موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صادرات

a/45617 :کد

0

صادرات برق را توسعه می دهیم

  پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۷
تعداد بازدید : ۲۶۵   
 تحلیل ایران -صادرات برق را توسعه می دهیم

وزیر نیرو با بیان اینکه در شرایط پساتحریم تصمیم داریم صادرات برق را توسعه دهیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در شرایط پساتحریم تصمیم داریم صادرات برق را توسعه دهیم گفت:در برنامه‌های سه ساله وزارت نیرو، احداث نیروگاه 1400 مگاواتی بخار با کمک روسیه، نیروگاه 500 مگاواتی در قشم و نیروگاه 730 مگاواتی که توسط بخش خصوصی لحاظ شده است.

 

به‌گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) حمید چیت‌چیان در آئین افتتاح 4 واحد گازی نیروگاه بندرعباس در سخنانی اظهار داشت: هم‌اکنون ظرفیت نیروگاه‌های هرمزگان 3 هزار مگاوات است که در آینده نه چندان دور به 6 هزار و 430 مگاوات افزایش می‌یابد.


وی ادامه داد: در برنامه‌های سه ساله وزارت نیرو، احداث نیروگاه 1400 مگاواتی بخار با کمک روسیه، نیروگاه 500 مگاواتی در قشم و نیروگاه 730 مگاواتی که توسط بخش خصوصی لحاظ شده است که در مجموع ظرفیت نیروگاهی استان هرمزگان را 3 هزار و 430 مگاوات افزایش می‌دهد.


وزیر نیرو با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: هم‌زمان با جشن‌های دهه مبارک فجر، امروز شاهد بهره‌برداری از سه طرح ارزشمند در استان هرمزگان  شامل، افتتاح 4 واحد گازی نیروگاه گنو، آبرسانی سد جگین به جاسک و آبرسانی به مجتمع‌های روستای از طریق آب شیرین‌کن بودیم که می‌تواند تاثیر زیادی در اقتصاد منطقه و استان داشته باشد.


وی با اشاره به افتتاح 4 واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی  648 مگاواتی گنو گفت: در آینده نزدیک، دو واحد بخار این نیروگاه نیز افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.


چیت‌چیان با اشاره به اینکه در دهه 60 تمامی نیروگاه‌های کشور توسط متخصصان خارجی طراحی، نظارت، اجرا و بهره‌برداری می‌شد، افزود: به همت و پشتوانه علمی و فنی مهندسان ایرانی، امروز تمام مراحل طراحی، تامین تجهیزات، ساخت و اجرا و نصب و بهره‌برداری نیروگاه‌های کشور توسط متخصصان داخلی انجام می‌گیرد.


وی با اشاره به اینکه در اوایل انقلاب روزانه 9 ساعت خاموشی برنامه‌ریزی شده داشتیم، بیان داشت: با تدبیر وزارت نیرو و اتکا به توان داخلی و خودباوری توانستیم در ساخت نیروگاه‌ها، پست‌ها، ترانسفورماتورها و تجهیزات صنعت برق تا 90 درصد خودکفا شویم.


وزیر نیرو تصریح کرد: به رغم خوداتکایی در صنعت برق، این صنعت باید با دانش روز و تکنولوژی مدرن جهانی همگام شود.


 وی با اشاره به اینکه در شرایط پساتحریم با اتکا به توانمندی داخلی تصمیم داریم که صادرات برق را توسعه دهیم، افزود: هم اکنون به 40 کشور جهان صادرات برق، یا تجهیزات فنی و مهندسی و یا خدمات فنی مهندسی صادر می کنیم.


چیت‌چیان با بیان اینکه در کنار این خدمات، از انتقال فناوری‌های جدید به داخل کشور غافل نیستیم اظهار داشت: هم اکنون نیروگاه‌های کشور از توربین‌های کلاس E ساخت داخل استفاده می کنند که با تولید توربین‌های کلاس F راندمان آنها به حدود 60 درصد افزایش می‌یابد.


وی هوشمندسازی شبکه های برق، کاهش تلفات شبکه و افزودن بخش بخار به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی را از برنامه‌های جدی وزارت نیرو دانست و ادامه داد: سال گذشته تلفات شبکه‌های برق کشور 15 درصد بود که با تلاش متخصصان وزارت نیرو به حدود 11 درصد رسید و مصمم هستیم تا این تلفات را تا پایان سال جاری به 10.8 درصد برسانیم. 

منبع: خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :