گیاهان دارویی از فرسایش خاک جلوگیری می کند

  ﺳﻪشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۸:۰۵
تعداد بازدید : ۴۱۳   
 تحلیل ایران -گیاهان دارویی از فرسایش خاک جلوگیری می کند

یک عضو ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، بهره برداری کنترل شده و کشت گیاهان دارویی را عاملی دانست که می‌تواند از فرسایش خاک، بروز سیل و... جلوگیری کند.

یک عضو ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، بهره برداری کنترل شده و کشت گیاهان دارویی را عاملی دانست که می‌تواند از فرسایش خاک، بروز سیل و... جلوگیری کند.

 

به گزارش تحلیل ایران، محسن بیگدلی در رابطه با تأثیر گیاهان دارویی بر حفظ آب، خاک و محیط زیست گفت: برداشت بی رویه از منابع طبیعی و چرای بی رویه ما را با فرسایش خاک، سیل، ریزگرد و غیره مواجه کرده است.


عضو شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، بیان کرد: بهتر است که مراتع و منابع طبیعی را به جای چرای دام به بهره برداری گیاهان دارویی اختصاص دهیم.


بیگدلی افزود: چرای بی رویه، موجب فرسایش خاک است و از سوی دیگر باید زراعت گیاهان دارویی توسعه داده شود، چرا که دیگر مقرون به صرفه نیست که این گیاهان از منابع طبیعی برداشت شود.


این متخصص در حوزه شیمی گیاهی به برداشت غیراصولی گیاهان دارویی و داد و ستد کم ارزش آن توسط افراد غیرمتخصص اشاره کرد و گفت: این در صورتی است که اگر برنامه توسعه‌ای برای کشت این گیاهان به صورت اقتصادی باشد، دیگر به مراتع فشار نمی‌آید و بهره‌برداری از مراتع محدود می‌شود.


وی بیان کرد: برخی گیاهان هستند که ما هنوز دانش کشت آنها را نداریم چرا که خود رو هستند. اگر بهره برداری از این گیاهان را کنترل شده کنیم، منابع طبیعی ما حفظ می‌شود.


وی این اقدام را عامل جلوگیری از فرسایش خاک، بروز سیل و غیره دانست و گفت: حمایت از رشد گیاهان دارویی در مراتع به افزایش پوشش گیاهان طبیعت کمک بزرگی خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :