موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی گردشگری

a/45646 :کد

0

حمایت ازصنایع دستی موجب رونق اقتصادی وتوسعه گردشگری می شود

  پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۳:۲۶
تعداد بازدید : ۲۸۱   
 تحلیل ایران -حمایت ازصنایع دستی موجب رونق اقتصادی وتوسعه گردشگری می شود

رئیس دبیرخانه شورای عالی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: حمایت از صنایع دستی موجب رونق بیش از پیش اقتصاد و نیز توسعه گردشگری کشور می شود.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: حمایت از صنایع دستی موجب رونق بیش از پیش اقتصاد و نیز توسعه گردشگری کشور می شود.


به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار ایرنا، دکتر مرتضی طالع عصر پنجشنبه در نخستین جشنواره دل بافته های هنرمندان گلیم باف آستارا گفت: گلیم فرهنگ، هنر و وهویت ماست.


وی خواستار حمایت همه جانبه از گلیم بافان شد و افزود: اگر تولیدات هنرمندان را جدی نگیریم، رشته گلیم بافی رشد نمی کند.


رئیس دبیرخانه شورای عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه در گذر زمان پدران و مادران این منطقه از حریم کشورمان در برابر دشمنان دفاع کرده اند، اظهار کرد: امروز دفاع کردن از فرهنگ و هنر به مانند دفاع از وطن برای ما ارزش دارد.


وی با اشاره به اینکه اگر مسئولین از صنایع دستی هنرمندان حمایت نکنند، اشتغال و اقتصاد پویا نخواهیم داشت، ادامه داد: گلیمی که هنرمندان می بافند توانایی و هنر خود را در آن به کار گرفته و وقت شان را در راستای خلق آثار به کار می گیرند و اقدامی ارزشمند و ماندگار است.


وی افزود: حمایت از صنایع دستی ایرانی و خرید و فروش محصولات ایرانی ایجاد فرصت های شغلی در کشور را در پی خواهد داشت.


سلمان شاه محمدی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این جشنواره با تبریک دهه فجر، گفت: بندر آستارا یک شهرستان مرزی است و امکان ارتباط با خارج را دارد و از این فرصت باید برای صادرات گلیم و دیگر محصولات صنایع دستی استفاده کرد.


وی افزود: اقلام متنوعی از کشور ترکیه وارد روسیه می شد ولی امروز به دلیل تحریم ترکیه از سوی روسیه این امر صورت نمی گیرد. 


وی اضافه کرد: باید به این بازار وارد شده و از این فرصت بهترین بهره را در صادرات صنایع دستی منطقه ببریم.


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه بازرگانان باید وارد میدان عمل شده و از این فرصت استفاده کنند ، افزود: تجار و بازرگانان باید با برنامه ریزی درست محصولات هنرمندان صنایع دستی را به بازار جهانی وارد و به اشتغال زایی در کشور کمک کنند.


شاه محمدی به فعالیت 700 هنرمند در روستای عنبران اشاره کرد و گفت: یک فرصت مناسبی در بحث صنایع دستی در این روستا وجود دارد و بیشتر اشتغال مردم این منطقه در این زمینه است و از این فرصت می توان در راستای حل معضل بیکاری جوانان قدم های خوبی برداشت.


وی از معرفی و تبدیل عنبران به دهکده صنایع دستی با برند گلیم خبر داد و افزود: با همکاری دیگر بخش های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در صدد هستیم این امر را محقق کنیم که البته همکاری مسئولان محلی را نیز می خواهد .


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از صندوق کارآفرینی امید خواست تا دست هنرمندان صنایع دستی را بگیرند تا در این رشته صنایع دستی شاهد اشتغال زایی و خلق آثار زیبا باشیم.


شاه محمدی از تلاش علی صوفی زاد در اختراع دار جدید قدردانی کرد و گفت: باید در صنایع دستی دست به اختراعات و ابداعات جدید بزنیم که شایسته است در این راستا هنرمندان دست به کار شوند تا سهم خود را در این بخش در سطح بین المللی کسب کنیم.


چنگیز شکوری، بخشدار مرکزی بندر آستارا نیز در این جشنواره گفت: گلیم صنعت قدیمی است و قرن ها و سال هاست که در کشور ما وجود دارد.


وی افزود: این جشنواره با هدف پاسداشت این رشته صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان گلیم بافی برگزار شده است .


یک هزار و 27 نفر هنرمند در رشته های مختلف صنایع دستی در شهرستان 86 هزار نفری بندر آستارا واقع در 200 کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان فعالیت می کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :