موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/45650 :کد

0

چاق‌ها درک بیشتری از بوها دارند

  پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ — ۲۳:۳۹
تعداد بازدید : ۳۱۹   
 تحلیل ایران -چاق‌ها درک بیشتری از بوها دارند

محققان دانشکده پزشکی ییل دریافته‌اند که توانایی درک بوی غذاها نظیر پاپ کورن و شیرینی‌های تازه و حتی بوهای غیر غذایی در بزرگسالان چاق بسیار بیشتر است.

محققان دانشکده پزشکی ییل دریافته‌اند که توانایی درک بوی غذاها نظیر پاپ کورن و شیرینی‌های تازه و حتی بوهای غیر غذایی در بزرگسالان چاق بسیار بیشتر است.

 

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا منطقه اصفهان افراد با شاخص توده بدنی بالا توانایی بیشتری برای تصور بوهای غذایی و غیر غذایی دارند.

 

نظریه " هوس کاواناگ" نشان می‌دهد که تصاویر ذهنی واضح یک عامل کلیدی در تحریک و ادامه هوس غذا هستند که می‌تواند توسط فکر، بو و دیدن غذا تحریک شود.

 

گرچه تحقیقات قبلی ثابت کرده‌اند که میل به خوردن غذا بیشتر در افراد چاق اتفاق می‌افتد، اما رابطه بین توانایی تصور بو و وزن افراد تا به حال مورد بررسی قرار نگرفته بود.

 

در واقع اگر افرادی با وزن بالا توانایی بیشتری را برای تصور بوها گزارش دادند، این می‌تواند تجربه ولع مصرف غذاها را با خلق تصاویر واضح از طعم و رایحه‌ها در این افراد شدت ببخشد.

 

طی این پژوهش شرکت‌کنندگان مجموعه‌ای از پرسش‌نامه‌هایی را تکمیل کردند که از آنها در مورد تصور بصری و رایحه‌ای و وضوح این تجسم سوالاتی پرسیده شد.

 

نتایج نشان داد افراد چاق با شاخص توده بدنی بالا توانایی بیشتری برای تصور بوی غذا و بوهای غیر غذایی دارند.

 

نتایج این پژوهش در مجله "Appetite" منتشر شده است.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :