موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/44982 :کد

0

احتمال بیوتروریستی بودن انتشار ویروس زیکا

  ﺳﻪشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۱:۰۰
تعداد بازدید : ۶۵۶   
 تحلیل ایران -احتمال بیوتروریستی بودن انتشار ویروس زیکا

متخصص عفونی با اشاره به احتمال بیوتروریستی بودن انتشار ویروس زیکا گفت: در حال حاضر یکسری علائمی مشابه نشانه‌های این بیماری در ایران دیده شده اما هنوز ثابت نشده عفونت ناشی از ویروس زیکا باشد.

متخصص عفونی با اشاره به احتمال بیوتروریستی بودن انتشار ویروس زیکا گفت: در حال حاضر یکسری علائمی مشابه نشانه‌های این بیماری در ایران دیده شده اما هنوز ثابت نشده عفونت ناشی از ویروس زیکا باشد.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، محمدرضا ناظر گفت: ویروس زیکا یک بیماری عفونی گرمسیری منتقل شونده به وسیله پشه است که علائم و نشانه‌های این ویروس مبهم است؛ علائم و نشانه‌های آن شامل تب 65 درصد، راش 90 درصد، درد مفاصل 65 درصد،‌ ورم ملتحمه (چشم قرمز) 55درصد، درد عضلانی و سردرد 45 درصد، درد پشت چشم و استفراغ است.


این متخصص عفونی ادامه داد: با توجه به گرم شدن کره زمین و از طرفی وجود نیروهای مخرب داعش و نقش آنها در فعالیت‌های بیوتروریستی، احتمال انتشار پشه زیکا در همه جای دنیا و حتی ایران وجود دارد؛ البته ممکن است داعش با همکاری صهیونیست‌ها مبادرت به انتقال پشه به سایر کشورها کند، این موضوع هنوز ثابت شده نیست اما با توجه به اهمیت موضوع نباید احتمالات را دور از نظر داشت؛ همانطور که می‌بینیم مواردی در فرانسه دیده شده که باتوجه به اینکه این بیماری آفریقایی است و چطور در سراسر جهان درحال گسترش است باید احتمال بیوتروریستی بودن آن توسط گروه‌های مثل داعش و صهیونیست جهانی را مد نظر داشت.


وی گفت: البته درحال حاضر یک سری علائمی مشابه علائم این بیماری در ایران دیده شده اما هنوز ثابت نشده است که عفونت ناشی از ویروس زیکا باشد؛ به دلیل کم شدن فعالیت پشه‌ها در فصل زمستان، هنوز به طور قطع نمی‌توان گفت که علائم ذکر شده در برخی بیماران، ناشی از گزش این پشه بوده است.


ناظر، تصریح کرد: در مجموع به دلیل شیوع گسترده این بیماری در آمریکا و تولد نوزادانی با مغزهای کوچک، ممکن است این پشه‌ها از طریق هواپیما و وسایل مسافرانی که به کشورهای این منطقه سفر می‌کنند، به کشور ما نیز منتقل شود؛ همانطور که می‌دانیم ابتدا این پشه در آفریقا بوده و سپس به برزیل، آمریکا و فرانسه انتقال یافته است و اصلا بعید نیست که به کشور ما نیز وارد شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :